
Maple Chai Latte Cookies with Brown Butter Icing
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Soft, chewy maple and espresso cookies warmed with chai spices, rolled in sugar and finished with a brown butter icing and flaky salt.
Ingredients
- salted butter — at room temperature285 g
- brown sugar150 g
- instant espresso powder6 tsp
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- large egg1 ea
- maple syrup80 ml
- plain flour290 g
- baking soda — 1 ¼ tsp5.6 g
- salt — 1 tsp6 g
- ground cinnamon — 2 tsp5 g
- ground ginger1 tsp
- ground cardamom0.5 tsp
- ground nutmeg — ¼ tsp0.6 g
- ground allspice — ¼ tsp0.6 g
- granulated sugar — for rolling50 g
- icing sugar210 g
- milk45 ml
- vanilla bean powder — ½ tsp2.5 ml
Method
- Preheat the oven to 350°F (180°C). Line 2 baking sheets with parchment paper.
- In a mixing bowl, beat together 170 g (1 1/2 sticks) of the butter, the brown sugar, espresso powder and vanilla extract until light and fluffy, 3-5 minutes. Add the egg and mix to combine, then the maple syrup. Add 280 g of the flour, the baking soda, salt, cinnamon, ginger, cardamom, nutmeg, allspice and a tiny pinch of black pepper, beating until combined.
- Place the granulated sugar in a small bowl.
- Roll the dough into tablespoon-size balls (if the dough is too sticky, add the remaining flour), then lightly roll them through the sugar. Place on the prepared sheets 2 inches (5 cm) apart. Bake for 8-10 minutes, until just starting to set around the edges; the centres should be a little doughy. Let cool on the pan.
- Meanwhile, make the icing: brown the remaining 115 g (1 stick) butter in a pot over medium heat until it smells toasted, 2-3 minutes. Remove from the heat and cool 5 minutes. Whisk in the icing sugar, milk, vanilla bean powder and a pinch of salt. Immediately spread over the cookies (it sets quickly) and sprinkle with flaky sea salt. Store airtight for up to 5 days.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £18.27 · 61% spare
£7.19
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £15.50 · 45% spare
£8.48
missing 9 items
Tescoyou pay £15.45 · 70% spare
£4.65
missing 10 items
Asdayou pay £10.70 · 66% spare
£3.61
missing 11 items
Morrisonsyou pay £11.83 · 68% spare
£3.84
missing 12 items
£0.32a serve
from £0.32 a serve at Aldi UK · 14 of 18 ingredients priced
About £7.04 of ingredients used for 22 serves.
£19.42 across 3 shops · 15 of 18 items priced · £1.38 more for bigger packs, 62% spare for later
£7.19
missing 4 items
you'll pay £18.27 · 61% of it spare
£8.48
missing 9 items
you'll pay £15.50 · 45% of it spare
£4.65
missing 10 items
you'll pay £15.45 · 70% of it spare
£3.61
missing 11 items
you'll pay £10.70 · 66% of it spare
£3.84
missing 12 items
you'll pay £11.83 · 68% of it spare
Buy at
Aldi UK£17.47
salted butter
£7.40/1kg
need 285 g2 × Cowbelle British Salted Butter 250g 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
instant espresso powder
£9.89/1kg
need 6 tspReady, Set…cook! Garam Malasa Powder 0.09kg£0.89
Aldi UK£9.89/1kg£0.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 10 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
large egg
£0.28/1 ea
need 1 itemMerevale British Large Free Range Eggs 6 Pack 6 each£1.69closest match
Aldi UK£0.28/1 ea£1.69·
Sainsbury's£0.35/1 ea£2.10·
Asda£0.35/1 ea£2.10·
Tesco£0.50/1 ea£3.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 80 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
plain flour
£0.47/1kg
need 290 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking soda
£3.25/1kg
need 5.6 gThe Pantry Bicarbonate Of Soda 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 6 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cinnamon
£0.22/10g
need 5 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
granulated sugar
£1.09/1kg
need 50 gThe Pantry Granulated Sugar 1kg£1.09closest match
Aldi UK£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Tesco£2.00/1kg£1.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
icing sugar
£1.78/1kg
need 210 gThe Pantry Icing Sugar 0.5kg£0.89closest match
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£2.42/1kg£1.21·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
milk
£0.65/1L
need 45 mlEveryday Essentials Skimmed UHT Milk 1L£0.65closest match
Aldi UK£0.65/1L£0.65·
Asda£1.06/1L£1.20·
Morrisons£1.20·
Sainsbury's£1.35/1L£1.35·
Tesco£1.75/1L£1.75·
OcadoN/A
vanilla bean powder
£9.89/1kg
need 2.5 mlReady, Set…cook! Garam Malasa Powder 0.09kg£0.89 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£9.89/1kg£0.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£0.45

ground ginger
£1.00
need 1 tspRajah Ground Ginger 85gclosest match
Morrisons£1.00·
Aldi UK£0.21/10g£0.65·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
Tesco£26.32/1kg£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£1.50
brown sugar
£3.00/1kg
need 150 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Morrisons£1.50·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Not priced
- ground cardamom · 0.5 tsp
- ground nutmeg · 0.6 g
- ground allspice · 0.6 g