
Minestrone Soup
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Hearty Italian vegetable soup with ditalini, kidney beans, zucchini and green beans in a fragrant tomato broth scented with rosemary, herbs and Parmesan.
Ingredients
- ditalini pasta115 g
- extra virgin olive oil60 ml
- small yellow onion — chopped1 ea
- carrots — chopped130 g
- celery stalks — diced2 ea
- garlic cloves — minced4 ea
- zucchini — diced200 g
- green beans — trimmed and cut into 2.5 cm pieces110 g
- sweet paprika — 1 tsp2.5 g
- dried rosemary — ½ tsp0.5 g
- canned crushed tomatoes425 g
- vegetable broth1440 ml
- bay leaf1 ea
- fresh thyme3 sprig
- canned kidney beans — drained and rinsed425 g
- fresh parsley — chopped20 g
- fresh basil leaves15 g
- parmesan cheese — grated, to serve30 g
Method
- Bring a large pot of salted water to a boil. Cook the pasta to al dente according to the package directions, then drain.
- Heat the olive oil in a large Dutch oven over medium heat until shimmering. Add the onion, carrots and celery, raise the heat to medium-high and cook, stirring regularly, until softened, about 5 minutes. Add the garlic and cook another minute.
- Add the zucchini, green beans, paprika, rosemary and a generous pinch of salt and pepper. Toss to combine.
- Add the crushed tomatoes, broth, thyme, bay leaf and a Parmesan rind if you have one (about 2.5 cm). Bring to a boil, then reduce to a gentle simmer, partially cover and simmer for about 20 minutes.
- Uncover, add the kidney beans and cook another 5 minutes, then stir in the parsley and basil. Just before serving, stir in the cooked pasta and simmer just until warmed through; do not overcook.
- Remove the rind and bay leaf, taste and adjust the seasoning. Serve hot with grated Parmesan and a drizzle of olive oil.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- Leave out the parmesan cheese
Finish each bowl with a drizzle of olive oil instead of the parmesan.
Gluten-free
- 115 g Gluten-free pasta instead of ditalini pasta
Cook the gluten-free pasta separately until just tender and add it to bowls, as it softens quickly if left simmering in the soup.
Dairy-free
- Leave out the parmesan cheese
Finish each bowl with a drizzle of olive oil instead of the parmesan.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £14.86 · 61% spare
£5.75
missing 5 items
Sainsbury'sBest choiceyou pay £12.83 · 61% spare
£4.99
missing 6 items
Morrisonsyou pay £12.12 · 63% spare
£4.46
missing 7 items
Tescoyou pay £33.39 · 26% spare
£24.82
missing 7 items
Asdayou pay £9.79 · 62% spare
£3.74
missing 12 items
£0.92a serve
from £0.92 a serve at Aldi UK · 13 of 18 ingredients priced
About £5.53 of ingredients used for 6 serves.
£33.69 across 4 shops · 16 of 18 items priced · £0.87 more for bigger packs, 26% spare for later
£5.75
missing 5 items
you'll pay £14.86 · 61% of it spare
£4.99
missing 6 items
you'll pay £12.83 · 61% of it spare
£4.46
missing 7 items
you'll pay £12.12 · 63% of it spare
£24.82
missing 7 items
you'll pay £33.39 · 26% of it spare
£3.74
missing 12 items
you'll pay £9.79 · 62% of it spare
Buy at
Aldi UK£4.78
small yellow onion
£0.32/1 ea
need 1 itemNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 4 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
sweet paprika
£17.25/1kg
need 2.5 gReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
dried rosemary
£0.30/10g
need 0.5 gReady, Set…cook! Rosemary 20g£0.59closest match
Aldi UK£0.30/10g£0.59·
Tesco£37.04/1kg£1.00·
Morrisons£1.09·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
bay leaf
£2.45/10g
need 1 itemReady, Set…cook! Bay Leaf 2g£0.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.45/10g£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
canned kidney beans
£1.37/1kg
need 425 g2 × Everyday Essentials Red Kidney Beans 0.26kg£0.35closest match
Aldi UK£1.37/1kg£0.35·
Morrisons£0.37·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
parmesan cheese
£3.50/1kg
need 30 gEmporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Morrisons£1.60·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Tesco£13.89/1kg£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£4.32

ditalini pasta
£1.20/1kg
need 115 gSainsbury's Fusilli Pasta 500g£0.60
Sainsbury's£1.20/1kg£0.60·
Aldi UK£1.38/1kg£0.69·
Morrisons£0.69·
Tesco£1.50/1kg£0.75·
AsdaN/A·
OcadoN/A

carrots
£0.70/1kg
need 130 gSainsbury's Standard£0.35
Sainsbury's£0.70/1kg£0.35·
Tesco£0.69/1kg£0.11·
Aldi UK£0.88/1kg£0.44·
Morrisons£0.45·
Asda£1.10/1kg£0.55·
OcadoN/A

green beans
£1.19/1kg
need 110 gSainsbury's Whole Green Beans 900g£1.07closest match
Sainsbury's£1.19/1kg£1.07·
Aldi UK£3.86/1kg£0.85·
Tesco£3.86/1kg£0.85·
Morrisons£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A

fresh thyme
£27.50/1kg
need 3 sprigSainsbury's Bunched Thyme 20g£0.55
Sainsbury's£27.50/1kg£0.55·
Aldi UK£43.33/1kg£0.65·
Morrisons£0.70·
Tesco£52.63/1kg£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A

fresh parsley
£16.67/1kg
need 20 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

fresh basil leaves
£10.00/1kg
need 15 gStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£21.86

canned crushed tomatoes
£1.08/1kg
need 425 g2 × Grower's Harvest Standard£0.43closest match
Tesco£1.08/1kg£0.43·
Sainsbury's£1.76/1kg£0.40·
Morrisons£0.45·
Asda£1.18/1kg£0.47·
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
OcadoN/A

vegetable broth
£14.00/1L
need 1.44 L3 × Standard£7.00
Tesco£14.00/1L£7.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.73

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 60 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
Not priced
- celery stalks · 2 items
- zucchini · 200 g