
Grilled Pork Scotch Steak with Glazed Peppers and Polenta
Recipe from Andy Cooks · original post
Juicy grilled pork scotch steaks over brown-butter polenta with jammy balsamic-glazed peppers and basil.
Ingredients
- pork scotch steaks — 4 steaks 2-3 cm thick1100 g
- yellow capsicum1 ea
- red bullhorn peppers2 ea
- green bullhorn pepper1 ea
- red onion — 1 onion150 g
- garlic — 6 cloves30 g
- olive oil80 ml
- balsamic vinegar45 ml
- brown sugar — 1 tbsp16 g
- chicken stock1 l
- polenta160 g
- unsalted butter200 g
- fresh sage5 g
- fresh basil leaves40 g
Method
- Preheat a charcoal or gas BBQ.
- Deseed and thinly slice the capsicum and peppers. Peel and finely slice the onion and garlic.
- Glazed peppers: heat 2 tbsp olive oil in a medium pot over medium-high heat. Sweat the onion for 2 mins.
- Add the capsicum and peppers and sweat 8 mins. Add the garlic, balsamic and sugar.
- Reduce to low and cook 10-15 mins, until the moisture has gone and the peppers are jammy. Cover and set aside.
- Polenta: bring the stock to a simmer in a medium saucepan over medium heat. Add the polenta gradually, stirring. Cook 3-4 mins, reduce to low, cover loosely and stir every 5-10 mins.
- Cook 40-45 mins in total, until soft. Cover and set aside.
- Melt the butter in a medium saucepan over medium heat. Once it foams and smells nutty, or reaches 180°C, turn off the heat. Add the sage. Pour 3/4 of the butter into the polenta and stir until emulsified. Reserve the rest. Cover.
- Pork: coat the pork in 2 tbsp olive oil and season both sides with salt.
- On charcoal, wait for smouldering embers. On gas, let the grill come to temperature. Grill the pork for 8 mins, flip, then 2 mins more, or until it reaches 58°C in the centre. Rest on a wire rack for 5-6 mins (to come up to 63°C).
- Taste the peppers and polenta and adjust the seasoning, reheating if needed. Fold the basil through the peppers. Slice the pork on a 45° angle. Serve over the polenta with the peppers and reserved brown butter.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 100 ml Extra virgin olive oil instead of unsalted butter
Instead of browning butter, warm the oil gently with the sage for 2 to 3 minutes until the leaves crisp; stir three quarters into the polenta and drizzle the rest over to serve.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £13.48 · 55% spare
£6.02
missing 5 items
Tescoyou pay £34.43 · 73% spare
£9.45
missing 6 items
Morrisonsyou pay £17.55 · 45% spare
£9.61
missing 6 items
Asdayou pay £16.83 · 35% spare
£10.97
missing 6 items
Aldi UKyou pay £11.06 · 60% spare
£4.37
missing 8 items
£1.51a serve
from £1.51 a serve at Sainsbury's · 9 of 14 ingredients priced
About £6.02 of ingredients used for 4 serves.
£28.35 across 5 shops · 12 of 14 items priced · £5.45 more for bigger packs, 51% spare for later
£6.02
missing 5 items
you'll pay £13.48 · 55% of it spare
£9.45
missing 6 items
you'll pay £34.43 · 73% of it spare
£9.61
missing 6 items
you'll pay £17.55 · 45% of it spare
£10.97
missing 6 items
you'll pay £16.83 · 35% of it spare
£4.37
missing 8 items
you'll pay £11.06 · 60% of it spare
Buy at
Morrisons£10.29

red onion
£0.95
need 150 gMorrisons British Red Onions 1kgclosest match
Morrisons£0.95·
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Aldi UK£0.95/1kg£0.95·
Asda£3.56/1kg£1.21·
OcadoN/A

balsamic vinegar
£3.99
need 45 mlFilippo Berio Organic Balsamic Vinegar 250mlclosest match
Morrisons£3.99·
Tesco£100.00/1L£25.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

chicken stock
£3.50
need 1 LMorrisons The Best Chicken Stock 450g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£3.50·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

unsalted butter
£1.85
need 200 gMorrisons Unsalted British Butter 250gclosest match
Morrisons£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
OcadoN/A
Buy at
Asda£8.74
pork scotch steaks
£4.55/1kg
need 1.1 kgAsda 10 Pork Loin Steaks 1.2kg£5.46
Asda£4.55/1kg£5.46·
Aldi UK£1.49/1kg£1.49·
Sainsbury's£8.40/1kg£4.03·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic
£11.87/1kg
need 30 gAsda Solo Garlic 145g 150g£1.78closest match
Asda£11.87/1kg£1.78·
Aldi UK£0.39/1 ea£0.39·
Tesco£0.50/1 ea£0.50·
Sainsbury's£0.50/1 ea£0.50·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
brown sugar
£3.00/1kg
need 16 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.85

fresh sage
£30.00/1kg
need 5 gSainsbury's Fresh Packed Sage 20g£0.60
Sainsbury's£30.00/1kg£0.60·
Morrisons£0.70·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

fresh basil leaves
£10.00/1kg
need 40 gStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£6.58
green bullhorn pepper
£0.65/1 ea
need 1 itemSpecially Selected Sweet Pointed Peppers 2 each£1.29closest match
Aldi UK£0.65/1 ea£1.29·
Tesco£1.78/1kg£0.89·
Asda£50.00/1kg£1.25·
Morrisons£1.73·
Sainsbury's£0.66/1 ea£1.99·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 80 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.89

red bullhorn peppers
£1.78/1kg
need 2 itemsTesco Sliced Mixed Frozen Peppers 500G£0.89closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Tesco£1.78/1kg£0.89·
Asda£50.00/1kg£1.25·
Aldi UK£0.65/1 ea£1.29·
Morrisons£1.73·
Sainsbury's£0.66/1 ea£1.99·
OcadoN/A
Not priced
- yellow capsicum · 1 item
- polenta · 160 g