
Oven Baked Chicken Schnitzel
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post · full recipe on recipetineats.com
Using the tried-and-loved method from Truly Crunchy Baked Chicken Tenders, these oven-baked schnitzels really are golden and crunchy all over, without overcooking the chicken inside! It's also pretty great that you can pull 4 hot schnitzels out of the oven rather than frying one-by-one. The trick is to toast the panko in the oven first (effortless!), then use an extra-strong egg-and-flour dredge so the crumbs stick well, and bake for just 13 minutes in a hot oven. Marinate the chicken in the egg mixture if you can for extra flavour and juiciness. But it's still worth making if you don't!
Ingredients
- chicken breast — split and pounded thin600 g
- panko breadcrumbs150 g
- olive oil spray1 ea
- egg1 ea
- mayonnaise — 2 tbsp38 g
- plain flour — 2 tbsp24 g
- milk — 1 tbsp20 ml
- Italian seasoning0.5 tsp
- garlic powder0.5 tsp
- salt — 1 ¼ tsp7.5 g
- black pepper0.25 tsp
Method
- Pound chicken to 0.8cm / 1/3". Spray panko with oil, bake 10 min at 200°C/390°F (180°C fan) until deep golden. Whisk dredge, coat chicken (optional 1 - 24 hr marinade), coat in panko, place on rack, spray with oil. Bake 13 min 220°C/425°F (200°C fan).
- Pound (Note 3) - Place the chicken cut side down, cover with a sheet of plastic, baking paper or Go-Between. Pound gently with the smooth side of a meat mallet or a rolling pin to even thickness - 0.8cm / 1/3" thick.
- Dredge - Mix the Dredge ingredients in a bowl. Add chicken and turn so each piece is coated.
- Optional marinade - Cover and marinade for 1 hour, up to 24 hours, if you can. Otherwise, proceed with the recipe.
- Preheat the oven to 200°C/390°F (180°C fan-forced).
- Toast - Line a tray with paper and spread the breadcrumbs on. Spray generously with oil (blow from a distance to avoid blowing the panko off!). Bake 12 minutes, stirring halfway, or until deep golden - this will be the colour of your schnitzel (it will not colour more when baked).
- Transfer - Use the paper to transfer the panko in a shallow dish large enough to crumb the schnitzel. Add salt and mix.
- Increase heat - Turn the oven up to 220°C/425°F (200°C fan). We want it nice and hot when the schnitzels go in!
- Spray rack - Place a rack on a tray (I use the same panko toasting tray). Spray well with oil.
- Crumb - Pick up a piece of chicken, letting excess Dredge drip off, then place in the panko. Sprinkle panko over the pointy end, use that end to turn the chicken, then press firmly to adhere. Place on the rack (marvel at CLEAN HANDS!!!) and repeat.
- Bake for 13 minutes - Spray the top of the chicken with oil spray. Bake 13 minutes - do not flip. The thin chicken will be cooked perfectly, not overcooked and dry, and the panko breadcrumbs will be crunchy and golden all over, including the underside (thanks to the rack).
- Serve immediately with a sprinkle of salt flakes! Keep it simple with lemon wedges, or add a side of creamy mash and mushroom or plain gravy. Or make schnitzel rolls with mayo, lettuce and tomato, or Chicken Parmigiana!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Oven Baked Fish Schnitzel
- 600 g Firm white fish fillets instead of chicken breast
Do not pound the fish; skip the marinade or keep it under 30 minutes, and bake for 10 to 12 minutes until the fish flakes.
Dairy-free
- 20 ml Unsweetened oat milk instead of milk
Nothing changes in the cooking.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £13.63 · 21% spare
£10.77
missing 2 items
Tescoyou pay £20.34 · 32% spare
£13.83
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £18.10 · 22% spare
£14.14
missing 4 items
Asdayou pay £11.37 · 30% spare
£7.96
missing 6 items
Morrisonsyou pay £17.83 · 39% spare
£10.80
missing 6 items
£1.95a serve
from £1.95 a serve at Aldi UK · 9 of 11 ingredients priced
About £7.78 of ingredients used for 4 serves.
£15.27 across 4 shops · all 11 items priced · £0.26 more for bigger packs, 20% spare for later
£10.77
missing 2 items
you'll pay £13.63 · 21% of it spare
£13.83
missing 4 items
you'll pay £20.34 · 32% of it spare
£14.14
missing 4 items
you'll pay £18.10 · 22% of it spare
£7.96
missing 6 items
you'll pay £11.37 · 30% of it spare
£10.80
missing 6 items
you'll pay £17.83 · 39% of it spare
Buy at
Aldi UK£4.87
panko breadcrumbs
£0.28/100g
need 150 gQuixo Golden Breadcrumbs 175g£0.49
Aldi UK£0.28/100g£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
egg
£0.17/1 ea
need 1 itemMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Morrisons£2.10·
Sainsbury's£0.39/1 ea£2.35·
OcadoN/A
mayonnaise
£1.78/1L
need 38 gBramwells Real Mayonnaise 0.5L£0.89closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Aldi UK£1.78/1L£0.89·
Sainsbury's£4.82/1L£2.80·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
plain flour
£0.47/1kg
need 24 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
milk
£0.65/1L
need 20 mlEveryday Essentials Skimmed UHT Milk 1L£0.65closest match
Aldi UK£0.65/1L£0.65·
Asda£1.06/1L£1.20·
Morrisons£1.20·
Sainsbury's£1.35/1L£1.35·
Tesco£1.75/1L£1.75·
OcadoN/A
Italian seasoning
£14.38/1kg
need 0.5 tspReady, Set…cook! Bbq Seasoning 0.05kg£0.69closest match
Aldi UK£14.38/1kg£0.69·
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 7.5 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£6.40

chicken breast
£6.25/1kg
need 600 gSainsbury's Standard£4.00closest match
Sainsbury's£6.25/1kg£4.00·
Aldi UK£6.65/1kg£3.99·
Asda£7.70/1kg£4.62·
Tesco£8.31/1kg£5.40·
Morrisons£4.50·
OcadoN/A

olive oil spray
£12.00/1L
need 1 itemColes Standard£2.40closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Sainsbury's£12.00/1L£2.40·
Morrisons£5.00·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.00

garlic powder
£22.22/1kg
need 0.5 tspTesco Standard£1.00
Tesco£22.22/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.00
black pepper
£10.00/1kg
need 0.25 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A