
Homemade Bagels
Recipe from Poh Ling Yeow · original post
Chewy honey-sweetened bagels made with bread and wholemeal flour, boiled then baked with a sesame or poppy seed crust. Makes 10 and they freeze well. The dough will take up to 1 cup of add-ins such as blueberries or choc chips.
Ingredients
- dried yeast7 g
- honey — 2 tbsp55 g
- milk — tepid160 ml
- bread flour450 g
- wholemeal plain flour150 g
- salt — 2 tsp12 g
- egg — whisked1 ea
- sesame seeds50 g
Method
- Mash the yeast and honey together. Add the milk and stir to dissolve. Cover and rest for 20 minutes or until the surface is foamy.
- Combine the flours, salt, the yeast-honey-milk mix and only 2/3 of the water (250-330 ml in total). Knead into a pliable dough, adding the remaining water if needed. The dough should knead easily and not stick to the bench even without flour. Cover with a damp tea towel and leave in a warm, draught-free spot until doubled in size.
- Punch down the dough and cut into 10 even pieces. Roll each piece into a 2 cm wide sausage. Squash down one tip, bring the other tip to sit on the flattened tip to form a ring, and pinch around it to secure. Flip it over and rest on a 10 x 10 cm square of baking paper. Repeat with the remaining pieces.
- Cover with a damp tea towel and allow to double in size again in a warm, draught-free spot.
- Preheat the oven to 170°C fan-forced. Boil the bagels in plenty of water, about 30 seconds each side. Rest on a clean tea towel to absorb excess water.
- Transfer to baking trays lined with baking paper, leaving 2 cm between the bagels. Brush generously with the egg, then sprinkle or dip in sesame seeds (or poppy seeds or sea salt).
- Bake for about 20 minutes or until golden. Fill with whatever your heart desires. Bagels freeze well in an airtight container or snap lock bag.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 45 ml Maple syrup instead of honey
- 180 ml Oat milk instead of milk
- Leave out the egg
Proof the yeast with the maple syrup and 160 ml of the oat milk, and brush the boiled bagels with the remaining oat milk before adding the seeds; bake as written.
Dairy-free
- 160 ml Oat milk instead of milk
Use the oat milk exactly as the milk; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Aldi UKBest choiceyou pay £7.42 · 74% spare
£1.92
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Tescoyou pay £7.64 · 88% spare
£0.95
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £6.29 · 79% spare
£1.29
missing 3 items
Morrisonsyou pay £6.78 · 76% spare
£1.66
missing 3 items
Asdayou pay £3.75 · 86% spare
£0.51
missing 5 items
£0.19a serve
£0.19 a serve, cheapest at Aldi UK
About £1.92 of ingredients used for 10 serves.
£7.43 across 2 shops · all 8 items priced · £0.51 more for bigger packs, 75% spare for later
£1.92
no items missing
you'll pay £7.42 · 74% of it spare
£0.95
missing 3 items
you'll pay £7.64 · 88% of it spare
£1.29
missing 3 items
you'll pay £6.29 · 79% of it spare
£1.66
missing 3 items
you'll pay £6.78 · 76% of it spare
£0.51
missing 5 items
you'll pay £3.75 · 86% of it spare
Buy at
Aldi UK£6.43
dried yeast
£15.48/1kg
need 7 gThe Pantry Yeast 0.04kg£0.65
Aldi UK£15.48/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
milk
£0.65/1L
need 160 mlEveryday Essentials Skimmed UHT Milk 1L£0.65closest match
Aldi UK£0.65/1L£0.65·
Asda£1.06/1L£1.20·
Morrisons£1.20·
Sainsbury's£1.35/1L£1.35·
Tesco£1.75/1L£1.75·
OcadoN/A
bread flour
£0.73/1kg
need 450 gThe Pantry Strong White Bread Flour 1.5kg£1.09
Aldi UK£0.73/1kg£1.09·
Sainsbury's£0.93/1kg£1.40·
Morrisons£1.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
wholemeal plain flour
£0.47/1kg
need 150 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 12 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
egg
£0.17/1 ea
need 1 itemMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Morrisons£2.10·
Sainsbury's£0.39/1 ea£2.35·
OcadoN/A
sesame seeds
£0.20/10g
need 50 g2 × Ready, Set…cook! Sesame Seeds 42g£0.85
Aldi UK£0.20/10g£0.85·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.00

honey
£1.00
need 55 gBelvita Minis Honey 6 x 95gclosest match
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£2.18/1kg£0.74·
Aldi UK£0.22/100g£0.99·
Tesco£3.50/1kg£1.19·
AsdaN/A·
OcadoN/A