
Lemongrass Broth Bowls with Yellow Curry Chicken
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
Lemongrass, ginger, shallot, and the brightness of lime! The broth bowls have got it all - luscious broth, fluffy rice, protein, and fresh herbs.
Ingredients
- shallots2 ea
- fresh ginger15 g
- lemongrass stalks2 ea
- chicken broth720 ml
- canned coconut milk400 ml
- brown sugar40 g
- reduced sodium soy sauce30 ml
- lime juice15 ml
- boneless skinless chicken thighs450 g
- yellow curry paste15 g
- garlic powder1 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- olive oil15 ml
- jasmine rice280 g
- mint — to serve1 bunch
- chili crisp — to serve1 ea
Method
- Start cooking the rice according to the package directions.
- Peel and roughly chop the shallots, ginger and lemongrass into large chunks. Add to a saucepan or stock pot.
- Add the broth and coconut milk. Simmer over low heat for 20-30 minutes. Scoop out and discard the aromatics; reserve the broth.
- Add the soy sauce, brown sugar and lime juice to the broth; whisk to combine, then taste and adjust.
- While the broth simmers, toss the chicken with the curry paste, garlic powder, salt and olive oil until well coated. Air fry at 390°F (200°C) for 12 minutes, or until it reaches 165°F (74°C) inside (or sauté in a pan until cooked through). Chop into bite-sized pieces.
- Plate the rice, then the chicken, and pour the broth over the top. Garnish with herbs and chili crisp or crispy shallots.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Lemongrass Broth Bowls with Yellow Curry Prawns
- 720 ml Vegetable broth instead of chicken broth
- 500 g Raw prawns instead of boneless skinless chicken thighs
Toss the peeled prawns in the curry paste and air fry at 200°C for 6 to 7 minutes, or pan-fry for 3 to 4, until pink; leave them whole.
Vegetarian
Lemongrass Broth Bowls with Yellow Curry Tofu
- 720 ml Vegetable broth instead of chicken broth
- 450 g Firm tofu instead of boneless skinless chicken thighs
- 15 g Vegan yellow curry paste instead of yellow curry paste
Press the tofu and cut into cubes before tossing in the curry paste; air fry at 200°C for 15 to 18 minutes, shaking halfway, until crisp.
Vegan
Lemongrass Broth Bowls with Yellow Curry Tofu
- 720 ml Vegetable broth instead of chicken broth
- 450 g Firm tofu instead of boneless skinless chicken thighs
- 15 g Vegan yellow curry paste instead of yellow curry paste
Press the tofu and cut into cubes before tossing in the curry paste; air fry at 200°C for 15 to 18 minutes, shaking halfway, until crisp.
Gluten-free
- 30 ml Tamari instead of reduced sodium soy sauce
Whisk the tamari into the broth as written; nothing else changes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Tescoyou pay £39.59 · 27% spare
£28.76
missing 3 items
Aldi UKBest choiceyou pay £14.85 · 72% spare
£4.19
missing 6 items
Asdayou pay £13.95 · 69% spare
£4.34
missing 7 items
Sainsbury'syou pay £19.95 · 55% spare
£9.00
missing 7 items
Morrisonsyou pay £12.89 · 75% spare
£3.26
missing 9 items
£7.25a serve
from £7.25 a serve at Tesco · 13 of 16 ingredients priced
About £29.01 of ingredients used for 4 serves.
£40.56 across 4 shops · 15 of 16 items priced · £5.53 more for bigger packs, 40% spare for later
£28.76
missing 3 items
you'll pay £39.59 · 27% of it spare
£4.19
missing 6 items
you'll pay £14.85 · 72% of it spare
£4.34
missing 7 items
you'll pay £13.95 · 69% of it spare
£9.00
missing 7 items
you'll pay £19.95 · 55% of it spare
£3.26
missing 9 items
you'll pay £12.89 · 75% of it spare
Buy at
Aldi UK£8.88
shallots
£2.48/1kg
need 2 itemsNature's Pick British Shallots 400g 0.4kg£0.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.48/1kg£0.99·
Sainsbury's£2.90/1kg£1.16·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 15 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
jasmine rice
£2.20/1kg
need 280 g2 × Worldwide Foods Ready-To-Heat Sticky Jasmine Rice 0.25kg£0.55closest match
Aldi UK£2.20/1kg£0.55·
Asda£4.46/1kg£1.25·
Tesco£2.80/1kg£0.70·
Morrisons£0.85·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
chili crisp
£0.57/100g
need 1 itemSnackrite Ready Salted Crisps 6 Pack 150g£0.85
Aldi UK£0.57/100g£0.85·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£17.04

fresh ginger
£5.60/1kg
need 15 gTesco Root Ginger Loose 0.1kg£0.56
Tesco£5.60/1kg£0.56·
Asda£5.00/1kg£0.05·
Aldi UK£7.92/1kg£0.99·
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Morrisons£1.55·
OcadoN/A

lemongrass stalks
£6.99/1 ea
need 2 items2 × Standard£6.99
Tesco£6.99/1 ea£6.99·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

canned coconut milk
£1.88/1L
need 400 mlTesco ml£0.75
Tesco£1.88/1L£0.75·
Aldi UK£1.88/1L£0.75·
Sainsbury's£1.88/1L£0.75·
Asda£2.13/1L£0.85·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

reduced sodium soy sauce
£3.00/1L
need 30 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match
Tesco£3.00/1L£0.75·
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

garlic powder
£22.22/1kg
need 1 tspTesco Standard£1.00
Tesco£22.22/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£7.49
brown sugar
£3.00/1kg
need 40 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Morrisons£1.50·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
lime juice
£0.99/1L
need 15 mlJUST ESSENTIALS By ASDA Apple Juice 1 Litre 1L£0.99closest match
Asda£0.99/1L£0.99·
Aldi UK£0.28/100ml£0.69·
Morrisons£1.40·
Sainsbury's£1.60/1L£1.60·
Tesco£8.12/1L£1.95·
OcadoN/A
boneless skinless chicken thighs
£2.50/1kg
need 450 gAsda British Chicken Thighs 2kg£5.00closest match
Asda£2.50/1kg£5.00·
Aldi UK£2.99/1kg£2.99·
Sainsbury's£2.99/1kg£2.99·
Morrisons£3.40·
Tesco£7.10/1kg£3.55·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£7.15

chicken broth
£7.00/1L
need 720 ml2 × Oxo Standard£3.50closest match
Sainsbury's£7.00/1L£3.50·
Tesco£10.86/1L£3.80·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

mint
£12.50/1kg
need 1 bunchSainsbury's Standard£1.25
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Morrisons£0.60·
Tesco£62.50/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- yellow curry paste · 15 g