
One-Pan Spanish Chicken and Rice (Arroz con Pollo)
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Smoky paprika-rubbed chicken thighs and drumsticks cooked in one pan with chorizo, peppers, onion and tomato, then simmered with rice until it soaks up all the flavor.
Ingredients
- medium-grain rice300 g
- bone-in skin-on chicken thighs4 ea
- chicken drumsticks450 g
- olive oil15 ml
- fresh chorizo sausage — casings removed170 g
- green bell pepper — cored and chopped1 ea
- red onion — chopped170 g
- garlic cloves — crushed2 ea
- tomato — chopped200 g
- tomato paste50 g
- chicken broth720 ml
- smoked paprika7 g
- garlic powder1 tsp
- salt — 1 tsp6 g
- black pepper1 tsp
- cayenne pepper — optional0.5 tsp
Method
- Rinse the rice well, cover it with water and soak for 15 minutes, until a grain breaks easily. Drain well.
- In a small bowl, mix the smoked paprika, garlic powder, cayenne, salt and pepper.
- Pat the chicken dry and season with the spice rub, lifting the skin to rub some underneath.
- In a 5-quart (4.7 litre) braiser or large deep skillet with a lid, heat the olive oil over medium-high heat until shimmering. Brown the chicken deeply on both sides, then set it aside on a plate.
- In the same pan, cook the chorizo for 10 minutes, stirring regularly, until nicely browned. Add the green pepper, onion and garlic and cook over medium heat for 5 minutes, stirring regularly.
- Add the tomato, tomato paste and chicken broth, and return the chicken to the pan. Bring to a boil, then lower to medium, cover and cook for 15 to 20 minutes.
- Remove the chicken briefly and stir the drained rice into the liquid. Cook uncovered over high heat for 1 to 2 minutes. Put the chicken back on top, turn the heat to low, cover and cook for another 20 minutes, until the rice is cooked.
- Turn off the heat and leave the pan covered and undisturbed for 10 minutes. Serve hot.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 720 ml Gluten-free chicken stock instead of chicken broth
Use the gluten-free stock exactly as the broth; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £22.23 · 48% spare
£11.53
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £28.53 · 39% spare
£17.53
missing 3 items · £6.00 more
Asdayou pay £21.40 · 42% spare
£12.32
missing 4 items
Tescoyou pay £27.54 · 41% spare
£16.36
missing 5 items
Morrisonsyou pay £15.15 · 49% spare
£7.67
missing 8 items
£1.67a serve
from £1.67 a serve at Aldi UK · 13 of 16 ingredients priced
About £8.35 of ingredients used for 5 serves.
£29.49 across 4 shops · all 16 items priced · £3.35 more for bigger packs, 45% spare for later
£11.53
missing 3 items
you'll pay £22.23 · 48% of it spare
£17.53
missing 3 items · £6.00 more
you'll pay £28.53 · 39% of it spare
£12.32
missing 4 items
you'll pay £21.40 · 42% of it spare
£16.36
missing 5 items
you'll pay £27.54 · 41% of it spare
£7.67
missing 8 items
you'll pay £15.15 · 49% of it spare
Buy at
Aldi UK£16.17
medium-grain rice
£0.52/1kg
need 300 gEveryday Essentials Long Grain White Rice 1kg£0.52closest match
Aldi UK£0.52/1kg£0.52·
Tesco£0.52/1kg£0.52·
Sainsbury's£0.52/1kg£0.52·
Asda£2.76/1kg£0.69·
Morrisons£0.80·
OcadoN/A
bone-in skin-on chicken thighs
£0.55/100g
need 4 itemsAshfields Ready To Eat Roast Chicken Thighs 450g£2.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£0.55/100g£2.49·
Sainsbury's£6.56/1kg£2.95·
Asda£2.97/1kg£3.27·
Morrisons£3.40·
Tesco£7.10/1kg£3.55·
OcadoN/A
chicken drumsticks
£2.15/1kg
need 450 gAshfields Chicken Drumsticks 1kg£2.15
Aldi UK£2.15/1kg£2.15·
Sainsbury's£2.15/1kg£2.15·
Morrisons£2.15·
Asda£2.20/1kg£2.42·
Tesco£3.20/1kg£4.80·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 15 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
green bell pepper
£0.65/1 ea
need 1 itemSpecially Selected Sweet Pointed Peppers 2 each£1.29closest match
Aldi UK£0.65/1 ea£1.29·
Asda£50.00/1kg£1.25·
Morrisons£1.73·
Sainsbury's£0.66/1 ea£1.99·
TescoN/A·
OcadoN/A
red onion
£0.95/1kg
need 170 gNature's Pick Red Onions 1kg£0.95closest match
Aldi UK£0.95/1kg£0.95·
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Morrisons£0.95·
Asda£2.62/1kg£1.31·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
tomato
£2.48/1kg
need 200 gEveryday Essentials Baby Plum Tomatoes 1kg£0.62closest matchreal special
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
Morrisons£0.62·
Asda£3.17/1kg£0.95·
Tesco£3.33/1kg£1.00·
Sainsbury's£3.08/1kg£1.00·
OcadoN/A
smoked paprika
£17.25/1kg
need 7 gReady, Set…cook! Smoked Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 6 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
cayenne pepper
£0.18/10g
need 0.5 tspReady, Set…cook! Cayenne Pepper 36g£0.65
Aldi UK£0.18/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£5.32

fresh chorizo sausage
£2.68/1kg
need 170 gRichmond Standard£1.10closest matchreal special
Asda£2.68/1kg£1.10·
Aldi UK£3.15/1kg£1.29·
Sainsbury's£3.66/1kg£1.50·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

tomato paste
£9.38/1kg
need 50 gMutti Standard£1.22
Asda£9.38/1kg£1.22·
Sainsbury's£9.62/1kg£1.25·
Morrisons£1.60·
Tesco£20.77/1kg£2.70·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 1 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.00

garlic powder
£22.22/1kg
need 1 tspTesco Standard£1.00
Tesco£22.22/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£7.00

chicken broth
£7.00/1L
need 720 ml2 × Oxo Standard£3.50closest match
Sainsbury's£7.00/1L£3.50·
Tesco£10.86/1L£3.80·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A