
Go-To Banana Bread
Recipe from Hannah Medellin · original post
Simple, no add-ins: a soft crumb and deep banana flavour, with salted butter to balance the sweetness. Bakes in a multicooker or the oven.
Ingredients
- plain flour250 g
- baking soda — 1 tsp4.5 g
- ground cinnamon — ½ tsp1.3 g
- fine sea salt — ¼ tsp1.5 g
- salted butter — softened125 g
- brown sugar150 g
- large eggs — at room temperature2 ea
- Greek yoghurt80 g
- very ripe bananas — well mashed3 ea
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
Method
- Mash the bananas well in a large bowl.
- Whisk in the softened butter and brown sugar until combined.
- Whisk in the eggs, Greek yoghurt and vanilla.
- Add the flour, baking soda, cinnamon and salt and fold until just combined.
- Pour the batter into a lined tin (or the lined bowl of a multicooker on its bake setting).
- Bake at 180°C until golden and a skewer in the centre comes out clean. The air-fryer setting works too.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 125 g Dairy-free spread instead of salted butter
- 20 g Ground flaxseed instead of large eggs
- 80 g Coconut yoghurt instead of greek yoghurt
Mix the flaxseed with 75 ml water and leave it 5 minutes to thicken before whisking it in where the eggs went; the loaf may need 5 to 10 minutes longer, so check with a skewer.
Gluten-free
- 250 g Gluten-free plain flour instead of plain flour
Let the batter rest for 10 minutes before baking so the gluten-free flour hydrates; it may need a few extra minutes, so check with a skewer.
Dairy-free
- 125 g Dairy-free spread instead of salted butter
- 80 g Coconut yoghurt instead of greek yoghurt
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £7.75 · 76% spare
£1.89
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £12.20 · 74% spare
£3.23
missing 3 items · £1.34 more
Asdayou pay £7.63 · 67% spare
£2.48
missing 5 items
Tescoyou pay £8.55 · 64% spare
£3.07
missing 5 items
Morrisonsyou pay £7.61 · 75% spare
£1.90
missing 6 items
£0.19a serve
from £0.19 a serve at Aldi UK · 7 of 10 ingredients priced
About £1.89 of ingredients used for 10 serves.
£13.00 across 3 shops · all 10 items priced · £0.73 more for bigger packs, 77% spare for later
£1.89
missing 3 items
you'll pay £7.75 · 76% of it spare
£3.23
missing 3 items · £1.34 more
you'll pay £12.20 · 74% of it spare
£2.48
missing 5 items
you'll pay £7.63 · 67% of it spare
£3.07
missing 5 items
you'll pay £8.55 · 64% of it spare
£1.90
missing 6 items
you'll pay £7.61 · 75% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.75
plain flour
£0.47/1kg
need 250 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking soda
£3.25/1kg
need 4.5 gThe Pantry Bicarbonate Of Soda 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cinnamon
£0.22/10g
need 1.3 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salted butter
£7.40/1kg
need 125 gCowbelle British Salted Butter 250g 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Morrisons£1.85·
Tesco£12.50/1kg£2.50·
OcadoN/A
Greek yoghurt
£0.40/100g
need 80 gLyttos Greek Yoghurt 10% Fat 500g£1.99closest match
Aldi UK£0.40/100g£1.99·
Tesco£5.00/1kg£2.50·
Sainsbury's£4.10/1kg£4.10·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
very ripe bananas
£0.13/1 ea
need 3 itemsNature's Pick Mini Bananas 7 each£0.88
Aldi UK£0.13/1 ea£0.88·
Tesco£0.12/1 ea£0.75·
Morrisons£0.78·
Asda£0.13/1 ea£0.88·
Sainsbury's£0.13/1 ea£1.05·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 5 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.15
fine sea salt
£4.71/1kg
need 1.5 gSaxa Sea Salt Fine 350g£1.65
Asda£4.71/1kg£1.65·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
brown sugar
£3.00/1kg
need 150 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£2.10

large eggs
£0.35/1 ea
need 2 itemsSainsbury's Standard£2.10closest match
Sainsbury's£0.35/1 ea£2.10·
Aldi UK£0.28/1 ea£1.69·
Asda£0.35/1 ea£2.10·
Tesco£0.48/1 ea£2.90·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A