
Ham and Cheese Waffles
Recipe from Hannah Medellin · original post
Makes about 10 small waffles. Bake a batch in the school holidays and freeze them for easy lunches next term.
Ingredients
- plain flour200 g
- baking powder — 1 tsp4.5 g
- salted butter — melted and cooled50 g
- egg1 ea
- milk200 ml
- ham — cut into small cubes80 g
- grated mozzarella cheese80 g
Method
- Preheat your waffle maker according to the manufacturer's instructions.
- In a large bowl, whisk together the melted butter, egg and milk until well combined.
- Add the flour and baking powder and whisk gently until just combined.
- Fold through the ham and grated mozzarella.
- Lightly grease the waffle maker if needed, then spoon the batter onto the hot plates.
- Cook for 4–5 minutes per waffle, until golden and crisp outside and cooked through.
- Serve warm, or cool completely and freeze in an airtight container. Pack straight from frozen into lunchboxes, or reheat briefly for breakfast.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Corn and Cheese Waffles
- 80 g Tinned sweetcorn instead of ham
Drain the corn well and pat it dry before folding it through; cooking time is unchanged.
Dairy-free
Ham and Dairy-Free Cheese Waffles
- 45 ml Vegetable oil instead of salted butter
- 200 ml Oat milk instead of milk
- 80 g Dairy-free grated cheese instead of grated mozzarella cheese
Whisk the oil with the egg and oat milk in place of melted butter; cooking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Aldi UKBest choiceyou pay £8.88 · 77% spare
£2.02
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Morrisonsyou pay £7.48 · 73% spare
£1.99
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £7.65 · 73% spare
£2.05
missing 2 items
Tescoyou pay £5.85 · 79% spare
£1.21
missing 3 items
Asdayou pay £4.10 · 76% spare
£0.97
missing 4 items
£0.20a serve
£0.20 a serve, cheapest at Aldi UK
About £2.02 of ingredients used for 10 serves.
£8.88 across 1 shop · all 7 items priced · £0.95 more for bigger packs, 77% spare for later
£2.02
no items missing
you'll pay £8.88 · 77% of it spare
£1.99
missing 2 items
you'll pay £7.48 · 73% of it spare
£2.05
missing 2 items
you'll pay £7.65 · 73% of it spare
£1.21
missing 3 items
you'll pay £5.85 · 79% of it spare
£0.97
missing 4 items
you'll pay £4.10 · 76% of it spare
Buy at
Aldi UK£8.88
plain flour
£0.47/1kg
need 200 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 4.5 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salted butter
£7.40/1kg
need 50 gCowbelle British Salted Butter 250g 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Morrisons£1.85·
Tesco£12.50/1kg£2.50·
OcadoN/A
egg
£0.17/1 ea
need 1 itemMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Morrisons£2.10·
Sainsbury's£0.39/1 ea£2.35·
OcadoN/A
milk
£0.65/1L
need 200 mlEveryday Essentials Skimmed UHT Milk 1L£0.65closest match
Aldi UK£0.65/1L£0.65·
Tesco£1.50/1L£0.85·
Sainsbury's£1.50/1L£0.85·
Asda£1.50/1L£0.85·
Morrisons£1.20·
OcadoN/A
ham
£9.92/1kg
need 80 gThe Deli German Smoked Baked Ham 0.12kg£1.19closest match
Aldi UK£9.92/1kg£1.19·
Morrisons£1.80·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
grated mozzarella cheese
£5.70/1kg
need 80 gEveryday Essentials Grated Mozzarella Cheese 0.5kg£2.85closest match
Aldi UK£5.70/1kg£2.85·
Sainsbury's£10.00/1kg£2.50·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A