
Mom's Apple Cake
Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com
An avalanche of apples, a little batter and a cascade of cinnamon baked in a tube pan. Dairy-free, and it gets better the longer it lasts.
Ingredients
- apples — 6 apples1.1 kg
- ground cinnamon8 g
- granulated sugar — divided465 g
- all-purpose flour360 g
- baking powder14 g
- fine sea salt — 1 tsp6 g
- vegetable oil235 ml
- orange juice60 ml
- vanilla extract — 2 ½ tsp13 ml
- large eggs4 ea
Method
- Heat the oven to 350°F (175°C) and grease a tube pan. Peel, core and chop the apples into 2.5 cm chunks. Toss with the cinnamon and 65 g of the sugar and set aside.
- Stir together the flour, baking powder and salt in a large bowl. In a separate bowl, whisk together the oil, orange juice, remaining 400 g sugar, vanilla and eggs. Mix the wet ingredients into the dry, scraping down the bowl so everything is incorporated.
- Pour half the batter into the pan and spread half the apples (and their juices) over it. Pour over the remaining batter and arrange the remaining apples on top.
- Bake for about 1 1/2 hours, until a tester comes out clean — check just below the top layer of apples too, where batter likes to hide. If it browns too fast, cover with foil for all but the last few minutes.
- Cool completely before running a knife around the cake and unmoulding onto a platter. It's even better on the following days; keep it at room temperature covered with foil.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £9.45 · 63% spare
£3.47
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £12.74 · 61% spare
£4.95
missing 3 items
Asdayou pay £7.84 · 47% spare
£4.14
missing 6 items
Tescoyou pay £7.95 · 32% spare
£5.43
missing 6 items
Morrisonsyou pay £6.98 · 60% spare
£2.82
missing 7 items
£0.29a serve
from £0.29 a serve at Aldi UK · 8 of 10 ingredients priced
About £3.47 of ingredients used for 12 serves.
£12.35 across 3 shops · all 10 items priced · £1.13 more for bigger packs, 70% spare for later
£3.47
missing 2 items
you'll pay £9.45 · 63% of it spare
£4.95
missing 3 items
you'll pay £12.74 · 61% of it spare
£4.14
missing 6 items
you'll pay £7.84 · 47% of it spare
£5.43
missing 6 items
you'll pay £7.95 · 32% of it spare
£2.82
missing 7 items
you'll pay £6.98 · 60% of it spare
Buy at
Aldi UK£9.45
apples
£0.17/1 ea
need 1.1 kgEveryday Essentials Wonky Apples 6 each£0.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Morrisons£2.00·
Asda£2.00/1kg£3.00·
Tesco£2.10/1kg£3.15·
Sainsbury's£2.10/1kg£2.10·
OcadoN/A
ground cinnamon
£0.22/10g
need 8 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
granulated sugar
£1.09/1kg
need 465 gThe Pantry Granulated Sugar 1kg£1.09closest match
Aldi UK£1.09/1kg£1.09·
Tesco£2.00/1kg£1.00·
Sainsbury's£1.09/1kg£1.09·
Asda£1.09/1kg£1.09·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
all-purpose flour
£0.47/1kg
need 360 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 14 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vegetable oil
£1.45/1L
need 235 mlSolesta Vegetable Oil 100ml£1.45
Aldi UK£1.45/1L£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 13 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
large eggs
£0.24/1 ea
need 4 itemsMerevale British Large Free Range Eggs 12 Pack 12 each£2.89closest match
Aldi UK£0.24/1 ea£2.89·
Asda£0.35/1 ea£2.10·
Tesco£0.50/1 ea£3.00·
Sainsbury's£0.28/1 ea£3.35·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.25

orange juice
£2.50/1L
need 60 mlTropicana Pure Smooth Orange Fruit Juice 500ml£1.25closest matchreal special
Sainsbury's£2.50/1L£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£1.65
fine sea salt
£4.71/1kg
need 6 gSaxa Sea Salt Fine 350g£1.65
Asda£4.71/1kg£1.65·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A