
Oatmeal Pancakes
Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com
Hearty, flavourful oatmeal pancakes, simplified and streamlined — the oatmeal is cooked right into the recipe and the rest of the oats are ground into flour. Makes a dozen.
Ingredients
- rolled oats — divided125 g
- butter45 g
- molasses15 g
- all-purpose flour130 g
- granulated sugar30 g
- baking powder — 2 tsp9 g
- kosher salt — ¾ tsp4.5 g
- milk120 ml
- large eggs2 ea
- vegetable oil — for cooking15 ml
Method
- Make the oatmeal: in a large bowl, combine a heaped 1/2 cup (about 50 g) of the oats with 235 ml water and cook in the microwave according to the package directions (or on the stovetop, then transfer to a bowl). Add the butter and molasses to the warm oatmeal and set aside to cool a little.
- In a food processor or high-speed blender, combine the remaining oats with the flour, sugar, baking powder and salt and run until the oats are powdery.
- Add the milk to the oatmeal mixture and whisk to combine. Add the eggs and mix. Add the dry mixture and stir with a spoon. If the batter is too thick, add more milk, 1 tablespoon at a time.
- Heat a large cast-iron pan, griddle or nonstick pan over medium heat until water sizzles on it, then lower to medium-low. Coat with oil or a pat of butter. Dollop 3-tablespoon mounds of batter, 3 to 4 at a time, and cook until golden underneath, then flip and brown the second side, about 4 to 5 minutes total. Repeat with the rest of the batter and serve right away.
- Leftovers keep 3 to 4 days and reheat well on a sheet pan in a 350°F (175°C) oven for 5 to 8 minutes, in the microwave, or in the toaster.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 45 g Vegan butter instead of butter
- 120 ml Oat milk instead of milk
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £7.04 · 92% spare
£0.55
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £8.45 · 82% spare
£1.50
missing 3 items · £0.95 more
Tescoyou pay £7.60 · 90% spare
£0.76
missing 5 items
Asdayou pay £6.49 · 81% spare
£1.24
missing 5 items
Morrisonsyou pay £3.58 · 83% spare
£0.60
missing 7 items
£0.14a serve
from £0.14 a serve at Aldi UK · 7 of 10 ingredients priced
About £0.55 of ingredients used for 4 serves.
£9.99 across 2 shops · 9 of 10 items priced · £0.94 more for bigger packs, 86% spare for later
£0.55
missing 3 items
you'll pay £7.04 · 92% of it spare
£1.50
missing 3 items · £0.95 more
you'll pay £8.45 · 82% of it spare
£0.76
missing 5 items
you'll pay £7.60 · 90% of it spare
£1.24
missing 5 items
you'll pay £6.49 · 81% of it spare
£0.60
missing 7 items
you'll pay £3.58 · 83% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.04
butter
£7.40/1kg
need 45 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
all-purpose flour
£0.47/1kg
need 130 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
granulated sugar
£1.09/1kg
need 30 gThe Pantry Granulated Sugar 1kg£1.09closest match
Aldi UK£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Tesco£2.00/1kg£1.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 9 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
kosher salt
£0.01/10g
need 4.5 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
milk
£0.65/1L
need 120 mlEveryday Essentials Skimmed UHT Milk 1L£0.65closest match
Aldi UK£0.65/1L£0.65·
Asda£1.06/1L£1.20·
Morrisons£1.20·
Sainsbury's£1.35/1L£1.35·
Tesco£1.75/1L£1.75·
OcadoN/A
vegetable oil
£1.45/1L
need 15 mlSolesta Vegetable Oil 100ml£1.45
Aldi UK£1.45/1L£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£2.95

rolled oats
£0.85/1kg
need 125 gStamford Street Co. Standard£0.85
Sainsbury's£0.85/1kg£0.85·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

large eggs
£0.35/1 ea
need 2 itemsSainsbury's Standard£2.10closest match
Sainsbury's£0.35/1 ea£2.10·
Aldi UK£0.28/1 ea£1.69·
Asda£0.35/1 ea£2.10·
Tesco£0.48/1 ea£2.90·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- molasses · 15 g