
Lentil Soup
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post · full recipe on recipetineats.com
Don't settle for a bland lentil soup. Make it right, and you'll have everyone begging for seconds...and thirds! The touch of spices and finishing it off with lemon really lifts this soup to the next level.
Ingredients
- olive oil — 2 tbsp40 ml
- onion — chopped1 ea
- garlic cloves — minced2 ea
- large carrot — chopped1 ea
- celery stalks — chopped2 ea
- dried brown lentils — rinsed400 g
- canned crushed tomatoes400 g
- vegetable stock — low sodium1.5 l
- ground cumin — ½ tsp1.3 g
- ground coriander — ½ tsp1.3 g
- paprika — 1 ½ tsp3.8 g
- dried bay leaves2 ea
- lemon — zested and juiced1 ea
- salt — ¼ tsp1.5 g
- black pepper0.25 tsp
Method
- Heat oil in a large pot over medium heat. Add garlic and onion, cook for 2 minutes.
- Add celery and carrot. Cook for 7 - 10 minutes or until softened and the onion is sweet. Don't rush this step, it is key to the flavour base of the soup.
- Add all remaining ingredients except the lemon and salt. Stir.
- Increase heat and bring to simmer. Scoop scum on the surface off and discard (do this again during cooking if required). Place lid on and turn heat down to medium low. Simmer for 35 - 40 minutes or until lentils are soft.
- Remove bay leaves.
- Thicken Soup: Using a stick blender, do 2 or 3 quick whizzes to thicken the soup (see video below). Or transfer 2 cups to a blender, let it cool slightly, then hold lid with tea towel and blend then transfer back into pot.
- Add a touch of water if you want to adjust soup consistency. Season to taste with salt and pepper. Grate over the zest of the lemon then add a squeeze of lemon juice just before serving. Garnish with parsley if desired and serve with warm crusty bread slathered liberally with butter!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 1500 ml Gluten-free vegetable stock instead of vegetable stock
Nothing changes in the cooking; serve with gluten-free bread rather than crusty bread.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £16.69 · 54% spare
£7.73
missing 5 items
Sainsbury'syou pay £12.06 · 37% spare
£7.60
missing 7 items
Tescoyou pay £16.21 · 36% spare
£10.34
missing 7 items
Asdayou pay £10.00 · 43% spare
£5.74
missing 8 items
Morrisonsyou pay £10.54 · 41% spare
£6.26
missing 8 items
£0.76a serve
from £0.76 a serve at Aldi UK · 10 of 15 ingredients priced
About £4.55 of ingredients used for 6 serves.
£22.92 across 5 shops · 13 of 15 items priced · £2.91 more for bigger packs, 45% spare for later
£7.73
missing 5 items
you'll pay £16.69 · 54% of it spare
£7.60
missing 7 items
you'll pay £12.06 · 37% of it spare
£10.34
missing 7 items
you'll pay £16.21 · 36% of it spare
£5.74
missing 8 items
you'll pay £10.00 · 43% of it spare
£6.26
missing 8 items
you'll pay £10.54 · 41% of it spare
Buy at
Aldi UK£9.99
olive oil
£0.53/100ml
need 40 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
onion
£0.32/1 ea
need 1 itemNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cumin
£0.16/10g
need 1.3 gReady, Set…cook! Cumin 40g£0.65
Aldi UK£0.16/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
paprika
£17.25/1kg
need 3.8 gReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lemon
£0.22/1 ea
need 1 itemEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 1.5 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£8.04

large carrot
£0.69/1kg
need 1 itemTesco kg£0.11closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Tesco£0.69/1kg£0.11·
Sainsbury's£0.70/1kg£0.35·
Asda£2.87/1kg£0.43·
Morrisons£0.45·
Aldi UK£0.69/1kg£0.69·
OcadoN/A

canned crushed tomatoes
£1.08/1kg
need 400 gGrower's Harvest Standard£0.43closest match
Tesco£1.08/1kg£0.43·
Sainsbury's£1.13/1kg£0.45·
Morrisons£0.45·
Asda£1.18/1kg£0.47·
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
OcadoN/A

vegetable stock
£5.00/1L
need 1.5 L3 × Oxo Standard£2.50
Tesco£5.00/1L£2.50·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.80

dried bay leaves
£0.08/1 ea
need 2 itemsSainsbury's Standard£0.80closest match
Sainsbury's£0.08/1 ea£0.80·
Tesco£333.33/1kg£1.00·
Morrisons£2.00·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.09

ground coriander
£1.09
need 1.3 gMorrisons Ground Coriander 36g
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.00
black pepper
£10.00/1kg
need 0.25 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- celery stalks · 2 items
- dried brown lentils · 400 g