
Greek Yoghurt Waffles
Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼🍳 · original post
Fluffy, higher-protein waffles for breakfast or the lunchbox — a good way to use up leftover yoghurt. No waffle maker? Cook the batter as pikelets.
Ingredients
- natural Greek yoghurt — ¾ cup195 g
- milk — ¼ cup65 ml
- butter — ¼ cup; melted60 g
- eggs2 ea
- vanilla bean paste — 1 tsp5 ml
- maple syrup — 2 tbsp40 ml
- plain flour — 1 cup150 g
- baking powder — 2 tsp9 g
- salt — a pinch0.4 g
- frozen blueberries — ½ cup; or other mix-ins65 g
Method
- Add the Greek yoghurt, milk and melted butter to a bowl.
- Add the eggs, vanilla bean paste and maple syrup and whisk until everything is combined.
- Add the flour, baking powder and a pinch of salt and mix until smooth.
- Gently stir through your favourite mix-ins — berries, grated apple, choc chips or slivered almonds.
- Spoon into a hot waffle machine and cook until golden.
- Freeze the extras: add them to lunchboxes straight from the freezer and they'll have defrosted by recess.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
Coconut Yoghurt Waffles
- 195 g Coconut yoghurt instead of natural Greek yoghurt
- 65 ml Oat milk instead of milk
- 50 ml Vegetable oil instead of butter
Whisk the oil in where the melted butter went; cooking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £11.72 · 78% spare
£2.57
missing 1 item
Tescoyou pay £13.15 · 85% spare
£2.03
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £11.44 · 46% spare
£6.22
missing 3 items
Asdayou pay £8.02 · 70% spare
£2.43
missing 4 items
Morrisonsyou pay £10.83 · 45% spare
£5.98
missing 4 items
£0.43a serve
from £0.43 a serve at Aldi UK · 9 of 10 ingredients priced
About £2.57 of ingredients used for 6 serves.
£16.43 across 3 shops · all 10 items priced · £1.41 more for bigger packs, 62% spare for later
£2.57
missing 1 item
you'll pay £11.72 · 78% of it spare
£2.03
missing 3 items
you'll pay £13.15 · 85% of it spare
£6.22
missing 3 items
you'll pay £11.44 · 46% of it spare
£2.43
missing 4 items
you'll pay £8.02 · 70% of it spare
£5.98
missing 4 items
you'll pay £10.83 · 45% of it spare
Buy at
Aldi UK£10.43
natural Greek yoghurt
£0.19/100g
need 195 gBrooklea Greek Style Yogurt 100g£0.95closest match
Aldi UK£0.19/100g£0.95·
Sainsbury's£3.79/1kg£0.47·
Tesco£1.90/1kg£0.95·
Asda£2.30/1kg£1.15·
Morrisons£1.45·
OcadoN/A
milk
£0.65/1L
need 65 mlEveryday Essentials Skimmed UHT Milk 1L£0.65closest match
Aldi UK£0.65/1L£0.65·
Tesco£1.50/1L£0.85·
Sainsbury's£1.50/1L£0.85·
Asda£1.50/1L£0.85·
Morrisons£1.20·
OcadoN/A
butter
£7.40/1kg
need 60 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
eggs
£0.17/1 ea
need 2 itemsMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Sainsbury's£0.30/1 ea£1.80·
Morrisons£1.80·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 40 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
plain flour
£0.47/1kg
need 150 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 9 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 0.4 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£2.00

frozen blueberries
£4.44/1kg
need 65 gPACK'd Standard£2.00closest match
Sainsbury's£4.44/1kg£2.00·
Aldi UK£10.32/1kg£1.29·
Asda£13.13/1kg£1.97·
Tesco£16.00/1kg£4.80·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£4.00

vanilla bean paste
£4.00
need 5 mlTaylor & Colledge Organic Vanilla Bean Paste 65Greal special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£4.00·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A