Ground Beef and Eggs

Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net

A quick one-skillet breakfast of lean ground beef cooked with Mediterranean spices and softly folded eggs.

Serves 4 15 minKid-friendly
dairy-freebeefone-pan
More from @feelgoodfoodie

Ingredients

  • olive oil30 ml
  • garlic clove — minced1 ea
  • lean ground beef115 g
  • Lebanese seven spice1 tsp
  • ground cinnamon — ½ tsp1.3 g
  • paprika — ½ tsp1.3 g
  • salt — ½ tsp3 g
  • black pepper0.5 tsp
  • large eggs8 ea
  • fresh parsley — chopped, for serving4 g

Method

  1. Heat the olive oil in a large non-stick skillet over medium-high heat. Add the garlic and cook for 1 minute until fragrant.
  2. Add the ground beef, seven spice, cinnamon, paprika, salt and black pepper and cook until browned, about 3 minutes.
  3. Crack the eggs on top of the beef and lower the heat to medium. Use a spatula to lightly fold the eggs until almost cooked through, with a little liquid egg remaining, about 5 minutes. Don't over-mix, so the beef and eggs stay somewhat separate.
  4. Carefully transfer to a wide round dish, sprinkle the parsley on top and serve with Lebanese pita bread.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegetarian

    Plant-Based Mince and Eggs

    • 115 g Plant-based mince instead of lean ground beef

    Brown the plant-based mince for 4 to 5 minutes, a little less than beef, before adding the eggs.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UKBest choice

    you pay £15.67 · 63% spare

    £5.83

    missing 3 items

  • Sainsbury's

    you pay £14.00 · 43% spare

    £7.97

    missing 3 items · £2.14 more

  • Asda

    you pay £18.20 · 56% spare

    £7.94

    missing 4 items

  • Tesco

    you pay £18.09 · 46% spare

    £9.80

    missing 5 items

  • Morrisons

    you pay £9.30 · 81% spare

    £1.74

    missing 7 items

£0.66a serve

from £0.66 a serve at Aldi UK · 7 of 10 ingredients priced

About £2.65 of ingredients used for 4 serves.

£25.24 across 4 shops · all 10 items priced · £2.56 more for bigger packs, 45% spare for later

Aldi UKBest choice

£5.83

missing 3 items

you'll pay £15.67 · 63% of it spare

Sainsbury's

£7.97

missing 3 items · £2.14 more

you'll pay £14.00 · 43% of it spare

Asda

£7.94

missing 4 items

you'll pay £18.20 · 56% of it spare

Tesco

£9.80

missing 5 items

you'll pay £18.09 · 46% of it spare

Morrisons

£1.74

missing 7 items

you'll pay £9.30 · 81% of it spare

Buy at Aldi UK£10.90

lean ground beef

£3.99/1kg

need 115 gFelix Dry Beef 0.75kg£2.99

Aldi UKAldi UK£3.99/1kg£2.99·TescoTesco£12.00/1kg£4.80·AsdaAsda£12.22/1kg£5.50·MorrisonsMorrisons£5.60·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·OcadoOcadoN/A

ground cinnamon

£0.22/10g

need 1.3 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match

Aldi UKAldi UK£0.22/10g£0.89·Sainsbury'sSainsbury's£25.00/1kg£0.95·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

paprika

£17.25/1kg

need 1.3 gReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match

Aldi UKAldi UK£17.25/1kg£0.69·Sainsbury'sSainsbury's£21.59/1kg£0.95·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

salt

£0.01/10g

need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match

Aldi UKAldi UK£0.01/10g£0.65·AsdaAsda£4.00/1kg£0.80·TescoTesco£19.13/1kg£2.20·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Sainsbury's£3.85

fresh parsley

£16.67/1kg

need 4 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match

Sainsbury'sSainsbury's£16.67/1kg£0.50·MorrisonsMorrisons£0.60·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Asda£3.00

black pepper

£10.00/1kg

need 0.5 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00

AsdaAsda£10.00/1kg£3.00·Sainsbury'sSainsbury's£15.82/1kg£0.87·Aldi UKAldi UK£15.90/1kg£1.59·TescoTescoN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£7.49

Lebanese seven spice

£7.49/1 ea

need 1 tspStandard£7.49

TescoTesco£7.49/1 ea£7.49·Aldi UKAldi UKN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A