Grilled Sirloin and Beef Fillet Tartare from One T-Bone

Recipe from Andy Cooks · original post

One T-bone, two ways: the sirloin grilled over charcoal on the bone, and the fillet diced into a classic tartare with shallot, capers, cornichons and egg yolk.

Serves 2 40 min
dairy-freebeefbbq
More from @andyhearnden

Ingredients

  • large T-bone steak1 ea
  • shallot1 ea
  • small capers1 tbsp
  • cornichons3 ea
  • parsley — leaves picked2 sprig
  • egg — yolk only1 ea
  • olive oil — 1 tbsp20 ml
  • Worcestershire sauce — 1 ½ tsp7.5 ml
  • hot sauce0.5 tsp

Method

  1. Light a charcoal barbecue.
  2. Use a sharp knife to remove the fillet (the side without the fat cap) off the bone. Keep the sirloin attached to the bone. Set the fillet aside and liberally season the sirloin with salt on all sides.
  3. Push the coals to one side of the barbecue. Place the sirloin cap side down over the hot coals to render the fat. Once the cap starts to flare up, flip it on its side. Place a protein press on top and continue searing and turning every minute until the internal temperature of the meat reaches 46°C for medium-rare, when probed close to the bone. Remove the steak from the grill and rest in a warm area. While the sirloin rests, prep the tartare.
  4. Finely dice the shallot and cornichons. Finely chiffonade the parsley leaves, then roughly chop the capers by running your knife through them a few times. Keep everything separate and set aside.
  5. Finely dice the beef fillet.
  6. To a bowl add the shallot, cornichons, parsley, capers and beef. Mix together with the olive oil, 1/2 tsp salt, Worcestershire and hot sauce. Taste and adjust the seasoning as needed.
  7. Slice the sirloin off the bone and carve the steak on an angle.
  8. Plate the sliced beef on one side of the T-bone, with the tartare on the other. Place the egg yolk on top of the tartare, season both sides with a final pinch of salt and serve.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Gluten-free

    • 7.5 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce

    Nothing changes in the cooking; mix it into the tartare in the same amount.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UKBest choice

    you pay £10.75 · 66% spare

    £3.66

    missing 2 items

  • Tesco

    you pay £7.95 · 73% spare

    £2.14

    missing 4 items

  • Sainsbury's

    you pay £6.65 · 71% spare

    £1.93

    missing 5 items

  • Asda

    you pay £10.96 · 76% spare

    £2.68

    missing 5 items

  • Morrisons

    you pay £10.63 · 43% spare

    £6.03

    missing 5 items

£1.71a serve

from £1.71 a serve at Aldi UK · 7 of 9 ingredients priced

About £3.42 of ingredients used for 2 serves.

£10.20 across 3 shops · 7 of 9 items priced · £2.76 more for bigger packs, 72% spare for later

Aldi UKBest choice

£3.66

missing 2 items

you'll pay £10.75 · 66% of it spare

Tesco

£2.14

missing 4 items

you'll pay £7.95 · 73% of it spare

Sainsbury's

£1.93

missing 5 items

you'll pay £6.65 · 71% of it spare

Asda

£2.68

missing 5 items

you'll pay £10.96 · 76% of it spare

Morrisons

£6.03

missing 5 items

you'll pay £10.63 · 43% of it spare

Buy at Aldi UK£9.31

large T-bone steak

£4.11/1kg

need 1 itemCrestwood Steak Bakes 2 Pack 0.28kg£1.15

Aldi UKAldi UK£4.11/1kg£1.15·TescoTesco£5.00/1kg£1.40·MorrisonsMorrisons£5.28·AsdaAsda£16.91/1kg£5.75·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·OcadoOcadoN/A

shallot

£2.48/1kg

need 1 itemNature's Pick British Shallots 400g 0.4kg£0.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Aldi UKAldi UK£2.48/1kg£0.99·Sainsbury'sSainsbury's£2.90/1kg£1.16·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

hot sauce

£1.78/1kg

need 0.5 tspFiesta Hot Chilli Con Carne Cooking Sauce 0.5kg£0.89

Aldi UKAldi UK£1.78/1kg£0.89·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Sainsbury's£0.14

parsley

£12.50/1kg

need 2 sprigSainsbury's Standard£1.25closest match

Sainsbury'sSainsbury's£12.50/1kg£1.25·Aldi UKAldi UK£0.81/10g£0.65·TescoTesco£90.91/1kg£1.00·MorrisonsMorrisons£1.39·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£0.75

Worcestershire sauce

£3.00/1L

need 7.5 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match

TescoTesco£3.00/1L£0.75·Aldi UKAldi UK£3.67/1L£0.55·AsdaAsda£2.61/1kg£0.73·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Not priced

  • small capers · 1 tbsp
  • cornichons · 3 items