
Peanut Chicken with Ginger Slaw
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
Coconut rice, bright ginger slaw, and a quick peanut chicken made with a store-bought peanut satay sauce!
Ingredients
- boneless skinless chicken breasts — thinly sliced450 g
- peanut satay sauce — plus extra to serve60 ml
- garlic clove — grated1 ea
- salt — 2 tsp12 g
- avocado oil15 ml
- rice vinegar45 ml
- sugar25 g
- ginger paste15 g
- red cabbage — very thinly sliced; about half a head450 g
- shallot — very thinly sliced1 ea
- jasmine rice370 g
- canned coconut milk400 ml
Method
- Mix the chicken with the peanut satay sauce, garlic and 1/2 tsp salt. Let it rest for 15-30 minutes while you prep the other ingredients.
- Rinse the rice under cold running water. Add to a saucepan with 360 ml (1 1/2 cups) water, the coconut milk and 1 tsp salt; bring to a low simmer. Cover and cook for 15 minutes. Remove the lid and fluff the rice with a fork.
- Stir the vinegar, sugar, ginger and 1/2 tsp salt together in a large bowl. Add the shredded cabbage and shallot; massage with your hands for a few minutes to tenderise the cabbage.
- Heat the avocado oil in a large nonstick skillet over medium-high heat. Add the chicken and stir fry, moving it around to prevent burning, for a few minutes until fully cooked.
- Place the coconut rice in a bowl, top with the peanut chicken and pile the slaw on top. Spoon extra peanut sauce over the chicken. Finish with cilantro, crispy shallots and/or chili crisp.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Peanut Prawns with Ginger Slaw
- 600 g Prawns instead of boneless skinless chicken breasts
Marinate the prawns for only 10 minutes and stir-fry them for 2 to 3 minutes until just pink.
Vegetarian
Peanut Tofu with Ginger Slaw
- 440 g Firm tofu instead of boneless skinless chicken breasts
- 60 ml Vegan satay sauce instead of peanut satay sauce
Press the tofu, cube it and toss it in the satay sauce, then stir-fry until browned on all sides, about 8 minutes.
Vegan
Peanut Tofu with Ginger Slaw
- 440 g Firm tofu instead of boneless skinless chicken breasts
- 60 ml Vegan satay sauce instead of peanut satay sauce
Press the tofu, cube it and toss it in the satay sauce, then stir-fry until browned on all sides, about 8 minutes.
Gluten-free
- 60 ml Gluten-free satay sauce instead of peanut satay sauce
Nothing changes in the cooking.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Tescoyou pay £18.83 · 73% spare
£5.02
missing 2 items
Aldi UKBest choiceyou pay £6.21 · 34% spare
£4.10
missing 4 items
Asdayou pay £11.99 · 65% spare
£4.17
missing 4 items · £0.07 more
Sainsbury'syou pay £16.85 · 61% spare
£6.49
missing 4 items · £2.39 more
Morrisonsyou pay £13.30 · 67% spare
£4.35
missing 6 items
£1.26a serve
from £1.26 a serve at Tesco · 10 of 12 ingredients priced
About £5.02 of ingredients used for 4 serves.
£19.35 across 5 shops · all 12 items priced · £0.84 more for bigger packs, 60% spare for later
£5.02
missing 2 items
you'll pay £18.83 · 73% of it spare
£4.10
missing 4 items
you'll pay £6.21 · 34% of it spare
£4.17
missing 4 items · £0.07 more
you'll pay £11.99 · 65% of it spare
£6.49
missing 4 items · £2.39 more
you'll pay £16.85 · 61% of it spare
£4.35
missing 6 items
you'll pay £13.30 · 67% of it spare
Buy at
Aldi UK£3.13
garlic clove
£0.39/1 ea
need 1 itemNature's Pick Loose Garlic 1 each£0.39
Aldi UK£0.39/1 ea£0.39·
Tesco£0.50/1 ea£0.50·
Sainsbury's£0.50/1 ea£0.50·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 12 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
shallot
£2.48/1kg
need 1 itemNature's Pick British Shallots 400g 0.4kg£0.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.48/1kg£0.99·
Sainsbury's£2.90/1kg£1.16·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
jasmine rice
£2.20/1kg
need 370 g2 × Worldwide Foods Ready-To-Heat Sticky Jasmine Rice 0.25kg£0.55closest match
Aldi UK£2.20/1kg£0.55·
Tesco£2.80/1kg£0.70·
Morrisons£0.85·
Asda£3.80/1kg£0.95·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£3.48

peanut satay sauce
£3.00/1L
need 60 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match
Tesco£3.00/1L£0.75·
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

sugar
£1.09/1kg
need 25 gKg£1.09
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A

red cabbage
£0.89/1 ea
need 450 gTesco Standard£0.89 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Tesco£0.89/1 ea£0.89·
Aldi UK£0.89/1 ea£0.89·
Morrisons£2.00·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

canned coconut milk
£1.88/1L
need 400 mlTesco ml£0.75
Tesco£1.88/1L£0.75·
Aldi UK£1.88/1L£0.75·
Sainsbury's£1.88/1L£0.75·
Asda£2.13/1L£0.85·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£8.19

boneless skinless chicken breasts
£6.69/1kg
need 450 gSainsbury's Standard£6.69
Sainsbury's£6.69/1kg£6.69·
Aldi UK£6.65/1kg£3.99·
Tesco£8.50/1kg£4.25·
Asda£7.50/1kg£4.50·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

rice vinegar
£10.00/1L
need 45 mlBlue Dragon White Rice Vinegar 150ml£1.50closest match
Sainsbury's£10.00/1L£1.50·
Morrisons£1.20·
Asda£11.33/1L£1.70·
Tesco£14.67/1L£2.20·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.40

ginger paste
£1.40
need 15 gIndus Minced Paste Ginger 210gclosest match
Morrisons£1.40·
Sainsbury's£23.33/1kg£1.75·
Tesco£20.00/1kg£1.80·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.15
avocado oil
£12.60/1L
need 15 mlCOOK By ASDA Avocado Oil 250ml£3.15closest match
Asda£12.60/1L£3.15·
Morrisons£3.50·
Sainsbury's£15.00/1L£3.75·
Tesco£29.00/1L£7.25·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A