
Enchilada Lasagne
Recipe from Pinch of Nom · original post · full recipe on pinchofnom.com
Enchilada Lasagne combines chilli, gooey cheese and soft tortillas. A great slimming-friendly recipe if you're counting calories.
Ingredients
- beef mince — 5% fat500 g
- courgette — chopped1 ea
- carrots — grated; 1 carrot80 g
- large red onion — chopped1 ea
- peppers — chopped2 ea
- canned kidney beans in chilli sauce395 g
- canned sweetcorn200 g
- passata500 g
- tomato purée100 g
- garlic granules1 tbsp
- beef stock cubes2 ea
- dried oregano — 2 tsp2 g
- Worcestershire sauce — 1 tbsp15 ml
- ground cumin — 1 tbsp7.5 g
- chilli powder — 2 tsp5 g
- dried chilli flakes2 tsp
- paprika — 1 tbsp7.5 g
- low-calorie tortilla wraps4 ea
- reduced-fat mozzarella140 g
- reduced-fat cheddar80 g
Method
- Preheat the oven to 160°C. Spray a 24cm spring form tin with low-calorie cooking spray and line the bottom with greaseproof paper.
- Spray a large saucepan with low-calorie cooking spray and add the minced beef to brown on a moderate heat for 5 minutes. While the meat is browning, chop the onion, courgette and peppers, and grate the carrot.
- Add the veg to the meat and mix well. Turn down the heat and add the kidney beans (in chilli sauce), sweetcorn, spices, stock cubes, tomato purée, garlic granules, Worcestershire sauce and passata to the saucepan and mix well. Leave to simmer for 25 minutes without covering.
- Once the meat has cooked and the sauce has reduced, you need to layer up the dish.
- Place a wrap at the bottom of the lined spring form tin. Place a layer of the meat and veg on top. Continue this pattern, ending with a layer of meat.
- Finely grate the reduced-fat cheddar over the top, and tear the mozzarella, spreading the pieces evenly over the whole area. Sprinkle with a little paprika to add colour. Place in the oven for 25 minutes until the cheese is golden.
- Remove from the oven. Leave to cool slightly in the tin for 10 minutes (don't worry, it'll still be hot when you eat it!).
- Once cooled slightly, run a knife around the edge, unclasp the spring form tin and carefully lift the tin away. Cut a wedge and serve immediately! It can also be left in the fridge and reheated - you would get a firmer texture if doing this.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 500 g Plant-based mince instead of beef mince
- 2 ea Vegetable stock cubes instead of beef stock cubes
- 20 ml Vegetarian Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Brown the plant-based mince for 3 to 4 minutes rather than 5, then simmer the sauce for the same 25 minutes.
Gluten-free
- 8 ea Corn tortillas instead of low-calorie tortilla wraps
- 2 ea Gluten-free beef stock cubes instead of beef stock cubes
- 20 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Corn tortillas are smaller, so overlap two per layer; the 25-minute bake is unchanged.
Dairy-free
- 140 g Dairy-free mozzarella instead of reduced-fat mozzarella
- 80 g Dairy-free cheddar instead of reduced-fat cheddar
Dairy-free cheese browns less, so take it out after 20 to 25 minutes once melted rather than waiting for deep golden.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £23.68 · 29% spare
£16.76
missing 5 items
Aldi UKBest choiceyou pay £15.39 · 32% spare
£10.49
missing 6 items
Morrisonsyou pay £24.24 · 33% spare
£16.30
missing 6 items · £5.81 more
Tescoyou pay £27.03 · 32% spare
£18.40
missing 6 items · £7.91 more
Asdayou pay £12.87 · 35% spare
£8.39
missing 10 items
£4.19a serve
from £4.19 a serve at Sainsbury's · 15 of 20 ingredients priced
About £16.76 of ingredients used for 4 serves.
£24.74 across 4 shops · 19 of 20 items priced · £4.69 more for bigger packs, 50% spare for later
£16.76
missing 5 items
you'll pay £23.68 · 29% of it spare
£10.49
missing 6 items
you'll pay £15.39 · 32% of it spare
£16.30
missing 6 items · £5.81 more
you'll pay £24.24 · 33% of it spare
£18.40
missing 6 items · £7.91 more
you'll pay £27.03 · 32% of it spare
£8.39
missing 10 items
you'll pay £12.87 · 35% of it spare
Buy at
Aldi UK£11.72
beef mince
£6.18/1kg
need 500 gEveryday Essentials Beef Mince 25% Fat 0.5kg£3.09closest match
Aldi UK£6.18/1kg£3.09·
Asda£6.24/1kg£3.12·
Sainsbury's£6.50/1kg£3.25·
Morrisons£3.25·
Tesco£8.00/1kg£6.00·
OcadoN/A
large red onion
£0.32/1 ea
need 1 itemNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£0.32/1 ea£0.95·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
canned kidney beans in chilli sauce
£1.11/1kg
need 395 gEveryday Essentials Curry Sauce 0.44kg£0.49closest match
Aldi UK£1.11/1kg£0.49·
Asda£1.58/1kg£0.79·
Tesco£12.26/1kg£1.90·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
canned sweetcorn
£1.49/1kg
need 200 gFour Seasons Sweetcorn 1kg£1.49closest match
Aldi UK£1.49/1kg£1.49·
Tesco£0.50·
Sainsbury's£5.45/1kg£0.90·
Morrisons£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A
garlic granules
£0.13/10g
need 1 tbspReady, Set…cook! Garlic Granules 10g£0.69closest match
Aldi UK£0.13/10g£0.69·
Tesco£13.04/1kg£1.80·
Sainsbury's£13.04/1kg£1.80·
Morrisons£3.40·
AsdaN/A·
OcadoN/A
beef stock cubes
£0.10/100g
need 2 itemsGianni's Super Cube Ice Cubes 100g£0.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£0.10/100g£0.99·
Asda£0.70/1kg£1.26·
Morrisons£1.30·
Sainsbury's£5.10/1kg£2.55·
TescoN/A·
OcadoN/A
ground cumin
£0.16/10g
need 7.5 gReady, Set…cook! Cumin 40g£0.65
Aldi UK£0.16/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
chilli powder
£0.20/10g
need 5 gReady, Set…cook! Chilli Powder 10g£0.79
Aldi UK£0.20/10g£0.79·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
paprika
£17.25/1kg
need 7.5 gReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
low-calorie tortilla wraps
£0.10/1 ea
need 4 itemsVillage Bakery Mini White Tortilla Wraps 8 each£0.79closest match
Aldi UK£0.10/1 ea£0.79·
Asda£0.17/1 ea£1.00·
Morrisons£1.40·
Sainsbury's£0.26/1 ea£1.55·
Tesco£14.69/1kg£2.35·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£6.03

