
Harvest Brie and Cheddar Apple Kale Salad
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Shredded kale with crisp apples, pomegranate, Brie and cheddar, candied pecans and pumpkin seeds, crispy prosciutto and a warm brown butter sage apple cider vinaigrette.
Ingredients
- raw pecans50 g
- pumpkin seeds65 g
- salted butter42 g
- maple syrup30 ml
- ground chipotle chilli0.5 tsp
- ground cinnamon — ½ tsp1.3 g
- prosciutto — thinly sliced85 g
- kale — shredded150 g
- apples — thinly sliced400 g
- pomegranate arils175 g
- Brie — cubed170 g
- cheddar cheese — grated85 g
- shallot — chopped1 ea
- fresh sage leaves8 ea
- extra virgin olive oil80 ml
- apple cider vinegar60 ml
- honey — 2 tsp14 g
- fresh thyme leaves2 g
Method
- Preheat the oven to 375°F (190°C). Line a baking sheet with parchment paper.
- On the baking sheet, toss together the pecans, pumpkin seeds, maple syrup, 1 tablespoon (14 g) of the butter, the chipotle and 1/4 teaspoon cinnamon. Arrange in a single layer and lay the prosciutto around the seeds and nuts. Bake for 10 minutes, until the seeds and nuts are toasted and the prosciutto is crisp. Watch closely. Sprinkle with sea salt.
- Meanwhile, in a salad bowl, combine the kale, apples and pomegranate arils.
- To make the vinaigrette, cook the remaining 2 tablespoons (28 g) butter, the shallot and sage leaves in a skillet over medium heat until the butter is browned and the sage is crisp, about 5 minutes. Remove from the heat. Add the olive oil, apple cider vinegar, honey, thyme, remaining 1/4 teaspoon cinnamon, salt, pepper and chilli flakes. Taste and adjust as needed.
- Pour the vinaigrette over the salad, tossing to combine. Top with the toasted nuts and seeds, prosciutto, grated cheddar and Brie. Enjoy!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- Leave out the prosciutto
Bake the nuts and seeds on their own for the same 10 minutes.
Vegetarian
- Leave out the prosciutto
Bake the nuts and seeds on their own for the same 10 minutes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £26.45 · 73% spare
£7.23
missing 5 items
Sainsbury'syou pay £19.45 · 42% spare
£11.21
missing 6 items
Tescoyou pay £23.40 · 69% spare
£7.22
missing 10 items
Morrisonsyou pay £15.20 · 72% spare
£4.25
missing 11 items
Asdayou pay £13.53 · 73% spare
£3.60
missing 12 items
£1.21a serve
from £1.21 a serve at Aldi UK · 13 of 18 ingredients priced
About £7.23 of ingredients used for 6 serves.
£26.71 across 4 shops · 15 of 18 items priced · £3.10 more for bigger packs, 70% spare for later
£7.23
missing 5 items
you'll pay £26.45 · 73% of it spare
£11.21
missing 6 items
you'll pay £19.45 · 42% of it spare
£7.22
missing 10 items
you'll pay £23.40 · 69% of it spare
£4.25
missing 11 items
you'll pay £15.20 · 72% of it spare
£3.60
missing 12 items
you'll pay £13.53 · 73% of it spare
Buy at
Aldi UK£18.48
raw pecans
£19.93/1kg
need 50 gThe Foodie Market Pecans 0.15kg£2.99
Aldi UK£19.93/1kg£2.99·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
pumpkin seeds
£6.76/1kg
need 65 gThe Foodie Market Pumpkin Seeds 0.25kg£1.69closest match
Aldi UK£6.76/1kg£1.69·
Asda£7.33/1kg£1.10·
Sainsbury's£12.00/1kg£1.20·
Morrisons£1.80·
Tesco£19.00/1kg£1.90·
OcadoN/A
salted butter
£7.40/1kg
need 42 gCowbelle British Salted Butter 250g 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Morrisons£1.85·
Tesco£12.50/1kg£2.50·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 30 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground chipotle chilli
£8.46/1kg
need 0.5 tspNature's Pick Red Chillies 1kg£0.55
Aldi UK£8.46/1kg£0.55·
Asda£8.83/1kg£0.53·
Sainsbury's£11.54/1kg£0.75·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cinnamon
£0.22/10g
need 1.3 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
kale
£4.45/1kg
need 150 gNature's Pick Scottish Shredded Kale 0.2kg£0.89
Aldi UK£4.45/1kg£0.89·
Tesco£6.19/1kg£1.30·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
cheddar cheese
£6.13/1kg
need 85 gEmporium British Mild Cheddar Cheese 0.4kg£2.45closest match
Aldi UK£6.13/1kg£2.45·
Sainsbury's£13.75/1kg£1.65·
Tesco£12.50/1kg£2.50·
Morrisons£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
shallot
£2.48/1kg
need 1 itemNature's Pick British Shallots 400g 0.4kg£0.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.48/1kg£0.99·
Sainsbury's£2.90/1kg£1.16·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
apple cider vinegar
£4.38/1L
need 60 mlThe Foodie Market Organic Apple Cider Vinegar 0.5L£2.19closest match
Aldi UK£4.38/1L£2.19·
Asda£6.67/1L£2.20·
Morrisons£2.65·
Tesco£2.01/100ml£9.49·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£2.50

fresh sage leaves
£10.00/1kg
need 8 itemsStandard£1.25 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

fresh thyme leaves
£10.00/1kg
need 2 gStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£3.00

apples
£2.00
need 400 gMorrisons Apples 1.2kg Pack
Morrisons£2.00·
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£2.80/1kg£0.56·
Sainsbury's£2.10/1kg£2.10·
Asda£2.00/1kg£3.00·
OcadoN/A

honey
£1.00
need 14 gBelvita Minis Honey 6 x 95gclosest match
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£2.18/1kg£0.74·
Aldi UK£0.22/100g£0.99·
Tesco£3.50/1kg£1.19·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.73

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 80 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
Not priced
- prosciutto · 85 g
- pomegranate arils · 175 g
- Brie · 170 g