High-Protein Chocolate Crackles

Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼‍🍳 · original post

A healthier take on a classic Australian party treat: soy crisps add the protein, and maple syrup and cacao replace the sugar and copha.

Serves 12 10 minKid-friendly
veggieveganno-bakelunchbox
More from @mandagram_bakes

Ingredients

  • puffed rice — 1 cup20 g
  • soy crisps — 1 cup30 g
  • coconut oil — 4 tbsp80 ml
  • maple syrup — 7 tbsp; to taste140 ml
  • cacao powder — 4 tbsp32 g

Method

  1. Add the puffed rice and soy crisps to a bowl.
  2. Melt the coconut oil with the maple syrup, then stir in the cacao.
  3. Pour over the puffed rice and soy crisps and mix everything together.
  4. Spoon into moulds or patty cases and freeze for 45 minutes to set.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Has every item
  • Aldi UKBest choice

    you pay £7.49 · 64% spare

    £2.66

    no items missing

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Sainsbury's

    you pay £5.87 · 31% spare

    £4.03

    missing 2 items

  • Tesco

    you pay £3.27 · 86% spare

    £0.45

    missing 3 items

  • Asda

    you pay £3.42 · 73% spare

    £0.93

    missing 3 items

  • Morrisons

    you pay £3.65 · 72% spare

    £1.03

    missing 3 items

£0.22a serve

£0.22 a serve, cheapest at Aldi UK

About £2.66 of ingredients used for 12 serves.

£7.46 across 2 shops · all 5 items priced · £0.09 more for bigger packs, 65% spare for later

Aldi UKBest choice

£2.66

no items missing

you'll pay £7.49 · 64% of it spare

Sainsbury's

£4.03

missing 2 items

you'll pay £5.87 · 31% of it spare

Tesco

£0.45

missing 3 items

you'll pay £3.27 · 86% of it spare

Asda

£0.93

missing 3 items

you'll pay £3.42 · 73% of it spare

Morrisons

£1.03

missing 3 items

you'll pay £3.65 · 72% of it spare

Buy at Aldi UK£6.94

soy crisps

£0.57/100g

need 30 gSnackrite Ready Salted Crisps 6 Pack 150g£0.85

Aldi UKAldi UK£0.57/100g£0.85·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

maple syrup

£1.60/100ml

need 140 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99

Aldi UKAldi UK£1.60/100ml£3.99·Sainsbury'sSainsbury's£15.60/1kg£3.90·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

cacao powder

£3.25/1kg

need 32 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65

Aldi UKAldi UK£3.25/1kg£0.65·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Sainsbury's£0.52