
Homemade Chili
Recipe from Budget Bytes · original post · full recipe on budgetbytes.com
Ground beef, two kinds of beans and a homemade spice blend simmered into a classic comfort-food chili that gets better as leftovers.
Ingredients
- olive oil30 ml
- yellow onion — diced1 ea
- garlic cloves — minced2 ea
- ground beef450 g
- canned kidney beans — drained and rinsed440 g
- canned black beans — drained and rinsed430 g
- canned diced tomatoes410 g
- tomato paste170 g
- chili powder3 tsp
- ground cumin — 1 tsp2.5 g
- cayenne pepper0.25 tsp
- garlic powder0.25 tsp
- onion powder0.5 tsp
- brown sugar — 1 ½ tsp6 g
- salt — 1 tsp6 g
- black pepper0.5 tsp
Method
- Dice the onion and mince the garlic. Add both to a large pot with the olive oil and cook over medium heat until soft and translucent.
- Add the ground beef and continue to sauté until fully browned.
- Drain and rinse the beans and add them to the pot along with the diced tomatoes, tomato paste, 250 ml (1 cup) water, and all of the chili seasoning ingredients. Stir until well combined.
- Cover and simmer over low heat for at least 30 minutes, stirring occasionally (the flavour gets better the longer it simmers).
- Taste, adjust the salt or seasonings if needed, and serve hot with your favourite toppings.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 450 g Plant-based mince instead of ground beef
Brown the plant-based mince for only 3 to 4 minutes before adding the beans; the 30-minute simmer stays the same.
Vegan
- 450 g Plant-based mince instead of ground beef
Brown the plant-based mince for only 3 to 4 minutes before adding the beans; the 30-minute simmer stays the same.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £20.96 · 45% spare
£11.57
missing 3 items
Tescoyou pay £25.60 · 55% spare
£11.63
missing 7 items
Asdayou pay £21.48 · 44% spare
£11.95
missing 7 items
Sainsbury'syou pay £13.71 · 39% spare
£8.43
missing 9 items
Morrisonsyou pay £12.49 · 33% spare
£8.38
missing 10 items
£1.40a serve
from £1.40 a serve at Aldi UK · 13 of 16 ingredients priced
About £8.39 of ingredients used for 6 serves.
£22.58 across 4 shops · all 16 items priced · £2.96 more for bigger packs, 48% spare for later
£11.57
missing 3 items
you'll pay £20.96 · 45% of it spare
£11.63
missing 7 items
you'll pay £25.60 · 55% of it spare
£11.95
missing 7 items
you'll pay £21.48 · 44% of it spare
£8.43
missing 9 items
you'll pay £13.71 · 39% of it spare
£8.38
missing 10 items
you'll pay £12.49 · 33% of it spare
Buy at
Aldi UK£14.95
olive oil
£0.53/100ml
need 30 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
yellow onion
£0.32/1 ea
need 1 itemNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground beef
£3.99/1kg
need 450 gFelix Dry Beef 0.75kg£2.99
Aldi UK£3.99/1kg£2.99·
Morrisons£5.60·
Asda£11.39/1kg£7.97·
Tesco£12.00/1kg£4.80·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
canned kidney beans
£1.37/1kg
need 440 g2 × Everyday Essentials Red Kidney Beans 0.26kg£0.35closest match
Aldi UK£1.37/1kg£0.35·
Morrisons£0.37·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
canned black beans
£1.13/1kg
need 430 g2 × Four Seasons Tinned Black Beans 0.4kg£0.45
Aldi UK£1.13/1kg£0.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
chili powder
£3.25/1kg
need 3 tspThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cumin
£0.16/10g
need 2.5 gReady, Set…cook! Cumin 40g£0.65
Aldi UK£0.16/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
cayenne pepper
£0.18/10g
need 0.25 tspReady, Set…cook! Cayenne Pepper 36g£0.65
Aldi UK£0.18/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
onion powder
£3.25/1kg
need 0.5 tspThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 6 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.43

canned diced tomatoes
£1.08/1kg
need 410 gGrower's Harvest Standard£0.43closest match
Tesco£1.08/1kg£0.43·
Sainsbury's£1.13/1kg£0.45·
Morrisons£0.45·
Asda£1.18/1kg£0.47·
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
OcadoN/A

garlic powder
£22.22/1kg
need 0.25 tspTesco Standard£1.00
Tesco£22.22/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£4.50
brown sugar
£3.00/1kg
need 6 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 0.5 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.70

tomato paste
£8.95/1kg
need 170 gSainsbury's Standard£1.70closest match
Sainsbury's£8.95/1kg£1.70·
Morrisons£1.65·
Asda£9.38/1kg£1.22·
Tesco£20.77/1kg£2.70·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A