
Garlic Chilli Crisp Lemon Sardines
Recipe from Marion's Kitchen · original post · full recipe on marionskitchen.com
These Garlic Chilli Crisp Lemon Sardines are quick, punchy and packed with flavour. Crispy sardines, fresh herbs, zesty lemon and Marion’s Kitchen Garlic Chilli Crisp come together for the ultimate easy rice bowl.
Ingredients
- canned sardines — in olive oil230 g
- jasmine rice — steamed to serve130 g
- capers — finely chopped1 tsp
- finely chopped flat-leaf parsley2 tbsp
- roughly chopped dill1 tbsp
- cherry tomatoes — halved75 g
- garlic chilli crisp — plus extra if needed3 tbsp
- lemon — zest of half and juice of whole1 ea
Method
- In a small bowl, combine the capers, parsley, dill, cherry tomatoes, lemon zest and lemon juice. Add the Marion’s Kitchen Garlic Chilli Crisp and mix well until it forms a loose dressing. Add a little extra chilli crisp if you prefer a thinner consistency.
- Heat a frying pan over medium heat. Add the sardines and cook for 1-2 minutes on each side or until heated through and lightly crisp on the outside.
- Spoon the steamed rice onto serving plates. Place the sardines over the rice, then generously spoon over the lemon garlic chilli crisp dressing.
- Serve immediately with extra Marion’s Kitchen Garlic Chilli Crisp if you like a little more heat.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £4.07 · 40% spare
£2.45
missing 3 items
Morrisonsyou pay £4.84 · 22% spare
£3.78
missing 3 items · £1.33 more
Tescoyou pay £4.18 · 18% spare
£3.41
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £1.42 · 49% spare
£0.73
missing 5 items
Asdayou pay £1.92 · 62% spare
£0.73
missing 6 items
£1.11a serve
from £1.11 a serve at Aldi UK · 5 of 8 ingredients priced
About £2.21 of ingredients used for 2 serves.
£3.44 across 4 shops · 6 of 8 items priced
£2.45
missing 3 items
you'll pay £4.07 · 40% of it spare
£3.78
missing 3 items · £1.33 more
you'll pay £4.84 · 22% of it spare
£3.41
missing 4 items
you'll pay £4.18 · 18% of it spare
£0.73
missing 5 items
you'll pay £1.42 · 49% of it spare
£0.73
missing 6 items
you'll pay £1.92 · 62% of it spare
Buy at
Aldi UK£2.29
jasmine rice
£2.20/1kg
need 130 gWorldwide Foods Ready-To-Heat Sticky Jasmine Rice 0.25kg£0.55closest match
Aldi UK£2.20/1kg£0.55·
Tesco£2.80/1kg£0.70·
Morrisons£0.85·
Asda£3.80/1kg£0.95·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
garlic chilli crisp
£0.57/100g
need 3 tbspSnackrite Ready Salted Crisps 6 Pack 150g£0.85
Aldi UK£0.57/100g£0.85·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lemon
£0.22/1 ea
need 1 itemEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.14

finely chopped flat-leaf parsley
£12.50/1kg
need 2 tbspSainsbury's Standard£1.25closest match
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Aldi UK£0.81/10g£0.65·
Tesco£90.91/1kg£1.00·
Morrisons£1.39·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£0.39

roughly chopped dill
£0.60
need 1 tbspMorrisons Fresh Dill 20gclosest match
Morrisons£0.60·
Sainsbury's£30.00/1kg£0.60·
Tesco£142.86/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.62

cherry tomatoes
£2.48/1kg
need 75 gStandard£0.62
Tesco£2.48/1kg£0.62·
Aldi UK£2.70/1kg£0.89·
Sainsbury's£2.70/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Asda£3.23/1kg£0.97·
OcadoN/A
Not priced
- canned sardines · 230 g
- capers · 1 tsp