
Hot Honey Peach Toast
Recipe from Marion's Kitchen · original post · full recipe on marionskitchen.com
Grilled peach toast topped with creamy cottage cheese, prosciutto and crispy chilli hot honey. A sweet, salty and spicy brunch ready in 15 minutes.
Ingredients
- peach — cut into wedges1 ea
- olive oil — 1 tsp5 ml
- honey — 1 tsp7.1 g
- crispy chilli oil — 1 tbsp20 ml
- sourdough bread — 1 slice60 g
- full-fat cottage cheese60 g
- prosciutto2 slice
Method
- Lightly toss the peach wedges with a drizzle of olive oil and a little freshly ground black pepper.
- Heat a skillet or grill pan over high heat. Add the peach and cook for 1-2 minutes on each side, or until lightly charred and warmed through. Transfer to a plate.
- Meanwhile, toast the sourdough until golden and crisp.
- Add the honey and Marion’s Kitchen Crispy Chilli Oil to a small pan over low heat. Gently warm for about 30 seconds, stirring until combined. Remove from the heat.
- Spread the cottage cheese over the toast. Top with the prosciutto and warm grilled peach.
- Drizzle over the crispy chilli hot honey. Finish with fresh basil (if using) and an extra crack of black pepper.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- Leave out the prosciutto
Skip the prosciutto and finish with an extra pinch of flaky salt; nothing else changes.
Vegetarian
- Leave out the prosciutto
Skip the prosciutto and finish with an extra pinch of flaky salt; nothing else changes.
Dairy-free
- 60 g Dairy-free cream cheese instead of full-fat cottage cheese
Spread the dairy-free cream cheese over the toast in place of the cottage cheese; nothing else changes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £9.44 · 89% spare
£1.06
missing 2 items
Aldi UKyou pay £8.22 · 96% spare
£0.29
missing 3 items
Morrisonsyou pay £8.80 · 89% spare
£0.96
missing 3 items
Tescoyou pay £9.54 · 89% spare
£1.02
missing 3 items
Asdayou pay £10.63 · 88% spare
£1.32
missing 3 items
£1.06a serve
from £1.06 a serve at Sainsbury's · 5 of 7 ingredients priced
About £1.06 of ingredients used for 1 serves.
£12.65 across 4 shops · 6 of 7 items priced · £2.82 more for bigger packs, 91% spare for later
£1.06
missing 2 items
you'll pay £9.44 · 89% of it spare
£0.29
missing 3 items
you'll pay £8.22 · 96% of it spare
£0.96
missing 3 items
you'll pay £8.80 · 89% of it spare
£1.02
missing 3 items
you'll pay £9.54 · 89% of it spare
£1.32
missing 3 items
you'll pay £10.63 · 88% of it spare
Buy at
Sainsbury's£3.70

crispy chilli oil
£1.45/1L
need 20 mlSainsbury's Vegetable Oil 1L£1.45closest match
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
Aldi UK£0.15/100ml£1.45·
Asda£10.92/1L£2.73·
Tesco£5.50/1L£2.75·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A

sourdough bread
£5.00/1kg
need 60 gJason Jason's Sourdough The Great White Bread 450g£2.25
Sainsbury's£5.00/1kg£2.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£5.78
olive oil
£0.53/100ml
need 5 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
full-fat cottage cheese
£3.50/1kg
need 60 gEmporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Morrisons£1.60·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Tesco£13.89/1kg£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.00

honey
£1.00
need 7.1 gBelvita Minis Honey 6 x 95gclosest match
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£2.18/1kg£0.74·
Aldi UK£0.22/100g£0.99·
Tesco£3.50/1kg£1.19·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.17
peach
£0.54/1 ea
need 1 itemAsda Peaches 4 pk£2.17
Asda£0.54/1 ea£2.17·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- prosciutto · 2 slice