
Honey Chipotle Chicken Enchilada Bake
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Shortcut enchiladas: chicken simmered and shredded in a chipotle enchilada sauce, topped with tortillas and cheese and baked, served with a honey jalapeño charred corn salad.
Ingredients
- yellow onion — chopped1 ea
- boneless skinless chicken breasts450 g
- smoked paprika — 3 tsp7.5 g
- chipotle peppers in adobo — chopped40 g
- red enchilada sauce340 g
- canned diced green chillies115 g
- honey60 ml
- corn tortillas6 ea
- shredded Mexican cheese blend170 g
- olive oil60 ml
- limes — juiced2 ea
- jalapeño — chopped1 ea
- garlic clove — grated1 ea
- corn cobs4 ea
- avocados — sliced2 ea
- fresh coriander — chopped20 g
- pepperoncini — thinly sliced35 g
Method
- Preheat the oven to 425°F (220°C).
- In a large oven-safe skillet, combine the onion, chicken, smoked paprika, chipotle peppers, enchilada sauce, green chillies and 1/2 cup (120 ml) water. Bring to a boil over high heat, then reduce to medium-low, cover and cook 10-15 minutes, until the chicken is cooked through and shreds easily.
- Shred the chicken in the skillet with 2 forks. Cook uncovered for 5 minutes, until the sauce thickens slightly. Stir in half the honey (2 tablespoons, 30 ml).
- Arrange the tortillas over the chicken and sprinkle with the cheese. Bake for 10 minutes, until the cheese is melted.
- Meanwhile, make the corn salad: char the corn and cut the kernels from the cobs. Whisk the olive oil, lime juice, remaining honey, jalapeño, garlic and a pinch of salt in a bowl. Add the corn, avocado, coriander and pepperoncini and toss to combine.
- Serve the enchiladas with the corn salad, plus Greek yogurt or sour cream, Cotija cheese and pickled red onions if you like.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Honey Chipotle Black Bean Enchilada Bake
- 660 g Black beans instead of boneless skinless chicken breasts
Skip shredding: simmer the drained black beans in the sauce for 10 minutes, lightly crushing some to thicken, then top and bake as before.
Vegan
Maple Chipotle Black Bean Enchilada Bake
- 660 g Black beans instead of boneless skinless chicken breasts
- 60 ml Maple syrup instead of honey
- 170 g Dairy-free cheese instead of shredded Mexican cheese blend
Skip shredding: simmer the drained black beans in the sauce for 10 minutes, lightly crushing some to thicken, then top and bake as before. Use maple syrup wherever the honey goes.
Dairy-free
- 170 g Dairy-free cheese instead of shredded Mexican cheese blend
Dairy-free cheese can take a few minutes longer to melt; cover with foil for the first 5 minutes if it is slow.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £19.90 · 36% spare
£12.77
missing 5 items
Sainsbury'sBest choiceyou pay £18.71 · 42% spare
£10.86
missing 6 items
Asdayou pay £10.41 · 55% spare
£4.70
missing 10 items
Tescoyou pay £16.07 · 33% spare
£10.82
missing 10 items
Morrisonsyou pay £8.44 · 38% spare
£5.25
missing 11 items
£2.13a serve
from £2.13 a serve at Aldi UK · 12 of 17 ingredients priced
About £12.77 of ingredients used for 6 serves.
£28.20 across 3 shops · 15 of 17 items priced · £2.91 more for bigger packs, 43% spare for later
£12.77
missing 5 items
you'll pay £19.90 · 36% of it spare
£10.86
missing 6 items
you'll pay £18.71 · 42% of it spare
£4.70
missing 10 items
you'll pay £10.41 · 55% of it spare
£10.82
missing 10 items
you'll pay £16.07 · 33% of it spare
£5.25
missing 11 items
you'll pay £8.44 · 38% of it spare
Buy at
Aldi UK£16.13
yellow onion
£0.32/1 ea
need 1 itemNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
smoked paprika
£17.25/1kg
need 7.5 gReady, Set…cook! Smoked Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
red enchilada sauce
£1.11/1kg
need 340 gEveryday Essentials Curry Sauce 0.44kg£0.49closest match
Aldi UK£1.11/1kg£0.49·
Asda£1.58/1kg£0.79·
Tesco£12.26/1kg£1.90·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
shredded Mexican cheese blend
£4.99/75 cl
need 170 gMimo Moutinho 75 cl£4.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Aldi UK£4.99/75 cl£4.99·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 60 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
limes
£0.23/1 pack
need 2 itemsNature's Pick Limes 5 pack£1.15closest match
Aldi UK£0.23/1 pack£1.15·
Asda£0.24/1 ea£1.18·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
jalapeño
£3.55/1kg
need 1 itemThe Deli Green Sliced Jalapeños 0.11kg£0.39 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£3.55/1kg£0.39·
Sainsbury's£5.50/1kg£1.10·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic clove
£0.39/1 ea
need 1 itemNature's Pick Loose Garlic 1 each£0.39
Aldi UK£0.39/1 ea£0.39·
Tesco£0.50/1 ea£0.50·
Sainsbury's£0.50/1 ea£0.50·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
corn cobs
£0.32/1 ea
need 4 itemsNature's Pick British Sweetcorn Cobettes 4 each£1.29
Aldi UK£0.32/1 ea£1.29·
Sainsbury's£0.32/1 ea£1.29·
Morrisons£1.29·
Tesco£0.64/1 ea£1.29·
AsdaN/A·
OcadoN/A
fresh coriander
£16.67/1kg
need 20 gReady, Set…cook! British Cut Coriander 0.03kg£0.50closest match
Aldi UK£16.67/1kg£0.50·
Sainsbury's£18.33/1kg£0.55·
Morrisons£0.60·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£8.93

boneless skinless chicken breasts
£6.69/1kg
need 450 gSainsbury's Standard£6.69
Sainsbury's£6.69/1kg£6.69·
Aldi UK£6.65/1kg£3.99·
Tesco£8.50/1kg£4.25·
Asda£7.50/1kg£4.50·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

canned diced green chillies
£11.54/1kg
need 115 g2 × Sainsbury's Green Chillies 65g£0.75
Sainsbury's£11.54/1kg£0.75·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

honey
£2.18/1kg
need 60 mlStamford Street Co. Clear Honey 340g£0.74closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£2.18/1kg£0.74·
Aldi UK£0.22/100g£0.99·
Morrisons£1.00·
Tesco£3.50/1kg£1.19·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.14
corn tortillas
£5.52/1kg
need 6 itemsOld El Paso Soft Corn Tortillas Wraps 8 Pack 335G£1.85
Asda£5.52/1kg£1.85·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
avocados
£0.32/1 ea
need 2 itemsJUST ESSENTIALS By ASDA Avocados 4 pk£1.29
Asda£0.32/1 ea£1.29·
Sainsbury's£0.38/1 ea£1.50·
Morrisons£1.50·
Tesco£0.67/1 ea£2.00·
Aldi UK£1.39/1 ea£1.39·
OcadoN/A
Not priced
- chipotle peppers in adobo · 40 g
- pepperoncini · 35 g