
Parāoa Parai (Māori Fry Bread)
Recipe from Andy Cooks · original post · full recipe on andy-cooks.com
Parāoa parai goes back to the 19th century, when European settlers brought wheat flour to Māori, and it has been a staple at gatherings and everyday meals ever since. It makes a great side to a good boil up or Hāngī, even on the side of a curry to soak the leftover juices up. It's a very simple dough: flour, yeast, salt, sugar, milk and water.
Ingredients
- plain flour600 g
- instant yeast7 g
- salt — 1 tsp6 g
- sugar12 g
- milk — warmed150 ml
- vegetable oil — for frying2 l
- golden syrup — to serve1 ea
- salted butter — to serve1 ea
Method
- In a large bowl, mix the flour, yeast, salt, and sugar. Make a well in the centre of the flour mixture.
- Gradually add the warm milk and warm water into the centre of the well, mixing until a soft dough forms.
- Knead for about 5–10 minutes until smooth and elastic.
- Cover and let rise in a warm area for 1 hour, or until it has doubled in size.
- Punch down the dough, then reshape it into a tight ball. Lightly oil a workbench then use a rolling pin to flatten the dough into a 1cm thick square, 30cm x 30cm.
- Use a dough divider or large knife to cut the dough into 16 even squares.
- Heat oil in a deep fryer or pot over medium-high heat to 180°C (350°F).
- Fry each piece for 2–3 minutes per side, until golden brown and cooked through.
- Drain on paper towels and serve warm with golden syrup and salted butter.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 150 ml oat milk instead of milk
- 250 g dairy-free spread instead of salted butter
Warm the oat milk with the water as you would the milk; rising and frying times are unchanged.
Dairy-free
- 150 ml oat milk instead of milk
- 250 g dairy-free spread instead of salted butter
Warm the oat milk with the water as you would the milk; rising and frying times are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Aldi UKBest choiceyou pay £9.78 · 31% spare
£6.76
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £9.00 · 26% spare
£6.70
missing 2 items
Tescoyou pay £8.34 · 62% spare
£3.20
missing 3 items
Asdayou pay £4.39 · 61% spare
£1.70
missing 4 items
Morrisonsyou pay £5.25 · 56% spare
£2.33
missing 4 items
£0.42a serve
£0.42 a serve, cheapest at Aldi UK
About £6.76 of ingredients used for 16 serves.
£9.63 across 3 shops · all 8 items priced · £0.34 more for bigger packs, 34% spare for later
£6.76
no items missing
you'll pay £9.78 · 31% of it spare
£6.70
missing 2 items
you'll pay £9.00 · 26% of it spare
£3.20
missing 3 items
you'll pay £8.34 · 62% of it spare
£1.70
missing 4 items
you'll pay £4.39 · 61% of it spare
£2.33
missing 4 items
you'll pay £5.25 · 56% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.04
plain flour
£0.47/1kg
need 600 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.47/1kg£0.70·
Morrisons£0.70·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
instant yeast
£15.48/1kg
need 7 gThe Pantry Yeast 0.04kg£0.65
Aldi UK£15.48/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 6 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
milk
£0.65/1L
need 150 mlEveryday Essentials Skimmed UHT Milk 1L£0.65closest match
Aldi UK£0.65/1L£0.65·
Asda£1.06/1L£1.20·
Morrisons£1.20·
Sainsbury's£1.35/1L£1.35·
Tesco£1.75/1L£1.75·
OcadoN/A
vegetable oil
£1.45/1L
need 2 L2 × Solesta Vegetable Oil 100ml£1.45
Aldi UK£1.45/1L£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
golden syrup
£0.20/100g
need 1 itemThe Pantry Golden Syrup 750g£1.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£0.20/100g£1.49·
Sainsbury's£5.29/1kg£1.80·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.09

sugar
£1.09/1kg
need 12 gKg£1.09
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.50

salted butter
£7.50/1kg
need 1 itemCountry Life British Salted Block Butter 200g£1.50closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
Tesco£12.50/1kg£2.50·
OcadoN/A