
Pasta alla Norma
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post · full recipe on recipetineats.com
This is a traditional Italian pasta dish from Sicily, usually begun by cooking eggplant on the stove in a hefty amount of oil. I prefer roasting the eggplant - less oil plus the eggplant holds its shape better, especially when you roast at a high temp to caramelise the surface! Finishing with a good amount of fresh basil is traditional but even if you don't have any, there's other alternatives to add a touch of other flavour - such as fresh thyme, or extra dried herbs in the sauce. This is an excellent and satisfyingly "meaty" vegetarian main dish that will have even card-carrying carnivores asking for seconds!
Ingredients
- eggplant — cut into 2.5 cm cubes800 g
- extra virgin olive oil — 4 tbsp80 ml
- garlic cloves — finely minced2 ea
- small onion — very finely chopped0.5 ea
- dry white wine60 ml
- tomato passata700 g
- dried Italian herbs1 tsp
- chilli flakes0.5 tsp
- salt — 1 tsp6 g
- black pepper1 tsp
- spaghetti300 g
- fresh basil leaves — roughly chopped15 g
- parmesan — grated, to serve30 g
Method
- Preheat oven to 240°C / 450°F (220°C fan). Line a tray with baking / parchment paper.
- Toss eggplant with oil, salt and pepper. Spread on the tray and roast for 20 minutes.
- Flip, then roast for a further 5 minutes. Cool on tray (this helps the eggplant hold its shape when tossing).
- Bring a large pot of salted water to the boil. Start cooking the pasta a couple of minutes after you start making the sauce (next section), until al dente or to your liking.
- Heat oil in a very large skillet over medium heat. Add garlic, cook for 20 seconds until golden, then add onion and cook for 2 to 3 minutes until translucent and cooked through.
- Increase heat to medium-high and add wine, if using. Let it simmer, scraping the base of the pan to deglaze, until the wine mostly evaporates.
- Add tomato passata. Now pour the water into the passata bottle, screw on the lid, shake, and pour that in too (waste nothing!)
- Add dried herbs, red pepper flakes, salt and pepper. Stir and simmer 5 minutes.
- Stir in eggplant, then add cooked and drained pasta. GENTLY toss until pasta is coated in the sauce (so the eggplant doesn't turn into complete mush!).
- Serve immediately, garnished with a good pinch of fresh basil and parmesan.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 30 g Dairy-free parmesan instead of parmesan
Nothing changes in the cooking; scatter the dairy-free parmesan over just before serving.
Gluten-free
- 300 g Gluten-free spaghetti instead of spaghetti
Cook the gluten-free spaghetti for the time on its packet, usually a minute or two less, and toss very gently as it breaks more easily.
Dairy-free
- 30 g Dairy-free parmesan instead of parmesan
Nothing changes in the cooking; scatter the dairy-free parmesan over just before serving.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £27.69 · 45% spare
£15.27
missing 4 items
Tescoyou pay £18.62 · 38% spare
£11.56
missing 5 items
Aldi UKyou pay £15.80 · 58% spare
£6.69
missing 6 items
Morrisonsyou pay £15.65 · 26% spare
£11.65
missing 6 items
Asdayou pay £10.48 · 36% spare
£6.66
missing 7 items
£2.85a serve
from £2.85 a serve at Sainsbury's · 9 of 13 ingredients priced
About £11.39 of ingredients used for 4 serves.
£21.47 across 5 shops · 12 of 13 items priced · £0.35 more for bigger packs, 34% spare for later
£15.27
missing 4 items
you'll pay £27.69 · 45% of it spare
£11.56
missing 5 items
you'll pay £18.62 · 38% of it spare
£6.69
missing 6 items
you'll pay £15.80 · 58% of it spare
£11.65
missing 6 items
you'll pay £15.65 · 26% of it spare
£6.66
missing 7 items
you'll pay £10.48 · 36% of it spare
Buy at
Sainsbury's£2.40

garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsSainsbury's Garlic x4 4 pack£0.87
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

spaghetti
£0.56/1kg
need 300 gStamford Street Co. Spaghetti 500g£0.28closest match
Sainsbury's£0.56/1kg£0.28·
Aldi UK£0.56/1kg£0.28·
Tesco£1.50/1kg£0.75·
Morrisons£0.75·
AsdaN/A·
OcadoN/A

fresh basil leaves
£10.00/1kg
need 15 gStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£3.89
small onion
£0.32/1 ea
need 0.5 itemsNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
dry white wine
£2.29/75 cl
need 60 mlGrove Manor 75 cl£2.29closest match
Aldi UK£2.29/75 cl£2.29·
Sainsbury's£11.67/1L£8.75·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 6 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£2.90

tomato passata
£0.90/1kg
need 700 g2 × Grower's Harvest Standard£0.45closest match
Tesco£0.90/1kg£0.45·
Asda£2.00/1kg£1.38·
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£2.30/1kg£1.15·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

dried Italian herbs
£181.82/1kg
need 1 tspSchwartz Standard£2.00
Tesco£181.82/1kg£2.00·
Morrisons£2.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£5.73

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 80 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 1 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£6.55

eggplant
£0.95
need 800 gMorrisons Standard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£0.95·
Sainsbury's£7.00/1kg£1.40·
Tesco£8.33/1kg£2.50·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

parmesan
£5.60
need 30 gBradburys Rough Cut Parmigiano Reggiano Parmesan 200g 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£5.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- chilli flakes · 0.5 tsp