
Kimchi Bibim-guksu (Spicy Mixed Noodles)
Recipe from Maangchi · original post · full recipe on maangchi.com
Chewy thin wheat noodles mixed with well-fermented kimchi, cucumber, a spicy gochujang seasoning and toasted sesame oil, topped with a soft-boiled egg and sesame seeds.
Ingredients
- somyeon — thin wheat noodles110 g
- kimchi — chopped, plus 60 ml of its brine110 g
- gochujang40 g
- sugar — 1 tsp4.3 g
- garlic clove — minced1 ea
- cucumber — cut into matchsticks60 g
- toasted sesame oil15 ml
- toasted sesame seeds — ground9 g
- egg — half-boiled1 ea
Method
- Combine the kimchi, its brine (or 60 ml cold water), gochujang, sugar (optional), garlic and sesame oil in a large bowl. Mix well with a spoon.
- Bring a pot of water to a boil and add the noodles. Stir them with a wooden spoon and cover. Cook for about 3 minutes 30 seconds; if it starts boiling over, stir the noodles and crack the lid. Taste a sample: the noodles should be chewy with nothing hard inside.
- Drain the noodles in a strainer and rinse them in cold running water until they are cold and no longer slippery. Drain well and add to the kimchi mixture.
- Mix everything well and transfer to a large bowl. Add the cucumber and the egg and sprinkle the sesame seeds over top. Serve right away.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 110 g Vegan kimchi instead of kimchi
Nothing changes in the cooking; use the vegan kimchi and its brine exactly as before.
Vegan
- 110 g Vegan kimchi instead of kimchi
- Leave out the egg
Use the vegan kimchi and its brine as before and skip the egg; the noodle cooking is unchanged.
Gluten-free
Kimchi Bibim-guksu (Spicy Mixed Rice Noodles)
- 100 g Thin rice noodles instead of somyeon
- 40 g Gluten-free gochujang instead of gochujang
Cook the rice noodles to the packet time (usually 3 to 4 minutes), then rinse under cold water just as for somyeon so they stay chewy and separate.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £5.46 · 81% spare
£1.04
missing 3 items
Asdayou pay £9.12 · 82% spare
£1.60
missing 3 items · £0.56 more
Tescoyou pay £8.93 · 79% spare
£1.91
missing 3 items · £0.87 more
Sainsbury'syou pay £6.99 · 70% spare
£2.09
missing 3 items · £1.05 more
Morrisonsyou pay £9.49 · 83% spare
£1.65
missing 4 items
£1.04a serve
from £1.04 a serve at Aldi UK · 6 of 9 ingredients priced
About £1.04 of ingredients used for 1 serves.
£5.91 across 3 shops · 6 of 9 items priced · £0.80 more for bigger packs, 85% spare for later
£1.04
missing 3 items
you'll pay £5.46 · 81% of it spare
£1.60
missing 3 items · £0.56 more
you'll pay £9.12 · 82% of it spare
£1.91
missing 3 items · £0.87 more
you'll pay £8.93 · 79% of it spare
£2.09
missing 3 items · £1.05 more
you'll pay £6.99 · 70% of it spare
£1.65
missing 4 items
you'll pay £9.49 · 83% of it spare
Buy at
Aldi UK£3.72
garlic clove
£0.39/1 ea
need 1 itemNature's Pick Loose Garlic 1 each£0.39
Aldi UK£0.39/1 ea£0.39·
Tesco£0.50/1 ea£0.50·
Sainsbury's£0.50/1 ea£0.50·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
cucumber
£4.45/1kg
need 60 gNature's Pick Baby Snack Cucumber 0.2kg£0.89closest match
Aldi UK£4.45/1kg£0.89·
Asda£0.68/1 ea£0.68·
Tesco£0.99/1 ea£0.99·
Sainsbury's£0.99/1 ea£0.99·
Morrisons£0.99·
OcadoN/A
toasted sesame oil
£0.15/100ml
need 15 mlSolesta Sunflower Oil 1,000ml£1.45closest match
Aldi UK£0.15/100ml£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
Asda£10.92/1L£2.73·
Tesco£5.50/1L£2.75·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
egg
£0.17/1 ea
need 1 itemMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Morrisons£2.10·
Sainsbury's£0.39/1 ea£2.35·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.09

sugar
£1.09/1kg
need 4.3 gKg£1.09
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A
Buy at
Asda£1.10
toasted sesame seeds
£7.33/1kg
need 9 gAsda Pumpkin Seeds 150g 1000g£1.10closest match
Asda£7.33/1kg£1.10·
Aldi UK£0.20/10g£0.85·
Sainsbury's£19.79/1kg£0.95·
Morrisons£1.80·
Tesco£19.00/1kg£1.90·
OcadoN/A
Not priced
- somyeon · 110 g
- kimchi · 110 g
- gochujang · 40 g