Enchilada-Stuffed Butternut Squash

Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com

Sweet roasted butternut squash stuffed with black beans and smoky red enchilada sauce! The perfect savory-sweet, hearty, satisfying meal for fall and winter! Just 7 ingredients required.

Serves 4 80 min 9.5g proteinKid-friendly
vegandairy-freelegumesbakemexican
More from @minimalistbaker

Ingredients

  • large butternut squash — halved and seeds removed1 ea
  • avocado oil — 4 tsp20 ml
  • red onion — diced150 g
  • red bell pepper — diced1 ea
  • sea salt — ¼ tsp1.5 g
  • canned black beans — drained and rinsed425 g
  • red enchilada sauce360 ml
  • tortilla chips — crushed30 g
  • avocado — to serve1 ea

Method

  1. Heat oven to 425 F (218 C) and line a baking sheet with parchment paper.
  2. Use a sharp knife to carefully halve the butternut squash, then scoop out the seeds and strings and rub the flesh with oil and salt and pepper.
  3. Place the squash cut side down and roast for 35-45 minutes or until the skin is browned and flesh is tender (a knife inserted should easily slide in and out). It’s better to overbake than underbake the squash as you want it very tender and slightly caramelized.
  4. In the meantime, make the filling by heating a medium saucepan or pot over medium heat. Once hot, add oil and onion and sauté for 4-5 minutes, stirring frequently, until the onion is translucent and beginning to slightly brown. Turn down heat slightly if browning too quickly.
  5. Add diced bell pepper and sea salt and stir. Cover and sauté — stirring frequently — for 5 minutes or until softened and lightly browned.
  6. Stir in the (drained) black beans and enchilada sauce and simmer for ~10 minutes to meld the flavors. Then turn off heat, cover, and set aside.
  7. Remove squash from the oven, flip, and use a spoon to smash down and to make a pronounced divet along the center of the squash (this will make plenty of room for the filling). Pour on the filling (the squash should be quite full and very saucy). Top with crushed tortilla chips (optional) for a crispy topping for added texture.
  8. Lower oven heat to 400 F (204 C) and bake filled squash for another 15-20 minutes or until golden brown and bubbly.
  9. Serve hot as is, or garnish with hot sauce, cilantro, diced onion, avocado or guacamole, and/or vegan sour cream (all optional). This would also pair well with cooked rice or a green salad.
  10. Store cooled leftovers covered in the refrigerator for up to 4-5 days, or in the freezer for up to 1 month. Reheat in the microwave or in a 350 degree F (176 C) oven until hot.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Gluten-free

    • 360 ml Gluten-free red enchilada sauce instead of red enchilada sauce
    • 30 g Corn tortilla chips instead of tortilla chips

    Nothing changes in the cooking; simmer the filling and bake the squash for the same times.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • AsdaBest choice

    you pay £9.08 · 48% spare

    £4.71

    missing 2 items

  • Aldi UK

    you pay £7.84 · 34% spare

    £5.16

    missing 2 items · £0.45 more

  • Tesco

    you pay £14.04 · 76% spare

    £3.39

    missing 3 items

  • Sainsbury's

    you pay £8.13 · 61% spare

    £3.20

    missing 4 items

  • Morrisons

    you pay £9.18 · 61% spare

    £3.54

    missing 4 items

£1.18a serve

from £1.18 a serve at Asda · 7 of 9 ingredients priced

About £4.71 of ingredients used for 4 serves.

£11.48 across 3 shops · all 9 items priced · £2.46 more for bigger packs, 64% spare for later

AsdaBest choice

£4.71

missing 2 items

you'll pay £9.08 · 48% of it spare

Aldi UK

£5.16

missing 2 items · £0.45 more

you'll pay £7.84 · 34% of it spare

Tesco

£3.39

missing 3 items

you'll pay £14.04 · 76% of it spare

Sainsbury's

£3.20

missing 4 items

you'll pay £8.13 · 61% of it spare

Morrisons

£3.54

missing 4 items

you'll pay £9.18 · 61% of it spare

Buy at Aldi UK£4.80

large butternut squash

£1.09/1 ea

need 1 itemNature's Pick Butternut Squash Each 1 each£1.09closest match

Aldi UKAldi UK£1.09/1 ea£1.09·Sainsbury'sSainsbury's£1.10/1kg£1.10·AsdaAsda£1.00/1kg£1.20·MorrisonsMorrisons£1.50·TescoTescoN/A·OcadoOcadoN/A

canned black beans

£1.13/1kg

need 425 g2 × Four Seasons Tinned Black Beans 0.4kg£0.45

Aldi UKAldi UK£1.13/1kg£0.45·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

tortilla chips

£0.29/100g

need 30 gEveryday Essentials Lightly Salted Tortilla Chips 200g£0.57closest match

Aldi UKAldi UK£0.29/100g£0.57·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Asda£4.68

avocado oil

£12.60/1L

need 20 mlCOOK By ASDA Avocado Oil 250ml£3.15closest match

AsdaAsda£12.60/1L£3.15·MorrisonsMorrisons£3.50·Sainsbury'sSainsbury's£15.00/1L£3.75·TescoTesco£29.00/1L£7.25·Aldi UKAldi UKN/A·OcadoOcadoN/A

sea salt

£4.00/1kg

need 1.5 gCOOK By ASDA Cook Sea Salt 200g£0.80closest match

AsdaAsda£4.00/1kg£0.80·TescoTesco£19.13/1kg£2.20·Aldi UKAldi UKN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

red enchilada sauce

£2.61/1kg

need 360 mlAsda Seafood Sauce 280g£0.73closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

AsdaAsda£2.61/1kg£0.73·TescoTesco£3.00/1L£0.75·Aldi UKAldi UK£3.67/1L£0.55·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£2.00