
Hot Honey Halloumi Wraps
Recipe from Marion's Kitchen · original post · full recipe on marionskitchen.com
These Hot Honey Halloumi Wraps are packed with crispy, salty halloumi, sweet honey, and spicy chilli oil, topped with a refreshing tzatziki sauce. Ready in just 25 minutes, this easy recipe is perfect for a quick lunch or dinner.
Ingredients
- halloumi — sliced180 g
- crispy chilli oil — 3 tbsp60 ml
- honey — 3 tbsp85 g
- large soft flour tortillas — toasted2 ea
- coriander — to serve1 bunch
- pomegranate — seeds to serve1 ea
- Lebanese cucumber — finely grated1 ea
- Greek yoghurt250 g
- lemon juice — 1 tbsp20 ml
- extra-virgin olive oil — ½ tbsp10 ml
- garlic clove — grated1 ea
- dill — finely chopped1 tbsp
- mint — chopped; optional1 tbsp
Method
- Start by making the tzatziki sauce: Place the cucumber on a towel and gently squeeze out a bit of the excess water. In a medium bowl, combine the cucumber, yogurt, lemon juice, olive oil, garlic, salt, dill, and mint, if using. Chill until ready to use.
- Begin preparing the hot honey halloumi wraps by heating a frying pan over medium heat and add the Marion’s Kitchen Crispy Chilli Oil.
- Once hot, add the halloumi slices and fry for 2-3 minutes on each side until golden and crispy.
- While the halloumi is cooking, drizzle honey over the top and toss gently to coat. Allow the honey to caramelise slightly, giving the haloumi a sweet, sticky glaze.
- Toast the flour tortillas or flatbread until slightly crispy, then set aside.
- To assemble, spread a generous amount of the tzatziki sauce on each wrap.
- Place the crispy halloumi slices on top of the tzatziki sauce, then drizzle with any remaining hot honey and sprinkle with coriander and pomegranate seeds, serve immediately.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £12.93 · 61% spare
£5.07
missing 3 items
Aldi UKBest choiceyou pay £12.64 · 76% spare
£2.99
missing 5 items
Morrisonsyou pay £11.00 · 60% spare
£4.35
missing 5 items · £1.36 more
Tescoyou pay £15.54 · 62% spare
£5.90
missing 5 items · £2.91 more
Asdayou pay £9.56 · 77% spare
£2.20
missing 8 items
£3.76a serve
from £3.76 a serve at Sainsbury's · 10 of 13 ingredients priced
About £7.52 of ingredients used for 2 serves.
£14.30 across 4 shops · all 13 items priced · £0.26 more for bigger packs, 54% spare for later
£5.07
missing 3 items
you'll pay £12.93 · 61% of it spare
£2.99
missing 5 items
you'll pay £12.64 · 76% of it spare
£4.35
missing 5 items · £1.36 more
you'll pay £11.00 · 60% of it spare
£5.90
missing 5 items · £2.91 more
you'll pay £15.54 · 62% of it spare
£2.20
missing 8 items
you'll pay £9.56 · 77% of it spare
Buy at
Sainsbury's£3.60

crispy chilli oil
£1.45/1L
need 60 mlSainsbury's Vegetable Oil 1L£1.45closest match
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
Aldi UK£0.15/100ml£1.45·
Asda£10.92/1L£2.73·
Tesco£5.50/1L£2.75·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A

coriander
£12.50/1kg
need 1 bunchSainsbury's Fresh Packed Coriander 100g£1.25
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Aldi UK£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£1.25·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

pomegranate
£18.75/1kg
need 1 itemSainsbury's Pomegranate 80g£1.50 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£18.75/1kg£1.50·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

dill
£30.00/1kg
need 1 tbspSainsbury's Bunched Dill 20g£0.60closest match
Sainsbury's£30.00/1kg£0.60·
Morrisons£0.60·
Tesco£142.86/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

mint
£12.50/1kg
need 1 tbspSainsbury's Standard£1.25
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Morrisons£0.60·
Tesco£62.50/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£3.07
Greek yoghurt
£0.40/100g
need 250 gLyttos Greek Yoghurt 10% Fat 500g£1.99closest match
Aldi UK£0.40/100g£1.99·
Tesco£4.10/1kg£4.10·
Sainsbury's£4.10/1kg£4.10·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lemon juice
£0.28/100ml
need 20 mlThe Pantry Lemon Juice 250ml£0.69
Aldi UK£0.28/100ml£0.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic clove
£0.39/1 ea
need 1 itemNature's Pick Loose Garlic 1 each£0.39
Aldi UK£0.39/1 ea£0.39·
Tesco£0.50/1 ea£0.50·
Sainsbury's£0.50/1 ea£0.50·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£4.86
large soft flour tortillas
£0.18/1 ea
need 2 itemsAsda 8 Soft Flour Tortillas Classico 320g 8 pack£1.45
Asda£0.18/1 ea£1.45·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Lebanese cucumber
£0.68/1 ea
need 1 itemAsda Cucumber Portion 190g each£0.68
Asda£0.68/1 ea£0.68·
Aldi UK£0.99/1 ea£0.99·
Tesco£0.99/1 ea£0.99·
Sainsbury's£0.99/1 ea£0.99·
Morrisons£0.99·
OcadoN/A

extra-virgin olive oil
£10.92/1L
need 10 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.77

halloumi
£1.77
need 180 gMorrisons Halloumi 200g
Morrisons£1.77·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

honey
£1.00
need 85 gBelvita Minis Honey 6 x 95gclosest match
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£2.18/1kg£0.74·
Aldi UK£0.22/100g£0.99·
Tesco£3.50/1kg£1.19·
AsdaN/A·
OcadoN/A