
Honey Garlic Side of Salmon
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A whole side of salmon baked in honey, garlic and lemon butter until flaky with crispy edges.
Ingredients
- side of salmon800 g
- butter — melted115 g
- honey170 g
- garlic cloves — crushed6 ea
- lemon — half juiced and half sliced1 ea
- fresh parsley — chopped5 g
Method
- Preheat the oven to 190°C (170°C fan) / Gas 5.
- Mix the melted butter with the honey, garlic, lemon juice and a pinch of salt and pepper.
- Put the salmon on a large baking tray, pour over the honey garlic mixture and lay the lemon slices on top.
- Bake for 20-25 minutes, basting halfway through.
- Scatter over the fresh parsley and serve.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 100 ml Olive oil instead of butter
Whisk the olive oil with the honey, garlic and lemon juice instead of melted butter; the glaze is a little thinner, so baste twice during the same 20 to 25 minutes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
MorrisonsBest choiceyou pay £24.95 · 9% spare
£22.75
missing 1 item
Sainsbury'syou pay £4.48 · 42% spare
£2.62
missing 2 items
Aldi UKyou pay £5.47 · 50% spare
£2.75
missing 2 items
Tescoyou pay £4.78 · 42% spare
£2.75
missing 3 items
Asdayou pay £22.96 · 25% spare
£17.24
missing 3 items
£2.84a serve
from £2.84 a serve at Morrisons · 5 of 6 ingredients priced
About £22.75 of ingredients used for 8 serves.
£23.50 across 4 shops · all 6 items priced · £0.61 more for bigger packs, 29% spare for later
£22.75
missing 1 item
you'll pay £24.95 · 9% of it spare
£2.62
missing 2 items
you'll pay £4.48 · 42% of it spare
£2.75
missing 2 items
you'll pay £5.47 · 50% of it spare
£2.75
missing 3 items
you'll pay £4.78 · 42% of it spare
£17.24
missing 3 items
you'll pay £22.96 · 25% of it spare
Buy at
Aldi UK£2.63
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 6 items2 × Nature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lemon
£0.22/1 ea
need 1 itemEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.85

butter
£1.85
need 115 gMorrisons Unsalted British Butter 250gclosest match
Morrisons£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
OcadoN/A

honey
£1.00
need 170 gBelvita Minis Honey 6 x 95gclosest match
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£2.18/1kg£0.74·
Aldi UK£0.22/100g£0.99·
Tesco£3.50/1kg£1.19·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.50

fresh parsley
£16.67/1kg
need 5 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£17.52
side of salmon
£17.52/1kg
need 800 g2 × Asda Half Salmon Side 500g£8.76closest match
Asda£17.52/1kg£8.76·
Morrisons£19.00·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A