
Morning Glow Breakfast Muffins
Recipe from Chelsea Winter · original post · full recipe on chelseawinter.co.nz
Moist, moreish breakfast muffins packed with banana, apple, carrot, hemp hearts and good fats. Refined sugar-free, freeze brilliantly and great for lunchboxes. Use a gluten-free flour blend and plant milk for GF/DF versions; pumpkin seeds can replace the hemp hearts.
Ingredients
- hemp seeds80 g
- spelt flour210 g
- desiccated coconut40 g
- ground cinnamon — 2 tsp5 g
- ground nutmeg — ¼ tsp0.6 g
- baking powder — 1 ½ tsp6.8 g
- baking soda — ½ tsp2.3 g
- sea salt — ½ tsp3 g
- large eggs — at room temperature3 ea
- milk125 ml
- avocado oil80 ml
- coconut sugar120 g
- lemon juice — 1 tbsp20 ml
- vanilla extract — 1 tbsp20 ml
- small lemon — zested1 ea
- bananas — very ripe and mashed230 g
- large apple — grated1 ea
- carrot — finely grated60 g
- dark chocolate chips130 g
Method
- Preheat the oven to 210°C conventional bake. Line a 12-hole muffin tin with muffin cases.
- Mash the bananas until mostly smooth. Coarsely grate the apple and finely grate the carrot. Don't squeeze the moisture from the apple — we want that moisture in the muffins.
- Add the coconut sugar and lemon zest to a large bowl. Rub them together with your fingertips for about 30 seconds, until fragrant.
- Add the eggs and whisk vigorously for 1–2 minutes, until slightly lighter and aerated. Whisk in the vanilla, lemon juice and milk, followed by the oil. Add the mashed banana and whisk until combined.
- In a separate bowl, whisk together the spelt flour, hemp hearts, desiccated coconut, cinnamon, nutmeg, baking powder, baking soda and sea salt.
- Add the dry ingredients to the wet mixture. Fold gently just a few times, then add the grated apple, carrot and chocolate chips while there are still visible streaks of flour. Continue folding until just combined. Don't overmix.
- Leave the batter to rest for 8–10 minutes so it thickens and becomes scoopable.
- Divide between the 12 muffin cases, filling them generously so the batter mounds slightly above the tin. Scatter with extra chocolate chips.
- Bake at 210°C for 5 minutes, then, without opening the oven door, reduce the temperature to 180°C. Bake for a further 15–19 minutes, until risen and golden and the tops spring back when lightly pressed.
- Leave in the tin for 8–10 minutes, then transfer to a wire rack and cool for at least 10 minutes before eating.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 21 g Ground flaxseed instead of large eggs
- 125 ml Oat milk instead of milk
- 130 g Dairy-free dark chocolate chips instead of dark chocolate chips
Mix the ground flaxseed with 135 ml water and leave 10 minutes to thicken, then whisk it with the sugar in place of the eggs; bake as written, allowing 2 to 3 extra minutes if the centres are still soft.
Dairy-free
- 125 ml Oat milk instead of milk
- 130 g Dairy-free dark chocolate chips instead of dark chocolate chips
Whisk in the oat milk exactly as the milk; baking times are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £14.99 · 68% spare
£4.83
missing 4 items
Tescoyou pay £23.34 · 67% spare
£7.60
missing 8 items
Morrisonsyou pay £22.42 · 57% spare
£9.55
missing 8 items
Asdayou pay £11.54 · 63% spare
£4.22
missing 10 items
Sainsbury'syou pay £12.83 · 64% spare
£4.65
missing 10 items
£0.40a serve
