
Harissa Lentil Sweet Potatoes with Lemony Tahini
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
These Roasted Sweet Potatoes with Harissa Lentils and Lemony Tahini are hearty, nourishing, and layered with smoky spice and bright flavors. Vegan, gluten free, and rich in protein and fiber, it's a satisfying, plant-powered meal.
Ingredients
- sweet potatoes — 4 medium, scrubbed and halved lengthwise1 kg
- avocado oil — 2 tbsp; divided40 ml
- shallots — diced80 g
- garlic cloves — divided3 ea
- tomato paste30 g
- harissa paste2 tbsp
- smoked paprika — ¾ tsp1.9 g
- ground coriander — ¾ tsp1.9 g
- French green lentils200 g
- low-sodium vegetable broth720 ml
- curly kale — ribs removed, thinly sliced1 bunch
- chopped fresh parsley2 tbsp
- tahini60 g
- lemon — juiced1 ea
- kosher salt — ½ tsp3 g
Method
- Roast Sweet Potatoes: Preheat oven to 375°F (190°C). Line a large sheet pan with parchment paper or foil. On the sheet pan, toss the sweet potatoes with 1 to 2 Tbsp. avocado oil (just enough to coat) and a generous pinch of salt. Arrange cut sides-down, place on the middle rack of the oven, and bake for 50 to 60 minutes, until the flesh is soft and caramelized.
- Cook Lentils: In a large sauté pan or skillet, heat 1 Tbsp. oil over medium heat. Add shallots and cook until softened, about 3 to 4 minutes. Stir in garlic and cook 30 seconds, until aromatic. Stir in tomato paste, harissa, smoked paprika, and ground coriander; cook until the tomato paste deepens in the color and the spices bloom, about 2 minutes. Add lentils; stir to coat in seasonings. Pour in vegetable broth and season with 1/2 tsp. kosher salt and a few grinds of black pepper. Increase heat to bring mixture to a boil. Reduce heat and gently simmer with the lid slightly ajar until the lentils are tender and most of the liquid is absorbed, about 25 to 30 minutes.
- Meanwhile, Prepare Lemony Tahini Sauce: In a small mixing bowl, combine tahini, lemon juice, and grated garlic; mix to combine. Gradually stream in 3 to 4 Tbsp. water, whisking constantly, until the mixture is smooth and thin enough to drizzle. Season to taste with kosher salt and cracked black pepper.
- Add Kale to Lentils: Once the lentils have simmered, remove lid and stir in kale. Cook, uncovered, for 2 to 3 minutes, stirring often, until the kale is wilted. Taste and season lentils with extra salt and/or black pepper, if needed. (If the lentil mixture seems dry after stirring in the kale, add an extra splash of broth as needed to loosen the mixture and make it a bit saucier.)
- Assemble: Place two roasted sweet potato halves on each plate and use the prongs of a fork to gently fluff and open up some of the flesh. Generously spoon lentil mixture overtop and drizzle with lemony tahini sauce. Garnish with chopped fresh parsley and a few grinds of cracked black pepper.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £7.51 · 43% spare
£4.30
missing 6 items
Sainsbury'syou pay £11.41 · 69% spare
£3.50
missing 7 items
Tescoyou pay £30.45 · 47% spare
£16.00
missing 7 items
Morrisonsyou pay £10.03 · 52% spare
£4.83
missing 9 items
Asdayou pay £8.38 · 62% spare
£3.21
missing 10 items
£1.02a serve
from £1.02 a serve at Aldi UK · 9 of 15 ingredients priced
About £4.06 of ingredients used for 4 serves.
£26.22 across 5 shops · 13 of 15 items priced
£4.30
missing 6 items
you'll pay £7.51 · 43% of it spare
£3.50
missing 7 items
you'll pay £11.41 · 69% of it spare
£16.00
missing 7 items
you'll pay £30.45 · 47% of it spare
£4.83
missing 9 items
you'll pay £10.03 · 52% of it spare
£3.21
missing 10 items
you'll pay £8.38 · 62% of it spare
Buy at
Aldi UK£6.62
sweet potatoes
£1.19/1kg
need 1 kgNature's Pick Sweet Potatoes 1kg£1.19
Aldi UK£1.19/1kg£1.19·
Tesco£1.19/1kg£1.19·
Morrisons£1.19·
Asda£1.24/1kg£1.24·
Sainsbury's£1.19/1kg£1.49·
OcadoN/A
shallots
£2.48/1kg
need 80 gNature's Pick British Shallots 400g 0.4kg£0.99closest match
Aldi UK£2.48/1kg£0.99·
Sainsbury's£2.90/1kg£1.16·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 3 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
smoked paprika
£17.25/1kg
need 1.9 gReady, Set…cook! Smoked Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
French green lentils
£1.13/1kg
need 200 gFour Seasons Tinned Lentils 0.4kg£0.45
Aldi UK£1.13/1kg£0.45·
Sainsbury's£1.80/1kg£1.80·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
curly kale
£4.45/1kg
need 1 bunchNature's Pick Scottish Shredded Kale 0.2kg£0.89
Aldi UK£4.45/1kg£0.89·
Tesco£6.19/1kg£1.30·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lemon
£0.22/1 ea
need 1 itemEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
kosher salt
£0.01/10g
need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£4.37
avocado oil
£12.60/1L
need 40 mlCOOK By ASDA Avocado Oil 250ml£3.15closest match
Asda£12.60/1L£3.15·
Morrisons£3.50·
Sainsbury's£15.00/1L£3.75·
Tesco£29.00/1L£7.25·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

tomato paste
£9.38/1kg
need 30 gMutti Standard£1.22
Asda£9.38/1kg£1.22·
Sainsbury's£9.62/1kg£1.25·
Morrisons£1.60·
Tesco£20.77/1kg£2.70·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.14

chopped fresh parsley
£12.50/1kg
need 2 tbspSainsbury's Standard£1.25closest match
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Aldi UK£0.81/10g£0.65·
Tesco£90.91/1kg£1.00·
Morrisons£1.39·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.09

ground coriander
£1.09
need 1.9 gMorrisons Ground Coriander 36g
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£14.00

low-sodium vegetable broth
£14.00/1L
need 720 ml2 × Standard£7.00
Tesco£14.00/1L£7.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- harissa paste · 2 tbsp
- tahini · 60 g