courgette
£0.83/1 ea
need 1 itemTesco Organic Courgettes 3 Pack£2.50closest match
Tesco£0.83/1 ea£2.50·
Aldi UK£2.78/1kg£1.39·
Morrisons£1.39·
Sainsbury's£2.90/1kg£1.45·
AsdaN/A·
OcadoN/A

peppers
£1.78/1kg
need 2 itemsTesco Sliced Mixed Frozen Peppers 500G£0.89closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Tesco£1.78/1kg£0.89·
Aldi UK£0.65/1 ea£1.29·
Morrisons£1.73·
Sainsbury's£0.66/1 ea£1.99·
AsdaN/A·
OcadoN/A

Worcestershire sauce
£3.00/1L
need 15 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match
Tesco£3.00/1L£0.75·
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

reduced-fat cheddar
£7.56/1kg
need 80 gCreamfields kg£1.89closest match
Tesco£7.56/1kg£1.89·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Morrisons£2.75·
Asda£7.93/1kg£3.17·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.75

carrots
£0.70/1kg
need 80 gSainsbury's Standard£0.35
Sainsbury's£0.70/1kg£0.35·
Tesco£0.69/1kg£0.11·
Aldi UK£0.88/1kg£0.44·
Morrisons£0.45·
Asda£1.10/1kg£0.55·
OcadoN/A

passata
£0.90/1kg
need 500 gSainsbury's Passata 500g£0.45
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Tesco£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.45·
Asda£1.20/1kg£0.60·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

dried oregano
£79.16/1kg
need 2 gSainsbury's Oregano 12g£0.95real special
Sainsbury's£79.16/1kg£0.95·
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£5.24

tomato purée
£0.59
need 100 gMorrisons Tomato Puree (200g)closest match
Morrisons£0.59·
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
Sainsbury's£5.63/1kg£0.80·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

reduced-fat mozzarella
£4.65
need 140 gMorrisons Grated Mozzarella 500gclosest match
Morrisons£4.65·
Tesco£10.00/1kg£2.50·
Sainsbury's£14.96/1kg£1.87·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- dried chilli flakes · 2 tsp