from £0.40 a serve at Aldi UK · 15 of 19 ingredients priced
About £4.83 of ingredients used for 12 serves.
£22.10 across 4 shops · 18 of 19 items priced · £2.66 more for bigger packs, 74% spare for later
£4.83
missing 4 items
you'll pay £14.99 · 68% of it spare
£7.60
missing 8 items
you'll pay £23.34 · 67% of it spare
£9.55
missing 8 items
you'll pay £22.42 · 57% of it spare
£4.22
missing 10 items
you'll pay £11.54 · 63% of it spare
£4.65
missing 10 items
you'll pay £12.83 · 64% of it spare
Buy at
Aldi UK£12.32
hemp seeds
£3.96/1kg
need 80 gThe Foodie Market Sunflower Seeds 0.25kg£0.99closest match
Aldi UK£3.96/1kg£0.99·
Asda£7.33/1kg£1.10·
Sainsbury's£12.00/1kg£1.20·
Morrisons£1.80·
Tesco£19.00/1kg£1.90·
OcadoN/A
ground cinnamon
£0.22/10g
need 5 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 6.8 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
baking soda
£3.25/1kg
need 2.3 gThe Pantry Bicarbonate Of Soda 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
large eggs
£0.24/1 ea
need 3 itemsMerevale British Large Free Range Eggs 12 Pack 12 each£2.89closest match
Aldi UK£0.24/1 ea£2.89·
Asda£0.35/1 ea£2.10·
Tesco£0.50/1 ea£3.00·
Sainsbury's£0.28/1 ea£3.35·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
milk
£0.65/1L
need 125 mlEveryday Essentials Skimmed UHT Milk 1L£0.65closest match
Aldi UK£0.65/1L£0.65·
Asda£1.06/1L£1.20·
Morrisons£1.20·
Sainsbury's£1.35/1L£1.35·
Tesco£1.75/1L£1.75·
OcadoN/A
lemon juice
£0.28/100ml
need 20 mlThe Pantry Lemon Juice 250ml£0.69
Aldi UK£0.28/100ml£0.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 20 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
small lemon
£0.22/1 ea
need 1 itemEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
bananas
£0.16/1 ea
need 230 gNature's Pick Banana 1 each£0.16 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Aldi UK£0.16/1 ea£0.16·
Tesco£0.12/1 ea£0.75·
Sainsbury's£0.16/1 ea£0.78·
Morrisons£0.78·
Asda£0.13/1 ea£0.88·
OcadoN/A
carrot
£0.69/1kg
need 60 gNature's Pick Carrots 1kg£0.69closest match
Aldi UK£0.69/1kg£0.69·
Tesco£0.69/1kg£0.11·
Sainsbury's£0.70/1kg£0.35·
Asda£2.87/1kg£0.43·
Morrisons£0.45·
OcadoN/A
dark chocolate chips
£11.90/1kg
need 130 g2 × The Pantry Dark Chocolate Chips 0.1kg£1.19closest match
Aldi UK£11.90/1kg£1.19·
Morrisons£1.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£2.59

desiccated coconut
£7.50/1kg
need 40 gEast End Standard£1.50closest match
Tesco£7.50/1kg£1.50·
Aldi UK£7.93/1kg£1.19·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

coconut sugar
£1.09/1kg
need 120 gKg£1.09
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£3.24

spelt flour
£2.25
need 210 gDoves Farm Standardreal special
Morrisons£2.25·
Tesco£2.80/1kg£2.80·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

large apple
£0.99
need 1 itemMorrisons 6 perpackclosest match
Morrisons£0.99·
Sainsbury's£0.35/1 ea£0.35·
Aldi UK£0.59/1 ea£0.59·
Tesco£0.16/1 ea£0.99·
Asda£0.17/1 ea£0.99·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.95
sea salt
£4.00/1kg
need 3 gCOOK By ASDA Cook Sea Salt 200g£0.80closest match
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
avocado oil
£12.60/1L
need 80 mlCOOK By ASDA Avocado Oil 250ml£3.15closest match
Asda£12.60/1L£3.15·
Morrisons£3.50·
Sainsbury's£15.00/1L£3.75·
Tesco£29.00/1L£7.25·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Not priced
- ground nutmeg · 0.6 g