
One Pot Turmeric Chicken and Rice
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Simplify your weeknights with this vibrant One Pot Turmeric Chicken and Rice with sumac-pickled red onions. Healthy, flavorful, and freezer-friendly.
Ingredients
- red onion — very thinly sliced75 g
- red wine vinegar — 2 tbsp40 ml
- ground sumac1 tsp
- kosher salt — 1 ½ tsp; divided9 g
- boneless skinless chicken thighs680 g
- lemon — juiced1 ea
- ground turmeric — 1 ½ tsp3.8 g
- ground coriander — 1 tsp2.5 g
- black pepper0.5 tsp
- extra-virgin olive oil — 2 tbsp40 ml
- scallions — thinly sliced1 bunch
- garlic cloves — minced4 ea
- fresh ginger — minced15 g
- short-grain white rice300 g
- chicken broth420 ml
- canned light coconut milk400 ml
- fresh cilantro — leaves picked1 bunch
Method
- Prepare Sumac-Pickled Red Onions: Place onions, red wine vinegar, sumac, and 1/4 tsp. salt in a medium bowl. Massage vinegar and sumac into onions and let sit while you prepare the remainder of recipe. Toss every 15 minutes or so to ensure even pickling.
- Prepare Chicken: Place chicken thighs in a large bowl and add lemon juice, turmeric, coriander, 3/4 tsp. salt, and black pepper; toss well to coat. Let the chicken marinate at room temperature for 15 to 20 minutes.
- Preheat oven to 375°F (190°C). Heat olive oil in a large oven-safe skillet or Dutch oven with a fitted lid over medium. Once hot, arrange chicken thighs in pan and cook, untouched, for 5 minutes, until golden. Flip, and cook 1 to 2 more minutes. Transfer chicken to a plate. Add scallions, garlic, and ginger to pan; cook 2 minutes, stirring often, until aromatic. Add rice and stir to coat. Let toast for 1 minute. Add broth, coconut milk, and remaining 1/2 tsp. salt; bring mixture to a boil. Arrange chicken overtop, cover, and transfer pan to the oven. Bake for 25 minutes.
- Scatter pickled red onions over chicken, and garnish chicken and rice with cilantro.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
One Pot Turmeric Fish and Rice
- 750 g Firm white fish fillets instead of boneless skinless chicken thighs
- 420 ml Vegetable stock instead of chicken broth
Do not sear the fish: bake the rice covered for 13 minutes, lay the marinated fish on top, cover and bake for the last 12 minutes.
Vegetarian
One Pot Turmeric Chickpeas and Rice
- 550 g Chickpeas instead of boneless skinless chicken thighs
- 420 ml Vegetable stock instead of chicken broth
Skip the searing: toss the chickpeas in the lemon and spice marinade, then stir them into the rice with the broth and bake for the same 25 minutes.
Vegan
One Pot Turmeric Chickpeas and Rice
- 550 g Chickpeas instead of boneless skinless chicken thighs
- 420 ml Vegetable stock instead of chicken broth
Skip the searing: toss the chickpeas in the lemon and spice marinade, then stir them into the rice with the broth and bake for the same 25 minutes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £21.02 · 58% spare
£8.92
missing 6 items
Sainsbury'syou pay £22.69 · 42% spare
£13.11
missing 6 items · £4.19 more
Asdayou pay £18.14 · 50% spare
£9.15
missing 7 items
Tescoyou pay £21.25 · 51% spare
£10.47
missing 8 items
Morrisonsyou pay £15.15 · 57% spare
£6.48
missing 9 items
£1.15a serve
from £1.15 a serve at Aldi UK · 11 of 17 ingredients priced
About £5.74 of ingredients used for 5 serves.
£22.65 across 4 shops · 15 of 17 items priced · £2.25 more for bigger packs, 50% spare for later
£8.92
missing 6 items
you'll pay £21.02 · 58% of it spare
£13.11
missing 6 items · £4.19 more
you'll pay £22.69 · 42% of it spare
£9.15
missing 7 items
you'll pay £18.14 · 50% of it spare
£10.47
missing 8 items
you'll pay £21.25 · 51% of it spare
£6.48
missing 9 items
you'll pay £15.15 · 57% of it spare
Buy at
Aldi UK£6.28
red onion
£0.95/1kg
need 75 gNature's Pick Red Onions 1kg£0.95closest match
Aldi UK£0.95/1kg£0.95·
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Asda£4.20/1kg£0.63·
Morrisons£0.95·
OcadoN/A
red wine vinegar
£3.30/1L
need 40 mlThe Deli Red Wine Vinegar 0.5L£1.65closest match
Aldi UK£3.30/1L£1.65·
Morrisons£1.16·
Asda£4.43/1L£1.55·
Sainsbury's£4.50/1L£2.25·
TescoN/A·
OcadoN/A
kosher salt
£0.01/10g
need 9 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lemon
£0.22/1 ea
need 1 itemEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
ground turmeric
£18.75/1kg
need 3.8 gReady, Set…cook! Ground Turmeric 0.04kg£0.75
Aldi UK£18.75/1kg£0.75·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 4 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
short-grain white rice
£0.52/1kg
need 300 gEveryday Essentials Long Grain White Rice 1kg£0.52closest match
Aldi UK£0.52/1kg£0.52·
Tesco£0.52/1kg£0.52·
Sainsbury's£0.52/1kg£0.52·
Morrisons£0.55·
Asda£2.76/1kg£0.69·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£9.45

ground sumac
£26.66/1kg
need 1 tspSainsbury's Standard£1.20real special
Sainsbury's£26.66/1kg£1.20·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

boneless skinless chicken thighs
£2.00/1kg
need 680 gSainsbury's Standard£4.00closest match
Sainsbury's£2.00/1kg£4.00·
Aldi UK£2.99/1kg£2.99·
Morrisons£3.40·
Asda£2.50/1kg£5.00·
Tesco£2.88/1kg£5.75·
OcadoN/A

chicken broth
£7.00/1L
need 420 mlOxo Standard£3.50closest match
Sainsbury's£7.00/1L£3.50·
Tesco£14.00/1L£7.00·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

canned light coconut milk
£1.88/1L
need 400 mlSainsbury's Coconut Milk Light 400g£0.75
Sainsbury's£1.88/1L£0.75·
Tesco£1.88/1L£0.75·
Asda£2.45/1L£0.98·
Aldi UKN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£5.83
black pepper
£10.00/1kg
need 0.5 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

extra-virgin olive oil
£10.92/1L
need 40 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
fresh ginger
£5.00/1kg
need 15 g2 × Asda Standard£0.05
Asda£5.00/1kg£0.05·
Tesco£5.60/1kg£0.56·
Aldi UK£7.92/1kg£0.99·
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Morrisons£1.55·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.09

ground coriander
£1.09
need 2.5 gMorrisons Ground Coriander 36g
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- scallions · 1 bunch
- fresh cilantro · 1 bunch