
Korean Chicken Soup (Dakgomtang)
Recipe from Maangchi · original post · full recipe on maangchi.com
A light, clean, slightly milky Korean chicken soup made with one whole chicken, served over rice with shredded breast meat, plus the dark meat on the side with a soy sauce relish and a spicy seasoning paste.
Ingredients
- short-grain white rice — cooked360 g
- whole chicken1.8 kg
- garlic cloves — 12 left whole and 3 thinly sliced15 ea
- medium onion — halved1 ea
- fresh ginger — peeled and minced20 g
- large green onions2 ea
- salt — 3 ½ tsp21 g
- toasted sesame oil15 ml
- soy sauce30 ml
- vinegar15 ml
- green chili pepper — chopped1 ea
- onion — cut into small chunks40 g
- gochugaru25 g
- fish sauce30 ml
Method
- Cook the chicken: wash the chicken under cold running water and put it into a large, heavy pot (about 8 litres). Add 3.8 litres water, the 12 whole garlic cloves, the halved onion, 1 tablespoon of the ginger and 1 large green onion. Cover and cook for 30 minutes over medium-high heat until vigorously boiling.
- Reduce the heat to medium and cook for 40 minutes until the chicken is fully cooked. Turn off the heat and transfer the chicken and cooked vegetables to a large tray with a slotted spoon.
- Add 1 tablespoon salt to the broth and stir. Cover the pot to keep the broth hot. Discard the cooked onion, green onion and ginger, but save the cooked garlic.
- Separate the meat from the bones: shred the breast meat into long strips along the grain and place it on the tray. Add the remaining 1/2 teaspoon salt, the sesame oil and the reserved cooked garlic and gently toss to combine. Tear the darker meat from the thighs, drumsticks and wings into bite-sized pieces and arrange it on a serving plate. Discard the skin or serve it alongside, as you prefer.
- Put the bones back into the pot, cover and simmer over low heat for 30 minutes (up to 1 hour for a richer broth), until the broth turns a little milky. Add water if needed to keep about 2.4 to 2.9 litres of broth.
- Meanwhile, make the soy sauce relish: combine the soy sauce, vinegar, green chili pepper, onion chunks and sliced garlic in a small bowl. Stir and set aside.
- Make the spicy seasoning paste: combine the gochugaru, 60 ml hot chicken broth from the pot, the fish sauce and the remaining 1 teaspoon ginger in a small bowl. Stir well and set aside.
- Strain the broth through a fine-mesh strainer lined with a clean cotton cloth or cheesecloth into a large bowl to remove excess fat and impurities. Wash the pot and pour the strained broth back in.
- Reheat the broth. Thinly slice the remaining large green onion. Divide the rice among 4 large bowls, top with the seasoned breast meat, ladle the hot broth over and top with the sliced green onion.
- Serve with the plate of dark meat, the soy sauce relish, the spicy seasoning paste and ground black pepper on the side so everyone can season their soup to taste. Accompany with kimchi.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 30 ml Tamari instead of soy sauce
Make the relish with tamari exactly as with soy sauce; nothing else changes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £16.16 · 42% spare
£9.43
missing 2 items
Tescoyou pay £17.38 · 46% spare
£9.37
missing 4 items
Asdayou pay £14.39 · 31% spare
£9.95
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £16.42 · 43% spare
£9.31
missing 5 items
Morrisonsyou pay £16.77 · 44% spare
£9.37
missing 5 items
£2.36a serve
from £2.36 a serve at Aldi UK · 12 of 14 ingredients priced
About £9.43 of ingredients used for 4 serves.
£17.53 across 5 shops · 13 of 14 items priced · £2.04 more for bigger packs, 43% spare for later
£9.43
missing 2 items
you'll pay £16.16 · 42% of it spare
£9.37
missing 4 items
you'll pay £17.38 · 46% of it spare
£9.95
missing 4 items
you'll pay £14.39 · 31% of it spare
£9.31
missing 5 items
you'll pay £16.42 · 43% of it spare
£9.37
missing 5 items
you'll pay £16.77 · 44% of it spare
Buy at
Aldi UK£9.93
short-grain white rice
£0.52/1kg
need 360 gEveryday Essentials Long Grain White Rice 1kg£0.52closest match
Aldi UK£0.52/1kg£0.52·
Tesco£0.52/1kg£0.52·
Sainsbury's£0.52/1kg£0.52·
Asda£2.76/1kg£0.69·
Morrisons£0.80·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 15 items4 × Nature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
medium onion
£0.32/1 ea
need 1 itemNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 21 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
toasted sesame oil
£0.15/100ml
need 15 mlSolesta Sunflower Oil 1,000ml£1.45closest match
Aldi UK£0.15/100ml£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
Asda£10.92/1L£2.73·
Tesco£5.50/1L£2.75·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
soy sauce
£3.67/1L
need 30 mlAsia Specialities Light Soy Sauce 0.15L£0.55
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vinegar
£0.62/1L
need 15 mlBramwells Malt Vinegar 0.57L£0.35
Aldi UK£0.62/1L£0.35·
Asda£0.51/1L£0.29·
Tesco£0.62/1L£0.35·
Morrisons£0.35·
Sainsbury's£0.79/1L£0.45·
OcadoN/A
green chili pepper
£0.65/1 ea
need 1 itemSpecially Selected Sweet Pointed Peppers 2 each£1.29closest match
Aldi UK£0.65/1 ea£1.29·
Asda£50.00/1kg£1.25·
Morrisons£1.73·
Sainsbury's£0.66/1 ea£1.99·
TescoN/A·
OcadoN/A
onion
£0.69/1kg
need 40 gNature's Pick Brown Onions 1kg£0.69closest match
Aldi UK£0.69/1kg£0.69·
Tesco£0.95/1kg£0.11·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
OcadoN/A
Buy at
Asda£0.10
fresh ginger
£5.00/1kg
need 20 g2 × Asda Standard£0.05
Asda£5.00/1kg£0.05·
Tesco£5.60/1kg£0.56·
Aldi UK£7.92/1kg£0.99·
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Morrisons£1.55·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.75

fish sauce
£3.00/1L
need 30 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match
Tesco£3.00/1L£0.75·
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.25

large green onions
£1.25
need 2 itemsMorrisons The Best 2 perpack
Morrisons£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£5.50

whole chicken
£2.75/1kg
need 1.8 kgSainsbury's Large Whole Chicken 2.0-2.5kg£5.50closest match
Sainsbury's£2.75/1kg£5.50·
Aldi UK£2.54/1kg£4.69·
Morrisons£5.29·
Tesco£2.70/1kg£5.66·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- gochugaru · 25 g