Oven Baked Pork Chops with Potatoes

Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post · full recipe on recipetineats.com

This is a sauce made for baked pork chops. It makes them come out golden and sticky, rather than pale and bland. It's a country-style sauce that's savoury and a bit sweet! Potatoes are optional - or sub with other roastable veg.

Serves 4 40 min 27.2g proteinKid-friendly
More from @recipe_tin

Ingredients

  • Worcestershire sauce — 1 tsp5 ml
  • tomato ketchup2 tbsp
  • soy sauce — 1 tbsp20 ml
  • brown sugar — 2 tbsp32 g
  • olive oil — 2 tbsp40 ml
  • garlic clove — minced1 ea
  • apple cider vinegar — 2 tsp10 ml
  • pork loin chops — bone in900 g
  • baby potatoes — larger ones halved800 g

Method

  1. Preheat oven to 220C / 430F (standard oven) or 200C / 390F (fan forced / convection).
  2. Toss potatoes in oil, sprinkle with salt and pepper. Scatter on baking tray.
  3. Place in oven for 15 minutes (giving them a head start).
  4. Meanwhile, mix the Rub ingredients together in a small bowl.
  5. Slather the pork on both sides with the Rub, reserving some Rub for basting. (See notes for marinating)
  6. Take the tray out of the oven. Toss potatoes then push them to the edge.
  7. Place pork on tray. Bake for 15 minutes.
  8. Remove tray from oven, flick to broiler/grill on high (shelf about 20cm/8" from heat source).
  9. Flip pork, spoon over reserved rub and dab on sides. (Note 4). Broil 7 - 10 minutes until pretty well caramelised.
  10. Remove from oven. Use a brush to get the golden juices off the tray and dab it onto the pork - this is key for flavour and colour! Pop it back under the broiler for a couple of minutes to finish off.
  11. Serve, scraping the juices on the tray onto the pork, then garnish with parsley if desired.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Gluten-free

    • 20 ml tamari instead of soy sauce
    • 5 ml gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UKBest choice

    you pay £10.85 · 78% spare

    £2.41

    missing 2 items

  • Tesco

    you pay £18.44 · 85% spare

    £2.74

    missing 3 items

  • Asda

    you pay £10.26 · 72% spare

    £2.86

    missing 3 items

  • Sainsbury's

    you pay £9.09 · 51% spare

    £4.45

    missing 4 items

  • Morrisons

    you pay £15.74 · 39% spare

    £9.65

    missing 5 items

£0.60a serve

from £0.60 a serve at Aldi UK · 7 of 9 ingredients priced

About £2.41 of ingredients used for 4 serves.

£21.35 across 3 shops · all 9 items priced · £2.56 more for bigger packs, 49% spare for later

Aldi UKBest choice

£2.41

missing 2 items

you'll pay £10.85 · 78% of it spare

Tesco

£2.74

missing 3 items

you'll pay £18.44 · 85% of it spare

Asda

£2.86

missing 3 items

you'll pay £10.26 · 72% of it spare

Sainsbury's

£4.45

missing 4 items

you'll pay £9.09 · 51% of it spare

Morrisons

£9.65

missing 5 items

you'll pay £15.74 · 39% of it spare

Buy at Aldi UK£10.85

Worcestershire sauce

£3.67/1L

need 5 mlAsia Specialities Dark Soy Sauce 0.15L£0.55closest match

Aldi UKAldi UK£3.67/1L£0.55·AsdaAsda£2.61/1kg£0.73·TescoTesco£3.00/1L£0.75·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

tomato ketchup

£1.62/1kg

need 2 tbspBramwells Tomato Ketchup 0.55kg£0.89

Aldi UKAldi UK£1.62/1kg£0.89·AsdaAsda£2.05/1kg£1.13·Sainsbury'sSainsbury's£4.64/1kg£3.25·TescoTescoN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

soy sauce

£3.67/1L

need 20 mlAsia Specialities Light Soy Sauce 0.15L£0.55

Aldi UKAldi UK£3.67/1L£0.55·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

apple cider vinegar

£4.38/1L

need 10 mlThe Foodie Market Organic Apple Cider Vinegar 0.5L£2.19closest match

Aldi UKAldi UK£4.38/1L£2.19·AsdaAsda£6.67/1L£2.20·MorrisonsMorrisons£2.65·TescoTesco£2.01/100ml£9.49·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Asda£1.50

brown sugar

£3.00/1kg

need 32 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match

AsdaAsda£3.00/1kg£1.50·TescoTesco£4.00/1kg£2.00·Sainsbury'sSainsbury's£4.10/1kg£2.05·Aldi UKAldi UKN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Morrisons£9.00

pork loin chops

£3.00

need 900 g3 × Morrisons British Pork Loin Chop 325g

MorrisonsMorrisons£3.00·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A