
Nori Sesame Prawn Pasta
Recipe from Marion's Kitchen · original post · full recipe on marionskitchen.com
Angel hair pasta tossed with a blitzed nori and sesame base, soy, sesame oil and an egg yolk that melts into a glossy sauce, topped with prawns seared in crispy chilli oil.
Ingredients
- roasted seaweed snacks15 g
- roasted sesame seeds — 1 tbsp11 g
- angel hair pasta180 g
- soy sauce — 125 ml for the pasta cooking water145 ml
- sesame oil — 2 tbsp40 ml
- garlic cloves — finely chopped2 ea
- sugar — ½ tsp2.1 g
- egg — yolk only1 ea
- crispy chilli oil — 2 tbsp40 ml
- peeled raw prawns — deveined250 g
- parmesan cheese — grated to serve20 g
- chives — chopped to serve1 bunch
Method
- Make the nori sesame base: blitz the roasted seaweed and sesame seeds in a blender until finely ground. Transfer to a large heatproof bowl. Add 1 tbsp soy sauce, the sesame oil, garlic, sugar and egg yolk and stir until combined. Set aside.
- Bring a large pot of water to the boil. Add ½ cup soy sauce, then the angel hair pasta. Cook according to the packet instructions until al dente. Reserve about 1 cup of the hot pasta cooking water before draining.
- Heat a non-stick frying pan over medium-high heat. Add the crispy chilli oil, then the prawns and a pinch of sea salt. Cook for 1-2 minutes each side until golden and cooked through. Remove from the heat.
- Add the hot drained pasta straight into the bowl with the nori sesame mixture. Toss immediately with tongs or chopsticks so the heat melts the egg yolk into a glossy sauce, adding the reserved pasta water a little at a time to loosen and coat evenly.
- Divide the pasta among bowls. Top with the prawns and any chilli oil from the pan, then finish with freshly grated parmesan and chives. Serve immediately.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Nori Sesame Tofu Pasta
- 220 g Firm tofu instead of peeled raw prawns
Press and cube the tofu, then sear it in the chilli oil for 6–8 minutes until golden on all sides before cooking the pasta.
Vegan
Nori Sesame Tofu Pasta
- 20 g Tahini instead of egg
- 220 g Firm tofu instead of peeled raw prawns
- Leave out the parmesan cheese
Stir the tahini into the nori base instead of the yolk and toss with pasta water until glossy; press, cube and sear the tofu in the chilli oil for 6–8 minutes, and finish with chives instead of Parmesan.
Gluten-free
- 180 g Gluten-free angel hair pasta instead of angel hair pasta
- 145 ml Tamari instead of soy sauce
Gluten-free angel hair overcooks quickly, so check it a minute early and toss it straight into the sauce.
Dairy-free
- Leave out the parmesan cheese
Finish with extra sesame seeds and chives instead of the Parmesan.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £16.92 · 58% spare
£7.13
missing 2 items
Aldi UKBest choiceyou pay £9.47 · 53% spare
£4.43
missing 3 items
Tescoyou pay £17.96 · 72% spare
£4.97
missing 3 items · £0.54 more
Morrisonsyou pay £15.39 · 83% spare
£2.69
missing 4 items
Asdayou pay £22.17 · 67% spare
£7.21
missing 4 items
£3.57a serve
from £3.57 a serve at Sainsbury's · 10 of 12 ingredients priced
About £7.13 of ingredients used for 2 serves.
£11.54 across 3 shops · 11 of 12 items priced · £0.25 more for bigger packs, 58% spare for later
£7.13
missing 2 items
you'll pay £16.92 · 58% of it spare
£4.43
missing 3 items
you'll pay £9.47 · 53% of it spare
£4.97
missing 3 items · £0.54 more
you'll pay £17.96 · 72% of it spare
£2.69
missing 4 items
you'll pay £15.39 · 83% of it spare
£7.21
missing 4 items
you'll pay £22.17 · 67% of it spare
Buy at
Sainsbury's£5.72

angel hair pasta
£1.20/1kg
need 180 gSainsbury's Fusilli Pasta 500g£0.60
Sainsbury's£1.20/1kg£0.60·
Aldi UK£1.38/1kg£0.69·
Morrisons£0.69·
Tesco£1.50/1kg£0.75·
AsdaN/A·
OcadoN/A

sesame oil
£1.45/1L
need 40 mlSainsbury's Vegetable Oil 1L£1.45
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
Asda£10.92/1L£2.73·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£4.00·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsSainsbury's Garlic x4 4 pack£0.87
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

sugar
£1.50/1kg
need 2.1 gSainsbury's White Granulated Sugar 500g£0.75closest match
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A

crispy chilli oil
£1.45/1L
need 40 mlSainsbury's Vegetable Oil 1L£1.45closest match
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
Aldi UK£0.15/100ml£1.45·
Asda£10.92/1L£2.73·
Tesco£5.50/1L£2.75·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A

chives
£30.00/1kg
need 1 bunchSainsbury's Bunched Chives 20g£0.60
Sainsbury's£30.00/1kg£0.60·
Morrisons£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£4.72
soy sauce
£3.67/1L
need 145 mlAsia Specialities Light Soy Sauce 0.15L£0.55
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
egg
£0.17/1 ea
need 1 itemMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Morrisons£2.10·
Sainsbury's£0.39/1 ea£2.35·
OcadoN/A
peeled raw prawns
£10.76/1kg
need 250 gThe Fishmonger Frozen Deepwater Prawns 0.25kg£2.69closest match
Aldi UK£10.76/1kg£2.69·
Tesco£11.36/1kg£1.50·
Sainsbury's£19.66/1kg£2.95·
Asda£20.00/1kg£4.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
parmesan cheese
£3.50/1kg
need 20 gEmporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Morrisons£1.60·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Tesco£13.89/1kg£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
Buy at
Asda£1.10
roasted sesame seeds
£7.33/1kg
need 11 gAsda Pumpkin Seeds 150g 1000g£1.10closest match
Asda£7.33/1kg£1.10·
Aldi UK£0.20/10g£0.85·
Sainsbury's£19.79/1kg£0.95·
Morrisons£1.80·
Tesco£19.00/1kg£1.90·
OcadoN/A
Not priced
- roasted seaweed snacks · 15 g