
Naan Pizza
Recipe from Nigella · original post · full recipe on nigella.com
A storecupboard snack-cum-supper: a shop-bought naan spread with tomato, topped with jarred mixed mushrooms, fontina and thyme, and baked for 5 minutes.
Ingredients
- naan bread1 ea
- passata — 2 tsp11 g
- marinated mixed mushrooms — drained70 g
- fontina cheese — roughly chopped75 g
- fresh thyme3 sprig
Method
- Preheat the oven to 220°C/200°C Fan/gas mark 7. Lay the naan on a lined baking sheet.
- Spread the passata over the naan, tumble the drained mushrooms on top and sprinkle with the chopped cheese, then strew over the thyme leaves stripped from their stalks.
- Bake for about 5 minutes, until the cheese is bubbling and melted.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 1 ea Vegan naan bread instead of naan bread
- 75 g Dairy-free cheese instead of fontina cheese
Bake for 5 to 7 minutes, until the dairy-free cheese has melted.
Dairy-free
- 1 ea Vegan naan bread instead of naan bread
- 75 g Dairy-free cheese instead of fontina cheese
Bake for 5 to 7 minutes, until the dairy-free cheese has melted.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £2.94 · 46% spare
£1.60
missing 1 item
Sainsbury'syou pay £4.00 · 59% spare
£1.65
missing 1 item · £0.05 more
Morrisonsyou pay £3.75 · 52% spare
£1.79
missing 1 item · £0.19 more
Tescoyou pay £4.89 · 55% spare
£2.22
missing 1 item · £0.62 more
Asdayou pay £4.44 · 80% spare
£0.89
missing 2 items
£1.38a serve
from £1.38 a serve at Aldi UK · 4 of 5 ingredients priced
About £1.38 of ingredients used for 1 serves.
£3.07 across 3 shops · all 5 items priced · £0.05 more for bigger packs, 58% spare for later
£1.60
missing 1 item
you'll pay £2.94 · 46% of it spare
£1.65
missing 1 item · £0.05 more
you'll pay £4.00 · 59% of it spare
£1.79
missing 1 item · £0.19 more
you'll pay £3.75 · 52% of it spare
£2.22
missing 1 item · £0.62 more
you'll pay £4.89 · 55% of it spare
£0.89
missing 2 items
you'll pay £4.44 · 80% of it spare
Buy at
Aldi UK£2.07
naan bread
£0.35/1 ea
need 1 itemBilash Plain Naan Breads 1 each£0.69closest match
Aldi UK£0.35/1 ea£0.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
marinated mixed mushrooms
£1.78/1kg
need 70 gReady, Set…cook! Sliced Mushrooms 0.5kg£0.89closest match
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£3.36/1kg£0.84·
Tesco£1.78/1kg£0.89·
Sainsbury's£4.00/1kg£1.00·
Morrisons£1.00·
OcadoN/A
fontina cheese
£3.50/1kg
need 75 gEmporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Morrisons£1.60·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Tesco£13.89/1kg£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£0.45

passata
£0.45
need 11 gMorrisons Passata (500g)closest match
Morrisons£0.45·
Tesco£0.90/1kg£0.45·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Asda£1.20/1kg£0.60·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.55

fresh thyme
£27.50/1kg
need 3 sprigSainsbury's Bunched Thyme 20g£0.55
Sainsbury's£27.50/1kg£0.55·
Aldi UK£43.33/1kg£0.65·
Morrisons£0.70·
Tesco£52.63/1kg£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A