
One Pot Tuscan Tomato and Butter Bean Soup
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
When you're craving something cozy yet vibrant, this Tuscan Butter Bean Soup is the answer. Filled with rustic herbs, creamy butter beans, sun-dried tomatoes and ribbons of kale, it's simple, nutritious and comforting.
Ingredients
- extra-virgin olive oil — 2 tbsp40 ml
- fresh rosemary1 sprig
- yellow onion — diced1 ea
- garlic cloves — minced3 ea
- tomato paste30 g
- crushed red pepper flakes1 pinch
- dried oregano — 1 tsp1 g
- sun-dried tomatoes — sliced80 g
- canned butter beans — drained but not rinsed850 g
- low-sodium vegetable broth950 ml
- kosher salt — ½ tsp3 g
- black pepper0.5 tsp
- lacinato kale — stems removed, chopped1 bunch
- heavy cream60 ml
- red wine vinegar — 1 tsp5 ml
- Parmesan — grated, to serve30 g
Method
- Heat oil in a medium-large stock pot or Dutch oven over medium heat. Add rosemary sprig and gently fry in the hot oil for 1 minute. (You’ll remove the rosemary after the soup simmers – let it mingle with the rest of the ingredients until then.) Add onion and cook until translucent, about 5 to 6 minutes.
- Add garlic, tomato paste, and red pepper flakes; stir to combine. Cook until the tomato paste turns brick-red and garlic is aromatic, about 2 to 3 minutes. Stir in dried oregano and sun-dried tomatoes; cook 1 more minute.
- Add butter beans, broth, salt, and pepper, and increase heat to bring soup to a simmer. Gently simmer, uncovered, until slightly reduced, about 15 minutes. Remove rosemary sprig.
- Use an immersion blender to blend about half of the soup OR transfer 2 cups of soup to an upright blender and carefully blend until mostly smooth. Pour blended soup back into pot and add kale and heavy cream. Continue cooking until the kale is wilted and bright green, about 2 to 4 more minutes. Stir in red wine vinegar and season with additional salt and black pepper, if needed.
- Ladle soup into bowls and top with freshly grated Parmesan cheese.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 60 ml Oat cream instead of heavy cream
- Leave out the parmesan
Stir in the oat cream off the heat at the end and finish with olive oil instead of parmesan.
Dairy-free
- 60 ml Oat cream instead of heavy cream
- Leave out the parmesan
Stir in the oat cream off the heat at the end and finish with olive oil instead of parmesan.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £19.43 · 53% spare
£9.11
missing 5 items
Sainsbury'syou pay £22.86 · 43% spare
£12.95
missing 5 items · £3.84 more
Morrisonsyou pay £20.95 · 41% spare
£12.35
missing 6 items
Asdayou pay £12.34 · 54% spare
£5.62
missing 8 items
Tescoyou pay £26.41 · 36% spare
£17.01
missing 8 items
£1.48a serve
from £1.48 a serve at Aldi UK · 11 of 16 ingredients priced
About £5.92 of ingredients used for 4 serves.
£35.90 across 5 shops · 15 of 16 items priced · £1.08 more for bigger packs, 27% spare for later
£9.11
missing 5 items
you'll pay £19.43 · 53% of it spare
£12.95
missing 5 items · £3.84 more
you'll pay £22.86 · 43% of it spare
£12.35
missing 6 items
you'll pay £20.95 · 41% of it spare
£5.62
missing 8 items
you'll pay £12.34 · 54% of it spare
£17.01
missing 8 items
you'll pay £26.41 · 36% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.45
yellow onion
£0.32/1 ea
need 1 itemNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 3 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
canned butter beans
£1.13/1kg
need 850 g3 × Four Seasons Butter Beans 0.4kg£0.45closest match
Aldi UK£1.13/1kg£0.45·
Morrisons£2.50·
Sainsbury's£8.13/1kg£3.25·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
kosher salt
£0.01/10g
need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lacinato kale
£4.45/1kg
need 1 bunchNature's Pick Scottish Shredded Kale 0.2kg£0.89
Aldi UK£4.45/1kg£0.89·
Tesco£6.19/1kg£1.30·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
heavy cream
£0.36/100ml
need 60 mlCowbelle Fresh British Single Cream 300ml£1.09closest match
Aldi UK£0.36/100ml£1.09·
Morrisons£0.85·
Sainsbury's£5.80/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
red wine vinegar
£3.30/1L
need 5 mlThe Deli Red Wine Vinegar 0.5L£1.65closest match
Aldi UK£3.30/1L£1.65·
Morrisons£1.16·
Asda£4.43/1L£1.55·
Sainsbury's£4.50/1L£2.25·
TescoN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.90

fresh rosemary
£25.00/1kg
need 1 sprigSainsbury's Fresh Packed Rosemary 20g£0.50
Sainsbury's£25.00/1kg£0.50·
Aldi UK£0.30/10g£0.59·
Morrisons£0.70·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

dried oregano
£79.16/1kg
need 1 gSainsbury's Oregano 12g£0.95real special
Sainsbury's£79.16/1kg£0.95·
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

sun-dried tomatoes
£1.13/1kg
need 80 gKTC Chopped Tomatoes 400g£0.45
Sainsbury's£1.13/1kg£0.45·
Asda£1.18/1kg£0.47·
Morrisons£0.60·
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
Tesco£3.33/1kg£1.00·
OcadoN/A
Buy at
Asda£6.95

extra-virgin olive oil
£10.92/1L
need 40 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A

tomato paste
£9.38/1kg
need 30 gMutti Standard£1.22
Asda£9.38/1kg£1.22·
Sainsbury's£9.62/1kg£1.25·
Morrisons£1.60·
Tesco£20.77/1kg£2.70·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 0.5 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£5.60

Parmesan
£5.60
need 30 gBradburys Rough Cut Parmigiano Reggiano Parmesan 200g 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£5.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£14.00

low-sodium vegetable broth
£14.00/1L
need 950 ml2 × Standard£7.00
Tesco£14.00/1L£7.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- crushed red pepper flakes · 1 pinch