
Gochugaru and Sesame Beef Jerky
Recipe from Andy Cooks · original post
Homemade beef jerky marinated for two days in soy, Worcestershire, brown sugar, smoked paprika and gochugaru, then dried with sesame seeds.
Ingredients
- beef topside1 kg
- onion powder2 tsp
- garlic powder2 tsp
- soy sauce125 ml
- Worcestershire sauce — 2 tbsp40 ml
- brown sugar — 2 tbsp32 g
- ground black pepper2 tsp
- smoked paprika — 1 tsp2.5 g
- gochugaru1 tsp
- white sesame seeds — for topping10 g
Method
- Trim the fat off the beef. Freeze 1–2 hours until firm, then slice thinly against the grain about 5 mm thick.
- In a large bowl, add the onion powder, garlic powder, soy sauce, Worcestershire sauce, brown sugar, pepper, paprika and gochugaru. Use clean hands to mix the sliced beef through the marinade. Cover and refrigerate for 2 days. Mix the beef twice a day while it marinates.
- After 2 days, remove the beef from the marinade and lay flat on dehydrator trays, making sure they don't touch. Pat dry with a paper towel. Evenly sprinkle sesame seeds (and ground pepper leaf, if you have it) over the top.
- Dry at 60°C for 4–6 hours, checking for a firm, bendable texture.
- Store in an airtight container and enjoy.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 125 ml Tamari instead of soy sauce
- 40 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Marinate and dry exactly as written; tamari is slightly saltier, so taste the marinade before adding the beef.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £3.93 · 46% spare
£2.14
missing 4 items
Asdayou pay £28.22 · 9% spare
£25.79
missing 5 items
Sainsbury'syou pay £4.35 · 82% spare
£0.78
missing 6 items
Tescoyou pay £5.65 · 75% spare
£1.44
missing 6 items
Morrisonsyou pay £36.30 · 8% spare
£33.22
missing 7 items
£0.33a serve
from £0.33 a serve at Aldi UK · 6 of 10 ingredients priced
About £3.33 of ingredients used for 10 serves.
£31.37 across 3 shops · 9 of 10 items priced · £0.45 more for bigger packs, 12% spare for later
£2.14
missing 4 items
you'll pay £3.93 · 46% of it spare
£25.79
missing 5 items
you'll pay £28.22 · 9% of it spare
£0.78
missing 6 items
you'll pay £4.35 · 82% of it spare
£1.44
missing 6 items
you'll pay £5.65 · 75% of it spare
£33.22
missing 7 items
you'll pay £36.30 · 8% of it spare
Buy at
Asda£27.49
beef topside
£24.89/1kg
need 1 kg11 × Asda Sliced Topside of Beef 90g£2.24
Asda£24.89/1kg£2.24·
Morrisons£2.75·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
brown sugar
£3.00/1kg
need 32 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Morrisons£1.50·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
ground black pepper
£10.00/1kg
need 2 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00closest match
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
white sesame seeds
£7.33/1kg
need 10 gAsda Pumpkin Seeds 150g 1000g£1.10closest match
Asda£7.33/1kg£1.10·
Aldi UK£0.20/10g£0.85·
Sainsbury's£19.79/1kg£0.95·
Morrisons£1.80·
Tesco£19.00/1kg£1.90·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£2.13
onion powder
£9.89/1kg
need 2 tspReady, Set…cook! Garam Malasa Powder 0.09kg£0.89
Aldi UK£9.89/1kg£0.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
soy sauce
£3.67/1L
need 125 mlAsia Specialities Light Soy Sauce 0.15L£0.55
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
smoked paprika
£17.25/1kg
need 2.5 gReady, Set…cook! Smoked Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.75

garlic powder
£22.22/1kg
need 2 tspTesco Standard£1.00
Tesco£22.22/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

Worcestershire sauce
£3.00/1L
need 40 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match
Tesco£3.00/1L£0.75·
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- gochugaru · 1 tsp