
Honey Animal Biscuits
Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼🍳 · original post
Buttery honey biscuits that hold their shape for cookie cutters. A good boredom-buster for kids to cut out.
Ingredients
- unsalted butter — softened100 g
- honey50 g
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- plain flour — plus a little extra for kneading250 g
- baking powder — ½ tsp2.3 g
- salt — a pinch0.4 g
Method
- Heat the oven to 180°C and line a baking tray.
- Add everything to a bowl and mix together.
- Knead into a smooth dough, adding a little extra flour if needed, then roll out.
- Cut out your shapes, or roll into balls and flatten.
- Bake for 6–10 minutes, depending on the size of your shapes.
- Store in a zip-lock bag in the freezer and pull a few out for lunchboxes, or keep in the pantry for a few days.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
Golden Syrup Animal Biscuits
- 100 g Dairy-free baking block instead of unsalted butter
- 50 g Golden syrup instead of honey
Chill the dough for 15 minutes before rolling if it feels soft; bake for the same 6–10 minutes.
Gluten-free
- 250 g Gluten-free plain flour instead of plain flour
Roll the dough between two sheets of baking paper as gluten-free dough cracks more easily; bake for the same time.
Dairy-free
- 100 g Dairy-free baking block instead of unsalted butter
Chill the dough for 15 minutes before rolling if it feels soft; baking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Aldi UKBest choiceyou pay £5.63 · 81% spare
£1.08
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Tescoyou pay £6.04 · 82% spare
£1.06
missing 2 items
Morrisonsyou pay £7.83 · 83% spare
£1.33
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £2.69 · 59% spare
£1.09
missing 3 items
Asdayou pay £2.45 · 66% spare
£0.83
missing 4 items
£0.11a serve
£0.11 a serve, cheapest at Aldi UK
About £1.08 of ingredients used for 10 serves.
£5.64 across 2 shops · all 6 items priced · £0.86 more for bigger packs, 81% spare for later
£1.08
no items missing
you'll pay £5.63 · 81% of it spare
£1.06
missing 2 items
you'll pay £6.04 · 82% of it spare
£1.33
missing 2 items
you'll pay £7.83 · 83% of it spare
£1.09
missing 3 items
you'll pay £2.69 · 59% of it spare
£0.83
missing 4 items
you'll pay £2.45 · 66% of it spare
Buy at
Aldi UK£4.64
unsalted butter
£7.40/1kg
need 100 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 5 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
plain flour
£0.47/1kg
need 250 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 2.3 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 0.4 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.00

honey
£1.00
need 50 gBelvita Minis Honey 6 x 95gclosest match
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£2.18/1kg£0.74·
Aldi UK£0.22/100g£0.99·
Tesco£3.50/1kg£1.19·
AsdaN/A·
OcadoN/A