Fluffy Choc Banana Protein Cake

Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼‍🍳 · original post

Lighter than banana bread and less sugary than an ordinary cake. Eat a slice warm, then freeze the rest in single slices for lunchboxes.

Serves 12 45 minKid-friendly
veggiebakelunchboxfreezer-friendly
More from @mandagram_bakes

Ingredients

  • ripe bananas3 ea
  • eggs2 ea
  • self-raising flour — 1 ¼ cup190 g
  • chocolate protein powder — 1 scoop30 g
  • cacao powder — 2 tbsp16 g
  • baking powder — ½ tsp2.3 g
  • salt — ½ tsp3 g
  • milk — 2 tbsp; only if the batter is dry40 ml
  • dark chocolate chips — to sprinkle60 g

Method

  1. Heat the oven to 170°C and line a square baking tin.
  2. Mash the bananas in a large bowl.
  3. Push the banana to one side and whisk the eggs very well — this is what makes the cake light and fluffy.
  4. Add the self-raising flour, protein powder, cacao, baking powder and salt.
  5. Gently fold everything together without overmixing (overmixing turns a fluffy cake into a dense slice). Add a splash of milk if it looks too dry — riper, bigger bananas need less.
  6. Spread into the tin and sprinkle with dark chocolate chips.
  7. Bake for 30 minutes.
  8. Have a slice while it's warm, then cool fully, slice and freeze in individual slices for lunchboxes.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Gluten-free

    • 190 g Gluten-free self-raising flour instead of self-raising flour

    Gluten-free flour soaks up more liquid, so you will likely need the splash of milk; bake for the same 30 minutes and check with a skewer.

  • Dairy-free

    • 30 g Chocolate pea protein powder instead of chocolate protein powder
    • 40 ml Oat milk instead of milk
    • 60 g Dairy-free dark chocolate chips instead of dark chocolate chips

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Has every item
  • Aldi UKBest choice

    you pay £7.25 · 75% spare

    £1.81

    no items missing

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Tesco

    you pay £6.30 · 85% spare

    £0.94

    missing 4 items

  • Morrisons

    you pay £5.83 · 62% spare

    £2.22

    missing 4 items

  • Asda

    you pay £4.28 · 76% spare

    £1.03

    missing 5 items

  • Sainsbury's

    you pay £4.15 · 71% spare

    £1.22

    missing 5 items

£0.15a serve

£0.15 a serve, cheapest at Aldi UK

About £1.81 of ingredients used for 12 serves.

£7.25 across 1 shop · all 9 items priced · £0.38 more for bigger packs, 75% spare for later

Aldi UKBest choice

£1.81

no items missing

you'll pay £7.25 · 75% of it spare

Tesco

£0.94

missing 4 items

you'll pay £6.30 · 85% of it spare

Morrisons

£2.22

missing 4 items

you'll pay £5.83 · 62% of it spare

Asda

£1.03

missing 5 items

you'll pay £4.28 · 76% of it spare

Sainsbury's

£1.22

missing 5 items

you'll pay £4.15 · 71% of it spare

Buy at Aldi UK£7.25

self-raising flour

£0.47/1kg

need 190 gThe Pantry Self Raising Flour 1.5kg£0.70closest match

Aldi UKAldi UK£0.47/1kg£0.70·Sainsbury'sSainsbury's£0.90/1kg£0.45·MorrisonsMorrisons£0.55·TescoTesco£0.53/1kg£0.80·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

chocolate protein powder

£3.25/1kg

need 30 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65

Aldi UKAldi UK£3.25/1kg£0.65·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

cacao powder

£9.89/1kg

need 16 gReady, Set…cook! Garam Malasa Powder 0.09kg£0.89

Aldi UKAldi UK£9.89/1kg£0.89·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

baking powder

£3.25/1kg

need 2.3 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65

Aldi UKAldi UK£3.25/1kg£0.65·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

salt

£0.01/10g

need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match

Aldi UKAldi UK£0.01/10g£0.65·AsdaAsda£4.00/1kg£0.80·TescoTesco£19.13/1kg£2.20·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

dark chocolate chips

£11.90/1kg

need 60 gThe Pantry Dark Chocolate Chips 0.1kg£1.19closest match

Aldi UKAldi UK£11.90/1kg£1.19·MorrisonsMorrisons£1.50·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A