
Eggplant Parmesan Meatballs
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Eggplant Parmesan Meatballs offer all there is to love about Eggplant Parmesan in a vegetarian meatball. These eggplant meatballs are best served with marinara sauce, ricotta cheese, and crusty bread for dipping.
Ingredients
- eggplant — cut into 2.5 cm cubes680 g
- extra-virgin olive oil — divided90 ml
- kosher salt — ¾ tsp4.5 g
- seasoned breadcrumbs135 g
- Parmesan — grated, plus more to garnish40 g
- fresh parsley — chopped15 g
- eggs — 1 whole egg plus 1 yolk2 ea
- garlic cloves — thinly sliced3 ea
- black pepper0.5 tsp
- onion powder0.5 tsp
- marinara sauce680 g
- whole-milk ricotta125 g
- loaf crusty bread — to serve1 ea
Method
- Preheat oven to 375°F (190°C). Place eggplant in a 13x9-inch baking dish; toss with 3 Tbsp. olive oil and salt. Bake for 30 minutes, tossing once halfway through. Let chill for 15 to 20 minutes, until cool enough to handle. (Keep the oven at 375°F (190°C).)
- Place eggplant in a food processor and pulse about 10 to 12 times, or until the eggplant is finely chopped/broken down. Add breadcrumbs, Parmesan, parsley, eggs, garlic, black pepper, and onion powder. Continue pulsing until the mixture is well-combined. Form into 20 mini meatballs (about 2 Tbsp. each).
- Heat 2 Tbsp. oil in a large skillet over medium heat. Once hot, add half the meatballs and cook for 6 to 7 minutes, turning to cook all sides, until browned. Repeat with second batch of eggplant meatballs, adding another 1 Tbsp. oil as needed to the pan.
- Spread marinara sauce in the same 13x9-inch baking pan you roasted the eggplant in. Arrange eggplant meatballs in the pan, along with dollops of ricotta cheese throughout.
- Bake at 375°F (190°C) for 15 to 18 minutes, until the marinara is bubbly. Garnish with extra fresh chopped parsley and Parmesan cheese. Serve warm with crusty bread.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 135 g Gluten-free breadcrumbs instead of seasoned breadcrumbs
- 400 g Gluten-free bread instead of loaf crusty bread
Gluten-free breadcrumbs soak up more moisture, so chill the mixture for 10 minutes if it feels soft before rolling; frying and baking times are unchanged.
Dairy-free
- 40 g Dairy-free parmesan instead of parmesan
- Leave out the whole-milk ricotta
Pulse in the dairy-free parmesan as written and skip the ricotta dollops; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £17.58 · 47% spare
£9.40
missing 3 items
Asdayou pay £12.78 · 39% spare
£7.78
missing 6 items
Sainsbury'syou pay £17.47 · 25% spare
£13.04
missing 6 items
Tescoyou pay £26.47 · 33% spare
£17.61
missing 6 items
Morrisonsyou pay £13.04 · 28% spare
£9.36
missing 7 items
£1.24a serve
from £1.24 a serve at Aldi UK · 10 of 13 ingredients priced
About £6.22 of ingredients used for 5 serves.
£19.60 across 4 shops · all 13 items priced
£9.40
missing 3 items
you'll pay £17.58 · 47% of it spare
£7.78
missing 6 items
you'll pay £12.78 · 39% of it spare
£13.04
missing 6 items
you'll pay £17.47 · 25% of it spare
£17.61
missing 6 items
you'll pay £26.47 · 33% of it spare
£9.36
missing 7 items
you'll pay £13.04 · 28% of it spare
Buy at
Aldi UK£6.82
kosher salt
£0.01/10g
need 4.5 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
seasoned breadcrumbs
£0.28/100g
need 135 gQuixo Golden Breadcrumbs 175g£0.49
Aldi UK£0.28/100g£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
eggs
£0.17/1 ea
need 2 itemsMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Sainsbury's£0.30/1 ea£1.80·
Morrisons£1.80·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 3 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
onion powder
£3.25/1kg
need 0.5 tspThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
marinara sauce
£1.11/1kg
need 680 g2 × Everyday Essentials Curry Sauce 0.44kg£0.49closest match
Aldi UK£1.11/1kg£0.49·
Asda£1.58/1kg£0.79·
Tesco£12.26/1kg£1.90·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
whole-milk ricotta
£5.63/1kg
need 125 gCucina Spinach & Ricotta Tortelloni 0.3kg£1.69
Aldi UK£5.63/1kg£1.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
loaf crusty bread
£0.08/1 ea
need 1 itemVillage Bakery White Pitta Bread 6 each£0.50closest match
Aldi UK£0.08/1 ea£0.50·
Morrisons£0.69·
Sainsbury's£2.38/1kg£0.95·
Asda£2.38/1kg£0.95·
Tesco£3.25/1kg£1.30·
OcadoN/A
Buy at
Asda£5.73

extra-virgin olive oil
£10.92/1L
need 90 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 0.5 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£6.55

eggplant
£0.95
need 680 gMorrisons Standard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£0.95·
Sainsbury's£7.00/1kg£1.40·
Tesco£8.33/1kg£2.50·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

Parmesan
£5.60
need 40 gBradburys Rough Cut Parmigiano Reggiano Parmesan 200g 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£5.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.50

fresh parsley
£16.67/1kg
need 15 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A