
Garlic Dijon Chicken
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Five minutes of prep and one pan: chicken thighs coated in a tangy mustard-honey sauce with garlic, coriander and a little cayenne, baked with onion.
Ingredients
- boneless skinless chicken thighs680 g
- yellow onion — roughly chopped1 ea
- fresh parsley — chopped15 g
- dijon mustard15 g
- honey — 2 tsp14 g
- extra virgin olive oil80 ml
- garlic cloves — minced6 ea
- ground coriander — 1 tsp2.5 g
- paprika — ¾ tsp1.9 g
- black pepper0.5 tsp
- cayenne pepper — optional0.5 tsp
Method
- Preheat the oven to 425°F (220°C).
- Pat the chicken dry and season both sides with salt and pepper. Set aside while you make the sauce.
- In a large bowl, combine the Dijon mustard, honey, olive oil, garlic, spices and a pinch of salt. Mix.
- Add a few pieces of chicken at a time to the sauce and use tongs to coat each one. Transfer to a large lightly oiled cast-iron skillet or baking sheet, scrape any remaining sauce on top and add the onion.
- Bake until the chicken is cooked through (165°F / 74°C inside), about 25 to 30 minutes.
- Garnish with fresh parsley and serve.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Garlic Dijon Salmon
- 600 g Salmon fillets instead of boneless skinless chicken thighs
Give the onion 10 minutes in the oven first, then add the coated salmon and bake for 12 to 15 minutes until it just flakes.
Vegetarian
Garlic Dijon Tofu
- 450 g Firm tofu instead of boneless skinless chicken thighs
Press the tofu, cut it into thick slabs or cubes and coat in the sauce; bake for 20 to 25 minutes, turning halfway, until golden at the edges.
Vegan
Garlic Dijon Tofu
- 450 g Firm tofu instead of boneless skinless chicken thighs
- 15 ml Maple syrup instead of honey
Press the tofu, cut it into thick slabs or cubes and coat in the sauce; bake for 20 to 25 minutes, turning halfway, until golden at the edges.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £19.26 · 47% spare
£10.14
missing 2 items
Sainsbury'sBest choiceyou pay £16.57 · 42% spare
£9.59
missing 3 items
Morrisonsyou pay £10.44 · 61% spare
£4.12
missing 5 items
Tescoyou pay £13.08 · 64% spare
£4.73
missing 6 items
Asdayou pay £15.27 · 44% spare
£8.53
missing 6 items
£1.74a serve
from £1.74 a serve at Aldi UK · 9 of 11 ingredients priced
About £6.96 of ingredients used for 4 serves.
£16.84 across 4 shops · all 11 items priced · £1.62 more for bigger packs, 53% spare for later
£10.14
missing 2 items
you'll pay £19.26 · 47% of it spare
£9.59
missing 3 items
you'll pay £16.57 · 42% of it spare
£4.12
missing 5 items
you'll pay £10.44 · 61% of it spare
£4.73
missing 6 items
you'll pay £13.08 · 64% of it spare
£8.53
missing 6 items
you'll pay £15.27 · 44% of it spare
Buy at
Aldi UK£4.52
yellow onion
£0.32/1 ea
need 1 itemNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
dijon mustard
£2.45/1kg
need 15 gBramwells Dijon Mustard 0.2kg£0.49
Aldi UK£2.45/1kg£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 6 items2 × Nature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
paprika
£17.25/1kg
need 1.9 gReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
cayenne pepper
£0.18/10g
need 0.5 tspReady, Set…cook! Cayenne Pepper 36g£0.65
Aldi UK£0.18/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.09

honey
£1.00
need 14 gBelvita Minis Honey 6 x 95gclosest match
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£2.18/1kg£0.74·
Aldi UK£0.22/100g£0.99·
Tesco£3.50/1kg£1.19·
AsdaN/A·
OcadoN/A

ground coriander
£1.09
need 2.5 gMorrisons Ground Coriander 36g
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£4.50

boneless skinless chicken thighs
£2.00/1kg
need 680 gSainsbury's Standard£4.00closest match
Sainsbury's£2.00/1kg£4.00·
Aldi UK£2.99/1kg£2.99·
Morrisons£3.40·
Asda£2.50/1kg£5.00·
Tesco£2.88/1kg£5.75·
OcadoN/A

fresh parsley
£16.67/1kg
need 15 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£5.73

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 80 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 0.5 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A