
Garlic Parmesan White Beans
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Two cans of cannellini beans simmered with garlic, olive oil, cumin and Aleppo pepper, finished with cherry tomatoes, parsley, lemon, Parmesan and Pecorino. Ready in 15 minutes.
Ingredients
- garlic cloves — minced4 ea
- extra virgin olive oil — divided45 ml
- canned cannellini beans — drained850 g
- cherry tomatoes — halved150 g
- aleppo pepper1 tsp
- ground cumin — ½ tsp1.3 g
- fresh parsley — chopped60 g
- parmesan cheese — shaved25 g
- pecorino romano — grated25 g
- lemon — juiced0.5 ea
Method
- In a large pan, warm 2 tablespoons of the olive oil over medium heat. Add the garlic and cook briefly, tossing regularly, until just golden.
- Add the beans and 120 ml (1/2 cup) water. Season with kosher salt, black pepper and the spices. Add the tomatoes and cook, stirring occasionally, until warmed through, about 10 minutes.
- Stir in the parsley, cheeses and lemon juice.
- Finish with a generous drizzle of olive oil and serve immediately with pita or crusty bread.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
Garlic and Lemon White Beans
- 15 g Nutritional yeast instead of parmesan cheese
- Leave out the pecorino romano
Stir the nutritional yeast in with the parsley and lemon at the end, adding an extra pinch of salt to make up for the salty cheese; cooking time is unchanged.
Dairy-free
Garlic and Lemon White Beans
- 15 g Nutritional yeast instead of parmesan cheese
- Leave out the pecorino romano
Stir the nutritional yeast in with the parsley and lemon at the end, adding an extra pinch of salt to make up for the salty cheese; cooking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £10.38 · 75% spare
£2.63
missing 3 items
Morrisonsyou pay £14.54 · 41% spare
£8.63
missing 3 items · £6.00 more
Sainsbury'syou pay £8.67 · 60% spare
£3.49
missing 4 items
Tescoyou pay £15.18 · 34% spare
£9.99
missing 4 items
Asdayou pay £9.92 · 60% spare
£4.01
missing 5 items
£0.96a serve
from £0.96 a serve at Aldi UK · 7 of 10 ingredients priced
About £3.82 of ingredients used for 4 serves.
£11.10 across 5 shops · 9 of 10 items priced
£2.63
missing 3 items
you'll pay £10.38 · 75% of it spare
£8.63
missing 3 items · £6.00 more
you'll pay £14.54 · 41% of it spare
£3.49
missing 4 items
you'll pay £8.67 · 60% of it spare
£9.99
missing 4 items
you'll pay £15.18 · 34% of it spare
£4.01
missing 5 items
you'll pay £9.92 · 60% of it spare
Buy at
Aldi UK£3.50
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 4 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
aleppo pepper
£0.60/1 ea
need 1 tspNature's Pick Mixed Peppers 3 each£1.79closest match
Aldi UK£0.60/1 ea£1.79·
Tesco£1.78/1kg£0.89·
Asda£50.00/1kg£1.25·
Morrisons£1.70·
Sainsbury's£0.66/1 ea£1.99·
OcadoN/A
ground cumin
£0.16/10g
need 1.3 gReady, Set…cook! Cumin 40g£0.65
Aldi UK£0.16/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
parmesan cheese
£3.50/1kg
need 25 gEmporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Morrisons£1.60·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Tesco£13.89/1kg£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
lemon
£0.22/1 ea
need 0.5 itemsEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.62

cherry tomatoes
£2.48/1kg
need 150 gStandard£0.62
Tesco£2.48/1kg£0.62·
Aldi UK£2.70/1kg£0.89·
Sainsbury's£2.70/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Asda£3.23/1kg£0.97·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.25

fresh parsley
£12.50/1kg
need 60 gSainsbury's Standard£1.25closest match
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Morrisons£1.39·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.73

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 45 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£3.00

canned cannellini beans
£1.00
need 850 g3 × Napolina Cannellini Beans 400g
Morrisons£1.00·
Tesco£6.90/1 ea£6.90·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- pecorino romano · 25 g