
Fiery Cheese Popcorn
Recipe from Rachael Ray · original post · full recipe on rachaelray.com
Cheesy, craveable stovetop popcorn with a little heat: hot sauce and Worcestershire butter, cheddar powder and a smoky spice mix with onion, mustard and garlic.
Ingredients
- vegetable oil30 ml
- popcorn kernels100 g
- butter — melted45 g
- Worcestershire sauce — 1 tsp5 ml
- hot sauce5 ml
- cheddar cheese powder40 g
- chili powder8 g
- seafood seasoning7 g
- smoked paprika7 g
- ground mustard1 tsp
- garlic powder1 tsp
- onion powder1 tsp
Method
- Heat a medium-large pot with a tight-fitting lid with the oil, 2 turns of the pan, over medium to medium-high heat. Add the kernels, cover and pop the corn until there are about 2 seconds between pops, then remove from the heat.
- Stir the hot sauce and Worcestershire into the melted butter. While the popcorn is hot, pour the butter over the top and season with fine sea salt.
- Toss the popcorn with the cheddar powder, chili powder, seafood seasoning, paprika, ground mustard, garlic powder and onion powder.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 5 ml Vegetarian Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
- 3 g Celery salt instead of seafood seasoning
No change to the cooking.
Vegan
Fiery Nutritional Yeast Popcorn
- 45 g Vegan butter instead of butter
- 5 ml Vegan Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
- 30 g Nutritional yeast instead of cheddar cheese powder
- 3 g Celery salt instead of seafood seasoning
Melt the vegan butter with the hot sauce and Worcestershire as written, and toss the popcorn with the nutritional yeast in place of the cheddar powder.
Gluten-free
- 5 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
No change to the cooking.
Dairy-free
Fiery Nutritional Yeast Popcorn
- 45 g Dairy-free butter instead of butter
- 30 g Nutritional yeast instead of cheddar cheese powder
Melt the dairy-free butter with the hot sauce and Worcestershire as written, and toss the popcorn with the nutritional yeast in place of the cheddar powder.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £8.08 · 76% spare
£1.93
missing 2 items
Tescoyou pay £11.84 · 25% spare
£8.86
missing 7 items
Sainsbury'syou pay £3.90 · 86% spare
£0.53
missing 9 items
Asdayou pay £2.96 · 39% spare
£1.80
missing 9 items
Morrisonsyou pay £4.15 · 37% spare
£2.63
missing 10 items
£0.48a serve
from £0.48 a serve at Aldi UK · 10 of 12 ingredients priced
About £1.93 of ingredients used for 4 serves.
£11.38 across 3 shops · all 12 items priced · £0.35 more for bigger packs, 54% spare for later
£1.93
missing 2 items
you'll pay £8.08 · 76% of it spare
£8.86
missing 7 items
you'll pay £11.84 · 25% of it spare
£0.53
missing 9 items
you'll pay £3.90 · 86% of it spare
£1.80
missing 9 items
you'll pay £2.96 · 39% of it spare
£2.63
missing 10 items
you'll pay £4.15 · 37% of it spare
Buy at
Aldi UK£8.08
vegetable oil
£1.45/1L
need 30 mlSolesta Vegetable Oil 100ml£1.45
Aldi UK£1.45/1L£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
butter
£7.40/1kg
need 45 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
Worcestershire sauce
£3.67/1L
need 5 mlAsia Specialities Dark Soy Sauce 0.15L£0.55closest match
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Tesco£3.00/1L£0.75·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
hot sauce
£3.67/1L
need 5 mlAsia Specialities Dark Soy Sauce 0.15L£0.55closest match
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Tesco£3.00/1L£0.75·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
cheddar cheese powder
£3.25/1kg
need 40 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
chili powder
£3.25/1kg
need 8 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
seafood seasoning
£15.71/1kg
need 7 gBramwells Peri Peri Seasoning 0.04kg£0.55
Aldi UK£15.71/1kg£0.55·
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
smoked paprika
£17.25/1kg
need 7 gReady, Set…cook! Smoked Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground mustard
£2.45/1kg
need 1 tspBramwells Dijon Mustard 0.2kg£0.49
Aldi UK£2.45/1kg£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
onion powder
£3.25/1kg
need 1 tspThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.00

garlic powder
£22.22/1kg
need 1 tspTesco Standard£1.00
Tesco£22.22/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.30

popcorn kernels
£1.15
need 100 g2 × Morrisons Market Street Salted Corn Kernels 50g
Morrisons£1.15·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A