
Hot Chocolate Banana Muffins
Recipe from Krystle | the reality, not perfection. · original post
Such an easy way to use up that hot chocolate mix instead of letting it sit in the cupboard.
Ingredients
- ripe bananas3 ea
- eggs2 ea
- melted butter100 g
- milk — ½ cup125 ml
- hot chocolate mix1 cup
- plain flour — 1 ½ cup225 g
- baking powder — 2 tsp9 g
- salt — ¼ tsp1.5 g
Method
- Preheat oven to 180°C fan-forced and line a muffin tin.
- Mash the bananas, then whisk in the eggs, melted butter and milk.
- Stir through the hot chocolate mix.
- Add the flour, baking powder and salt, and gently mix until just combined.
- Divide between 10–12 muffin cases, filling about ¾ full.
- Bake for 18–22 minutes, or until a skewer comes out clean or with a few moist crumbs.
- Let them cool slightly before enjoying.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Aldi UKyou pay £12.04 · 39% spare
£7.34
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
TescoBest choiceyou pay £10.10 · 62% spare
£3.84
missing 1 item
Sainsbury'syou pay £18.49 · 32% spare
£12.53
missing 1 item · £8.69 more
Asdayou pay £6.13 · 70% spare
£1.85
missing 3 items
Morrisonsyou pay £5.81 · 49% spare
£2.94
missing 3 items
£0.21a serve
£0.21 a serve, cheapest at Aldi UK
About £2.52 of ingredients used for 12 serves.
£7.87 across 2 shops · all 8 items priced · £0.73 more for bigger packs, 60% spare for later
£7.34
no items missing
you'll pay £12.04 · 39% of it spare
£3.84
missing 1 item
you'll pay £10.10 · 62% of it spare
£12.53
missing 1 item · £8.69 more
you'll pay £18.49 · 32% of it spare
£1.85
missing 3 items
you'll pay £6.13 · 70% of it spare
£2.94
missing 3 items
you'll pay £5.81 · 49% of it spare
Buy at
Aldi UK£6.37
ripe bananas
£0.13/1 ea
need 3 itemsNature's Pick Mini Bananas 7 each£0.88
Aldi UK£0.13/1 ea£0.88·
Tesco£0.12/1 ea£0.75·
Morrisons£0.78·
Asda£0.13/1 ea£0.88·
Sainsbury's£0.13/1 ea£1.05·
OcadoN/A
eggs
£0.17/1 ea
need 2 itemsMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Sainsbury's£0.30/1 ea£1.80·
Morrisons£1.80·
OcadoN/A
melted butter
£7.40/1kg
need 100 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
milk
£0.65/1L
need 125 mlEveryday Essentials Skimmed UHT Milk 1L£0.65closest match
Aldi UK£0.65/1L£0.65·
Tesco£0.65/1L£0.65·
Sainsbury's£0.69/1L£0.69·
Asda£1.06/1L£1.20·
Morrisons£1.20·
OcadoN/A
plain flour
£0.47/1kg
need 225 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 9 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 1.5 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury's£1.25/1kg£2.50·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.50

hot chocolate mix
£1.50
need 1 cupMorrisons Country Mix 1kg 1000gclosest match
Morrisons£1.50·
Aldi UK£5.67/1kg£0.85·
Tesco£2.15/1kg£2.15·
Sainsbury's£3.18/1L£10.50·
AsdaN/A·
OcadoN/A