
Korean Beef and Mushroom Rice Bowl (Soegogi-beoseot-deopbap)
Recipe from Maangchi · original post · full recipe on maangchi.com
Tender ribeye, shiitake and enoki mushrooms in a glossy, savory sauce spooned over warm rice. An easy one-bowl meal that needs no special Korean ingredients.
Ingredients
- short-grain white rice — cooked180 g
- ribeye steak — thinly sliced into bite-size strips115 g
- garlic clove — minced1 ea
- toasted sesame oil10 ml
- kosher salt2 g
- oyster sauce15 ml
- ground black pepper0.25 tsp
- chicken broth240 ml
- potato starch2 tsp
- dried shiitake mushrooms — soaked in cold water until soft and thinly sliced3 ea
- enoki mushrooms — woody base trimmed70 g
- carrot — cut into 5 cm lengths and thinly sliced60 g
- green chili pepper — chopped1 ea
- green onions — white parts cut into 5 cm lengths and green parts chopped2 ea
- onion — thinly sliced70 g
Method
- Combine the chicken broth and potato starch in a bowl and mix well. Set aside.
- Heat a large skillet over high heat. Drizzle 1 teaspoon of the sesame oil into the skillet and add the beef, garlic, kosher salt and ground black pepper. Stir with a wooden spoon for about 2 minutes until 80 percent of the beef is cooked.
- Add the mushrooms, onion, carrot, white parts of the green onion and the green chili pepper (if using) and stir for about 2 minutes until the onion is semi-translucent.
- Stir in the oyster sauce and the chicken broth and potato starch mixture. Stir everything until it's soft and smooth. Reduce the heat to low and let it simmer.
- Put the warm rice on a large platter, or divide it into 2 portions on 2 plates. Heat the sauce over high heat until it's bubbling, then pour it over the rice.
- Sprinkle with the chopped green onion, drizzle with the remaining 1 teaspoon toasted sesame oil and serve right away with kimchi.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Korean Prawn and Mushroom Rice Bowl
- 300 g Raw peeled prawns instead of ribeye steak
- 240 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Cook the prawns with the garlic for only 1 to 2 minutes until just pink, then add the vegetables; they finish cooking in the sauce.
Vegetarian
Korean Tofu and Mushroom Rice Bowl
- 220 g Firm tofu instead of ribeye steak
- 15 ml Vegetarian oyster sauce instead of oyster sauce
- 240 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Press and cube the tofu, then brown it in the sesame oil for 5 to 6 minutes before adding the vegetables; the rest of the method is unchanged.
Vegan
Korean Tofu and Mushroom Rice Bowl
- 220 g Firm tofu instead of ribeye steak
- 15 ml Vegetarian oyster sauce instead of oyster sauce
- 240 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Press and cube the tofu, then brown it in the sesame oil for 5 to 6 minutes before adding the vegetables; the rest of the method is unchanged.
Gluten-free
- 15 ml Gluten-free oyster sauce instead of oyster sauce
- 240 ml Gluten-free chicken stock instead of chicken broth
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £12.41 · 63% spare
£4.62
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £16.89 · 54% spare
£7.69
missing 4 items · £3.07 more
Asdayou pay £10.29 · 62% spare
£3.86
missing 5 items
Tescoyou pay £11.63 · 69% spare
£3.58
missing 6 items
Morrisonsyou pay £11.28 · 53% spare
£5.34
missing 7 items
£2.91a serve
from £2.91 a serve at Aldi UK · 11 of 15 ingredients priced
About £5.81 of ingredients used for 2 serves.
£18.61 across 5 shops · 14 of 15 items priced · £1.45 more for bigger packs, 54% spare for later
£4.62
missing 4 items
you'll pay £12.41 · 63% of it spare
£7.69
missing 4 items · £3.07 more
you'll pay £16.89 · 54% of it spare
£3.86
missing 5 items
you'll pay £10.29 · 62% of it spare
£3.58
missing 6 items
you'll pay £11.63 · 69% of it spare
£5.34
missing 7 items
you'll pay £11.28 · 53% of it spare
Buy at
Aldi UK£6.57
short-grain white rice
£0.52/1kg
need 180 gEveryday Essentials Long Grain White Rice 1kg£0.52closest match
Aldi UK£0.52/1kg£0.52·
Tesco£0.52/1kg£0.52·
Sainsbury's£0.52/1kg£0.52·
Asda£2.76/1kg£0.69·
Morrisons£0.80·
OcadoN/A
garlic clove
£0.39/1 ea
need 1 itemNature's Pick Loose Garlic 1 each£0.39
Aldi UK£0.39/1 ea£0.39·
Tesco£0.50/1 ea£0.50·
Sainsbury's£0.50/1 ea£0.50·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
toasted sesame oil
£0.15/100ml
need 10 mlSolesta Sunflower Oil 1,000ml£1.45closest match
Aldi UK£0.15/100ml£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
Asda£10.92/1L£2.73·
Tesco£5.50/1L£2.75·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
kosher salt
£0.01/10g
need 2 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
enoki mushrooms
£1.78/1kg
need 70 gReady, Set…cook! Sliced Mushrooms 0.5kg£0.89closest match
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£3.36/1kg£0.84·
Tesco£1.78/1kg£0.89·
Sainsbury's£4.00/1kg£1.00·
Morrisons£1.00·
OcadoN/A
carrot
£0.69/1kg
need 60 gNature's Pick Carrots 1kg£0.69closest match
Aldi UK£0.69/1kg£0.69·
Tesco£0.69/1kg£0.11·
Sainsbury's£0.70/1kg£0.35·
Asda£2.87/1kg£0.43·
Morrisons£0.45·
OcadoN/A
green chili pepper
£0.65/1 ea
need 1 itemSpecially Selected Sweet Pointed Peppers 2 each£1.29closest match
Aldi UK£0.65/1 ea£1.29·
Asda£50.00/1kg£1.25·
Morrisons£1.73·
Sainsbury's£0.66/1 ea£1.99·
TescoN/A·
OcadoN/A
onion
£0.69/1kg
need 70 gNature's Pick Brown Onions 1kg£0.69closest match
Aldi UK£0.69/1kg£0.69·
Tesco£0.95/1kg£0.11·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£9.79

ribeye steak
£21.65/1kg
need 115 gSainsbury's British or Irish 21 Day Matured Ribeye Steak 225g£4.87
Sainsbury's£21.65/1kg£4.87·
Aldi UK£25.08/1kg£4.89·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

chicken broth
£7.00/1L
need 240 mlOxo Standard£3.50closest match
Sainsbury's£7.00/1L£3.50·
Tesco£10.86/1L£3.80·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

dried shiitake mushrooms
£11.83/1kg
need 3 itemsSainsbury's Standard£1.42 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£11.83/1kg£1.42·
Morrisons£2.00·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£0.25
ground black pepper
£10.00/1kg
need 0.25 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00closest match
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.75

oyster sauce
£3.00/1L
need 15 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match
Tesco£3.00/1L£0.75·
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.25

green onions
£1.25
need 2 itemsMorrisons The Best 2 perpack
Morrisons£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- potato starch · 2 tsp