Healthier Chocolate Teddy Biscuits

Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼‍🍳 · original post

Homemade chocolate teddy biscuits sweetened with maple syrup. Cutting the shapes is a great job for little hands.

Serves 10 30 minKid-friendly
veggiebakelunchboxfreezer-friendly
More from @mandagram_bakes

Ingredients

  • plain flour — 2 cup; or spelt or buckwheat300 g
  • cacao powder — ½ cup50 g
  • bicarbonate of soda — ½ tsp2.3 g
  • sea salt — a pinch0.4 g
  • vanilla extract — 2 tsp10 ml
  • coconut oil — ½ cup; melted125 ml
  • milk — 4 tbsp; approximately80 ml
  • maple syrup — ¼ cup65 ml

Method

  1. Preheat the oven to 160°C fan-forced.
  2. In a mixing bowl, combine the flour, cacao powder, bicarbonate of soda and salt.
  3. Mix in the vanilla, coconut oil, milk and maple syrup until well combined — add milk a little at a time until the dough feels like playdough. (Like it sweeter? Add more syrup and less milk.)
  4. Roll the dough into a ball, wrap it and refrigerate for 30–60 minutes (you can skip this if you're in a rush).
  5. Roll out to 2–3 mm thick and cut shapes with a cookie cutter, or roll into little balls and press flat.
  6. Place on a lined or greased baking tray and bake for 10 minutes.
  7. Leave on the tray until completely cooled. Store in an airtight container in the fridge or freezer; packed from frozen they defrost by recess.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegan

    • 80 ml Oat milk instead of milk
  • Gluten-free

    • 300 g Gluten-free plain flour instead of plain flour

    Gluten-free dough is more fragile, so chill it for the full 60 minutes and roll it between two sheets of baking paper; bake time stays at 10 minutes.

  • Dairy-free

    • 80 ml Oat milk instead of milk

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UK

    you pay £9.12 · 77% spare

    £2.12

    missing 1 item

  • Tesco

    you pay £9.60 · 82% spare

    £1.73

    missing 4 items

  • Morrisons

    you pay £11.18 · 81% spare

    £2.12

    missing 4 items

  • Sainsbury's

    you pay £8.20 · 29% spare

    £5.79

    missing 4 items

  • Asda

    you pay £6.15 · 80% spare

    £1.25

    missing 5 items

£0.21a serve

from £0.21 a serve at Aldi UK · 7 of 8 ingredients priced

About £2.12 of ingredients used for 10 serves.

£9.92 across 2 shops · all 8 items priced · £0.34 more for bigger packs, 79% spare for later

Aldi UK

£2.12

missing 1 item

you'll pay £9.12 · 77% of it spare

Tesco

£1.73

missing 4 items

you'll pay £9.60 · 82% of it spare

Morrisons

£2.12

missing 4 items

you'll pay £11.18 · 81% of it spare

Sainsbury's

£5.79

missing 4 items

you'll pay £8.20 · 29% of it spare

Asda

£1.25

missing 5 items

you'll pay £6.15 · 80% of it spare

Buy at Aldi UK£9.12

cacao powder

£9.89/1kg

need 50 gReady, Set…cook! Garam Malasa Powder 0.09kg£0.89

Aldi UKAldi UK£9.89/1kg£0.89·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

bicarbonate of soda

£3.25/1kg

need 2.3 gThe Pantry Bicarbonate Of Soda 0.2kg£0.65

Aldi UKAldi UK£3.25/1kg£0.65·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

vanilla extract

£2.08/100ml

need 10 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79

Aldi UKAldi UK£2.08/100ml£0.79·MorrisonsMorrisons£4.45·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

maple syrup

£1.60/100ml

need 65 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99

Aldi UKAldi UK£1.60/100ml£3.99·Sainsbury'sSainsbury's£15.60/1kg£3.90·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Asda£0.80

sea salt

£4.00/1kg

need 0.4 gCOOK By ASDA Cook Sea Salt 200g£0.80closest match

AsdaAsda£4.00/1kg£0.80·TescoTesco£19.13/1kg£2.20·Aldi UKAldi UKN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A