
Greek Sheet-Pan Chicken
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Chicken thighs, vegetables, olives and big hunks of tangy feta coated in a garlicky, lemony Greek dressing and roasted on one pan until golden.
Ingredients
- lemons — juiced2 ea
- dried oregano — 1 ½ tsp1.5 g
- garlic clove — minced1 ea
- kosher salt — ¾ tsp4.5 g
- black pepper0.75 tsp
- extra virgin olive oil180 ml
- red onion — halved and sliced300 g
- zucchini — halved and sliced into half moons200 g
- orange bell pepper — cored and sliced1 ea
- tomato — cut into 8 wedges200 g
- boneless skinless chicken thighs8 ea
- pitted kalamata olives35 g
- pitted castelvetrano olives35 g
- feta cheese — cut into chunks115 g
- fresh flat-leaf parsley — chopped15 g
Method
- Position a rack in the middle of your oven and heat it to 425°F (220°C).
- Make the ladolemono Greek salad dressing: in a medium bowl, whisk the lemon juice (about 60 ml), oregano, garlic, salt and pepper. While whisking, drizzle in the olive oil and keep whisking until emulsified.
- Spread the onion, zucchini, bell pepper and tomato on a large sheet pan. Season well with salt and pepper, pour about 60 ml of the dressing over, toss to coat, then spread the vegetables out so they all touch the pan.
- Season the chicken on both sides with salt and pepper. Nestle the chicken, olives and chunks of feta between the vegetables and drizzle with the remaining dressing, making sure the chicken is well covered.
- Bake on the center rack until the chicken is cooked through, about 35 minutes. For more color, move the chicken to the top rack about 15 cm (6 inches) from the broiler and broil for a couple of minutes, watching closely so nothing burns.
- Spoon the pan juices over the chicken, garnish with the parsley and serve.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Greek Sheet-Pan Fish
- 900 g Firm white fish fillets instead of boneless skinless chicken thighs
Roast the vegetables first, then nestle the marinated fish among them for the last 12 to 15 minutes until it flakes.
Vegetarian
Greek Sheet-Pan Chickpeas
- 660 g Canned chickpeas instead of boneless skinless chicken thighs
Drain and pat the chickpeas dry, toss them in the marinade and roast with the vegetables for 25 to 30 minutes until crisp at the edges; no resting time is needed.
Vegan
Greek Sheet-Pan Chickpeas
- 660 g Canned chickpeas instead of boneless skinless chicken thighs
- 115 g Dairy-free feta instead of feta cheese
Drain and pat the chickpeas dry, toss them in the marinade and roast with the vegetables for 25 to 30 minutes until crisp at the edges; scatter the dairy-free feta over at the end.
Dairy-free
- 115 g Dairy-free feta instead of feta cheese
Scatter the dairy-free feta over after roasting; it does not brown like dairy feta.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £23.71 · 38% spare
£14.79
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £21.89 · 34% spare
£14.54
missing 3 items
Tescoyou pay £23.90 · 58% spare
£10.11
missing 6 items
Asdayou pay £17.05 · 36% spare
£10.97
missing 7 items
Morrisonsyou pay £14.64 · 47% spare
£7.75
missing 8 items
£1.94a serve
from £1.94 a serve at Aldi UK · 13 of 15 ingredients priced
About £11.61 of ingredients used for 6 serves.
£21.28 across 3 shops · 14 of 15 items priced · £3.01 more for bigger packs, 47% spare for later
£14.79
missing 2 items
you'll pay £23.71 · 38% of it spare
£14.54
missing 3 items
you'll pay £21.89 · 34% of it spare
£10.11
missing 6 items
you'll pay £23.90 · 58% of it spare
£10.97
missing 7 items
you'll pay £17.05 · 36% of it spare
£7.75
missing 8 items
you'll pay £14.64 · 47% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.28
lemons
£0.22/1 ea
need 2 itemsEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic clove
£0.39/1 ea
need 1 itemNature's Pick Loose Garlic 1 each£0.39
Aldi UK£0.39/1 ea£0.39·
Tesco£0.50/1 ea£0.50·
Sainsbury's£0.50/1 ea£0.50·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
kosher salt
£0.01/10g
need 4.5 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
red onion
£0.95/1kg
need 300 gNature's Pick Red Onions 1kg£0.95closest match
Aldi UK£0.95/1kg£0.95·
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Morrisons£0.95·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Asda£2.62/1kg£1.31·
OcadoN/A
orange bell pepper
£0.65/1 ea
need 1 itemSpecially Selected Sweet Pointed Peppers 2 each£1.29closest match
Aldi UK£0.65/1 ea£1.29·
Asda£50.00/1kg£1.25·
Morrisons£1.73·
Sainsbury's£0.66/1 ea£1.99·
TescoN/A·
OcadoN/A
tomato
£2.48/1kg
need 200 gEveryday Essentials Baby Plum Tomatoes 1kg£0.62closest matchreal special
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
Morrisons£0.62·
Asda£3.17/1kg£0.95·
Tesco£3.33/1kg£1.00·
Sainsbury's£3.08/1kg£1.00·
OcadoN/A
boneless skinless chicken thighs
£0.55/100g
need 8 itemsAshfields Ready To Eat Roast Chicken Thighs 450g£2.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£0.55/100g£2.49·
Sainsbury's£6.56/1kg£2.95·
Asda£2.97/1kg£3.27·
Morrisons£3.40·
Tesco£7.10/1kg£3.55·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£6.50

dried oregano
£79.16/1kg
need 1.5 gSainsbury's Oregano 12g£0.95real special
Sainsbury's£79.16/1kg£0.95·
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

pitted kalamata olives
£9.00/1kg
need 35 gSainsbury's Pitted Green Olives 340g (150g*)£1.35closest match
Sainsbury's£9.00/1kg£1.35·
Aldi UK£5.56/1kg£0.89·
Tesco£20.00/1kg£4.00·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

pitted castelvetrano olives
£9.00/1kg
need 35 gSainsbury's Pitted Green Olives 340g (150g*)£1.35closest match
Sainsbury's£9.00/1kg£1.35·
Aldi UK£5.56/1kg£0.89·
Tesco£20.00/1kg£4.00·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

feta cheese
£11.75/1kg
need 115 gSainsbury's Standard£2.35
Sainsbury's£11.75/1kg£2.35·
Aldi UK£12.95/1kg£2.59·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

fresh flat-leaf parsley
£16.67/1kg
need 15 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£0.60·
Aldi UK£0.81/10g£0.65·
Tesco£90.91/1kg£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£7.50
black pepper
£10.00/1kg
need 0.75 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

extra virgin olive oil
£9.00/1L
need 180 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 500Ml£4.50
Asda£9.00/1L£4.50·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
Tesco£12.50/1L£6.25·
Morrisons£6.25·
OcadoN/A
Not priced
- zucchini · 200 g