
High Protein Tuna Pasta Salad
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A protein-packed tuna pasta salad with eggs, beans and crunchy vegetables in a creamy cottage cheese and yoghurt dressing. Great for meal prep.
Ingredients
- pasta200 g
- eggs4 ea
- canned cannellini beans — drained235 g
- fat-free cottage cheese200 g
- Greek yoghurt115 g
- Dijon mustard5 ml
- canned tuna — drained200 g
- canned sweetcorn — drained180 g
- gherkins — diced4 ea
- spring onions — 3; chopped45 g
- celery — diced100 g
- cherry tomatoes — 8; diced120 g
- cucumber — 1/4; diced90 g
- apple cider vinegar45 ml
- fresh dill — chopped5 g
- garlic cloves — crushed2 ea
- red onion — 1/4; diced40 g
Method
- Cook the pasta according to the packet instructions (about 10 minutes). Drain and rinse under cold water.
- At the same time, hard boil the eggs (about 10 minutes).
- Put the beans, yoghurt, cottage cheese, garlic and mustard in a food processor and blend until smooth.
- Peel and finely chop the cooled eggs.
- Put the bean mixture and eggs in a large bowl with the pasta.
- Add the tuna, sweetcorn, gherkins, spring onions, celery, tomatoes, cucumber, vinegar, dill, red onion and a pinch of salt and pepper.
- Mix well and serve, or keep in the fridge for meal prep.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
High Protein Chickpea Pasta Salad
- 240 g Canned chickpeas instead of canned tuna
Drain the chickpeas and roughly crush them with a fork before folding through; no cooking needed.
Gluten-free
- 200 g Gluten-free pasta instead of pasta
Cook the gluten-free pasta to al dente and rinse well under cold water so it does not stick.
Dairy-free
- 200 g Silken tofu instead of fat-free cottage cheese
- 115 g Soy yoghurt instead of greek yoghurt
Blend the silken tofu and soy yoghurt with the beans exactly as written.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £16.84 · 64% spare
£6.06
missing 3 items
Morrisonsyou pay £18.67 · 55% spare
£8.45
missing 4 items
Tescoyou pay £27.16 · 47% spare
£14.29
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £12.95 · 49% spare
£6.59
missing 6 items
Asdayou pay £14.53 · 56% spare
£6.38
missing 7 items
£0.76a serve
from £0.76 a serve at Aldi UK · 14 of 17 ingredients priced
About £6.06 of ingredients used for 8 serves.
£18.43 across 5 shops · all 17 items priced · £2.08 more for bigger packs, 58% spare for later
£6.06
missing 3 items
you'll pay £16.84 · 64% of it spare
£8.45
missing 4 items
you'll pay £18.67 · 55% of it spare
£14.29
missing 4 items
you'll pay £27.16 · 47% of it spare
£6.59
missing 6 items
you'll pay £12.95 · 49% of it spare
£6.38
missing 7 items
you'll pay £14.53 · 56% of it spare
Buy at
Aldi UK£11.84
eggs
£0.17/1 ea
need 4 itemsMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Sainsbury's£0.25/1 ea£2.95·
Morrisons£3.30·
OcadoN/A
fat-free cottage cheese
£3.50/1kg
need 200 g2 × Emporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Tesco£10.00/1kg£2.50·
Sainsbury's£8.57/1kg£3.00·
Asda£8.57/1kg£3.00·
Morrisons£3.00·
OcadoN/A
Dijon mustard
£2.45/1kg
need 5 mlBramwells Dijon Mustard 0.2kg£0.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.45/1kg£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
canned tuna
£3.74/1kg
need 200 gWhiskas Duo Dry Tuna 0.8kg£2.99
Aldi UK£3.74/1kg£2.99·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
canned sweetcorn
£1.49/1kg
need 180 gFour Seasons Sweetcorn 1kg£1.49closest match
Aldi UK£1.49/1kg£1.49·
Tesco£0.50·
Sainsbury's£5.45/1kg£0.90·
Morrisons£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A
cucumber
£4.45/1kg
need 90 gNature's Pick Baby Snack Cucumber 0.2kg£0.89closest match
Aldi UK£4.45/1kg£0.89·
Asda£0.68/1 ea£0.68·
Tesco£0.99/1 ea£0.99·
Sainsbury's£0.99/1 ea£0.99·
Morrisons£0.99·
OcadoN/A
apple cider vinegar
£4.38/1L
need 45 mlThe Foodie Market Organic Apple Cider Vinegar 0.5L£2.19closest match
Aldi UK£4.38/1L£2.19·
Asda£6.67/1L£2.20·
Morrisons£2.65·
Tesco£2.01/100ml£9.49·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
red onion
£0.95/1kg
need 40 gNature's Pick Red Onions 1kg£0.95closest match
Aldi UK£0.95/1kg£0.95·
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Morrisons£0.95·
Asda£2.62/1kg£1.31·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£3.00

canned cannellini beans
£1.00
need 235 gNapolina Cannellini Beans 400g
Morrisons£1.00·
Tesco£6.90/1 ea£6.90·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

gherkins
£1.40
need 4 itemsMorrisons Whole Gherkins (680g) 360gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£1.40·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

fresh dill
£0.60
need 5 gMorrisons Fresh Dill 20g
Morrisons£0.60·
Sainsbury's£30.00/1kg£0.60·
Tesco£142.86/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.20

pasta
£1.20/1kg
need 200 gSainsbury's Fusilli Pasta 500g£0.60
Sainsbury's£1.20/1kg£0.60·
Aldi UK£1.38/1kg£0.69·
Morrisons£0.69·
Tesco£1.50/1kg£0.75·
AsdaN/A·
OcadoN/A

celery
£0.60/1 ea
need 100 gSainsbury's Standard£0.60 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Sainsbury's£0.60/1 ea£0.60·
Asda£0.68/1 ea£0.68·
Morrisons£0.69·
Aldi UK£0.74/1 ea£0.74·
TescoN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.57

Greek yoghurt
£1.90/1kg
need 115 gCreamfields Fat Free Greek Style Natural Yogurt 500G£0.95closest match
Tesco£1.90/1kg£0.95·
Sainsbury's£1.90/1kg£0.95·
Asda£2.30/1kg£1.15·
Morrisons£1.45·
Aldi UK£0.40/100g£1.99·
OcadoN/A

cherry tomatoes
£2.48/1kg
need 120 gStandard£0.62
Tesco£2.48/1kg£0.62·
Aldi UK£2.70/1kg£0.89·
Sainsbury's£2.70/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Asda£3.23/1kg£0.97·
OcadoN/A
Buy at
Asda£0.82
spring onions
£6.56/1kg
need 45 gAsda Fragrant & Crunchy Spring Onions 125g£0.82closest match
Asda£6.56/1kg£0.82·
Aldi UK£6.90/1kg£0.69·
Tesco£6.90/1kg£0.69·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A