
Miso Peanut Ramen Bowls
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
A sweet and creamy savory broth ladled into bowls with noodles, crispy crumbled tofu, and fresh veg! These ramen bowls are SO GOOD.
Ingredients
- extra firm tofu400 g
- olive oil15 ml
- teriyaki sauce60 ml
- garlic clove — grated1 ea
- red curry paste15 g
- white miso paste17 g
- peanut butter32 g
- reduced sodium soy sauce30 ml
- brown sugar14 g
- chicken broth360 ml
- canned coconut milk400 ml
- ramen noodles170 g
- cucumber — finely sliced300 g
- green onions — sliced to serve2 ea
- chili crisp — to serve1 ea
Method
- Press the tofu with paper towels to remove some of the water. Grate the tofu on the medium/large holes of a box grater.
- Heat the olive oil in a nonstick skillet over medium-high heat. Add the tofu shreds and sauté until golden and lightly crisped - usually 10-15 minutes to get a crispy, chewy texture.
- Add the teriyaki sauce and grated garlic to the tofu. Sauté for another 5-10 minutes to caramelise further, adding 1-2 tablespoons more sauce as desired. Transfer to a separate bowl and wipe out the pan.
- In the same pan, heat the curry paste, miso, peanut butter, soy sauce and brown sugar until worked into a thick paste. Add the coconut milk and broth and whisk until incorporated. Simmer for 5-10 minutes until slightly thickened and creamy.
- Meanwhile, boil the ramen noodles in a separate pot for 3-4 minutes; drain and add to the sauce. Simmer 1-2 minutes until the noodles are well coated (add more broth if you want it more soupy).
- Transfer the noodles to bowls and pour a scoop of the broth over the top. Top with the tofu, cucumber, herbs and chili crisp.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- 360 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Whisk the vegetable broth in with the coconut milk as before; nothing else changes.
Vegetarian
- 360 ml Vegetable broth instead of chicken broth
- 15 g Vegan red curry paste instead of red curry paste
Whisk the vegetable broth in with the coconut milk as before; nothing else changes.
Vegan
- 360 ml Vegetable broth instead of chicken broth
- 15 g Vegan red curry paste instead of red curry paste
Whisk the vegetable broth in with the coconut milk as before; nothing else changes.
Gluten-free
Miso Peanut Rice Noodle Bowls
- 60 ml Gluten-free teriyaki sauce instead of teriyaki sauce
- 30 ml Tamari instead of reduced sodium soy sauce
- 360 ml Gluten-free chicken broth instead of chicken broth
- 170 g Rice noodles instead of ramen noodles
Cook the rice noodles to their packet time (usually 3 to 5 minutes), rinse briefly so they do not stick, then toss them through the sauce for the final minute.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £14.94 · 63% spare
£5.52
missing 5 items
Tescoyou pay £15.14 · 38% spare
£9.44
missing 6 items
Sainsbury'syou pay £12.04 · 48% spare
£6.25
missing 8 items
Asdayou pay £8.46 · 66% spare
£2.85
missing 9 items
Morrisonsyou pay £13.84 · 62% spare
£5.31
missing 9 items
£1.38a serve
from £1.38 a serve at Aldi UK · 10 of 15 ingredients priced
About £5.52 of ingredients used for 4 serves.
£21.59 across 5 shops · 14 of 15 items priced · £2.76 more for bigger packs, 55% spare for later
£5.52
missing 5 items
you'll pay £14.94 · 63% of it spare
£9.44
missing 6 items
you'll pay £15.14 · 38% of it spare
£6.25
missing 8 items
you'll pay £12.04 · 48% of it spare
£2.85
missing 9 items
you'll pay £8.46 · 66% of it spare
£5.31
missing 9 items
you'll pay £13.84 · 62% of it spare
Buy at
Aldi UK£12.61
extra firm tofu
£4.75/1kg
need 400 g2 × Plant Menu Organic Super Firm Tofu 0.2kg£0.95
Aldi UK£4.75/1kg£0.95·
Tesco£1.95·
Morrisons£2.00·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 15 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
teriyaki sauce
£4.58/1kg
need 60 mlAsia Specialities Teriyaki Stir Fry Sauce 0.12kg£0.55closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£4.58/1kg£0.55·
Sainsbury's£7.14/1kg£1.25·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic clove
£0.39/1 ea
need 1 itemNature's Pick Loose Garlic 1 each£0.39
Aldi UK£0.39/1 ea£0.39·
Tesco£0.50/1 ea£0.50·
Sainsbury's£0.50/1 ea£0.50·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
red curry paste
£7.72/1kg
need 15 gReady, Set…cook! Thai Red Curry Paste 0.18kg£1.39
Aldi UK£7.72/1kg£1.39·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
peanut butter
£4.38/1kg
need 32 gGrandessa Creamy 100% Peanut Butter 0.34kg£1.49closest match
Aldi UK£4.38/1kg£1.49·
Morrisons£3.00·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
canned coconut milk
£1.88/1L
need 400 mlAsia Green Garden Coconut Milk 400ml Full Fat 0.4L£0.75closest match
Aldi UK£1.88/1L£0.75·
Tesco£1.88/1L£0.75·
Sainsbury's£1.88/1L£0.75·
Asda£2.13/1L£0.85·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
chili crisp
£0.57/100g
need 1 itemSnackrite Ready Salted Crisps 6 Pack 150g£0.85
Aldi UK£0.57/100g£0.85·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£2.05

reduced sodium soy sauce
£3.00/1L
need 30 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match
Tesco£3.00/1L£0.75·
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

ramen noodles
£6.50/1kg
need 170 g2 × Nissin Standard£0.65
Tesco£6.50/1kg£0.65·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.18
brown sugar
£3.00/1kg
need 14 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Morrisons£1.50·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
cucumber
£0.68/1 ea
need 300 gAsda Cucumber Portion 190g each£0.68 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Asda£0.68/1 ea£0.68·
Tesco£0.99/1 ea£0.99·
Sainsbury's£0.99/1 ea£0.99·
Morrisons£0.99·
Aldi UK£4.45/1kg£0.89·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.25

green onions
£1.25
need 2 itemsMorrisons The Best 2 perpack
Morrisons£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£3.50

chicken broth
£7.00/1L
need 360 mlOxo Standard£3.50closest match
Sainsbury's£7.00/1L£3.50·
Tesco£10.86/1L£3.80·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- white miso paste · 17 g